Přestože vyšetřovatelé dosud oficiálně tyto události nespojili, zapadají do vzorce, kdy se aktivní nebo bývalí vojáci zapojují do domácího terorismu.
Příkladem mohou být události v Kapitolu z 6. ledna 2021, pochodu bílých supremacistů v Charlottesville ve Virginii v roce 2017 a hromadné střelby na bývalé vojenské základně Fort Hood v Texasu v roce 2009, která si vyžádala 13 mrtvých. V reakci na tyto události se administrativa prezidenta Joea Bidena pokusila tento problém řešit vytvořením pracovní skupiny a dalších iniciativ.
Republikáni ale v roce 2023 ukončili financování těchto snah na základě zprávy zpracované Institutem pro obranné analýzy (IDA) v roce 2022. V roce 2024 Associated Press procházela tuto zprávu a zjistila, že analýza IDA zahrnovala zastaralá data, která výrazně podhodnotila počet vojáků a veteránů zatčených za útok na Kapitol 6. ledna. To vedlo k zavádějícímu obrazu o závažnosti narůstajícího extremismu v armádě.
Navzdory některým pozitivním krokům, jako je zpřísnění bezpečnostních prověrek a zavedení databáze tetování extremistickými symboly, se ukázalo, že neexistují důvěryhodná data potvrzující skutečné prověřování těchto záležitostí. Politizace problému republikány vede u mnohých odborníků k obavám, že se situace za Trumpovy administrativy zhorší, zejména pokud bude potvrzena kontroverzní nominace Petea Hegsetha na ministra obrany.
Hegseth totiž tvrdí, že odstraňování extremistů je v podstatě podvod nebo „woke“ trend. Analytici zdůrazňují, že řešení extremismu vyžaduje širší přístup, včetně lepší podpory veteránů a prevence radikalizace.
Zdroj: The Guardian (Velká Británie)