natoaktual.cz

Summit NATO 2024

Speciální příloha
k summitu ve Washingtonu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Evropa zve NATO ke spolupráci v kyberobraně

  20. května 2013  18:24

  Kyberútoky jsou novou bezpečnostní výzvou. | foto: NATO Photos

  Evropa zve NATO ke spolupráci v kyberobraně

  Evropská komisařka pro spravedlnost Viviane Reding vyzvala Severoatlantickou alianci k hlubší spolupráci v boji proti kyberzločinu a ve vytváření bezpečného internetového prostředí v Evropě. Podle komisařky má právě NATO potřebné technologie a know-how pro zvýšení bezpečnosti na počítačové síti.

  "Evropská unie je otevřená spolupráci se všemi partnery," prohlásila Reding před parlamentním shromážděním NATO v Lucemburku. "NATO by mělo být jedním z těchto partnerů," dodala. Počet kyberzločinů za poslední roky rostl exponenciálně. Europol odhaduje hodnotu globální černé kyberekonomiky na jeden bilion dolarů ročně.

  Kam dál?
  Pět zemí NATO bude spolupracovat na projektu kyberobrany (22.3. 2013)

  Zdroj: Hurriyet Daily News (Turecko)

  ---

  Afghánistán usiluje o vojenskou pomoc z Indie

  Afghánský prezident Hamíd Karzáí projedná během své návštěvy Indie možnost nákupu vojenského materiálu. K rozhovorům dochází v době, kdy se vztahy Afghánistánu se sousedním Pákistánem ohledně sporné hranice značně zostřily. Očekává se, že tento krok nezůstane v Pákistánu bez odezvy.

  "Afghánistán podepsal s Indií strategické spojenectví a na základě této smlouvy může Indie Afghánistánu pomoci v různých oblastech, včetně té vojenské," prohlásil mluvčí prezidenta Karzáího Aimal Faizi. "Pro posílení afghánských bezpečnostních složek požádáme Indii o pomoc," uzavřel Faizi.

  Mluvčí indického ministerstva zahraničí uvedl, že se až doposud spolupráce týkala zejména rozvojových projektů, nicméně vhledem k výzvám, jimž Afghánistán musí čelit, Indie nebere bezpečnostní aspekty na lehkou váhu.

  Kam dál?
  Indie má obavy o budoucnost Afghánistánu (31.5. 2012)

  Zdroj: Gulf Times (Katar)

  ---

  Německo naléhá na Srbsko ohledně kosovské smlouvy

  Německý ministr zahraničí Guido Westerwelle přicestoval do Bělehradu, aby se účastnil série schůzek s klíčovými srbskými politiky. Jedním z hlavních bodů rozhovorů bude implementace srbsko-kosovské dohody o normalizaci vztahů.

  Ministr se setká se srbským prezidentem Tomislavem Nikolićem, premiérem Ivicou Dačićem a ministrem zahraničí Ivanem Mrkićem, aby projednal téma budoucnosti vztahů Srbska s Evropskou unií. "Dohoda o normalizaci vztahů a její realizace je klíčovou podmínkou pro Srbsko v jeho budoucí cestě k Evropské unii," prohlásil Westerwelle po příjezdu do Bělehradu. Srbská vláda doufá, že dohoda s Kosovem jej posune blíže k Evropské unii, ale také očekává v jejím důsledku nárůst západních, konkrétně tedy i německých, investic.

  Kam dál?
  Analýza: Srbsko a Kosovo dosáhly dohody, práce však teprve začíná (6.5. 2013)

  Zdroj: Deutsche Welle (Německo)

  ---

  NATO a afghánské síly čelí jarní ofenzivě Tálibánu

  Po relativně klidném začátku letošního roku, kdy v Afghánistánu nezahynul vysoký počet příslušníků spojeneckých sil, Tálibán zahájil svou jarní ofenzivu a útoky na příslušníky mise Severoatlantické aliance a afghánské bezpečnostní síly se množí. Minulý týden patřil v Kábulu k těm nejkrvavějším.

  Náloží umístěnou v autě sebevražední atentátníci ve čtvrtek zabili celkem patnáct lidí, z toho šest Američanů. Mezi civilními oběťmi byly i dvě děti. K dalšímu útoku došlo o den později, kdy střelec na motorce zastřelil policejního velitele, když vycházel ze svého domu. Útoky na příslušníky bezpečnostních sil jsou oficiální taktikou bojovníků Tálibánu, od níž si slibují oslabení centrální vlády prezidenta Hamída Karzáího.

  Kam dál?
  Sebevražedný útok na konvoj NATO nepřežilo osm civilistů (16.5. 2013)

  Zdroj: Digital Journal (Kanada)

  ---

  V Afghánistánu se začne těžit ropa

  První komerční těžba ropy v historii Afghánistánu se rozběhne na severu země během následujících dvou měsíců. Těžbu v povodí řeky Amu bude zajišťovat společnost China National Petroleum (CNPC).

  Těžba by měla nejprve uspokojit domácí poptávku, aby se země stala nezávislou na zahraničním dovozu. Hodnota nevyužitého přírodního bohatství Afghánistánu se odhaduje na tři biliony dolarů a jeho těžbu pokládají afghánští představitelé za klíčovou v době, kdy se vojáci Severoatlantické aliance stahují ze země a pomoc ze zahraničí postupně klesá.

  Afghánský ministr dolů Wahidullah Shahrani uvedl, že vláda příští měsíc vyhlásí šest rozsáhlých tendrů na těžbu ropy, zemního plynu, mědi, zlata a železné rudy.

  Zdroj: Pakistan Today (Pákistán)

  zuk; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media