natoaktual.cz

Summit NATO 2024

Speciální příloha
k summitu ve Washingtonu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  EU vytváří generální ředitelství pro obranu a vesmír coby „doplněk NATO“

  11. září 2019  16:09

  Vlajky Severoatlantické aliance a Evropské unie. | foto: NATO Photos

  EU vytváří generální ředitelství pro obranu a vesmír coby „doplněk NATO“

  Zřízení nového oddělení pro obranu a vesmír, které bude pomáhat s financováním, rozvojem a nasazením ozbrojených sil, potvrdila předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen. Pro Severoatlantickou alianci, jejímiž členy je mnoho zemí EU, plyne z těchto plánů mnoho výhod, dodala von der Leyen. „Evropská unie nikdy nebude vojenskou aliancí,“ zdůraznila bývalá německá ministryně obrany.

  Krok je vnímán coby snaha o zastavení poklesu vlivu EU, která se ocitla pod tlakem Spojených států, aby činila více pro svou vlastní bezpečnost. Za nové generální ředitelství bude odpovědná Sylvie Goulard, coby francouzská komisařka pro vnitřní trh.

  Kam dál?
  Spojenci v NATO by mohli uhradit vojenské projekty, na něž USA nemají peníze kvůli stavbě zdi na hranici s Mexikem (10.9. 2019)

  Zdroj: Reuters (USA) 

  ---

  Neproplouvejte skrze sporné vody, varuje Británii Čína

  Před možným vysláním letadlové lodi Velké Británie do Jihočínského moře, kde leží sporné území Spratleyho ostrovů, varoval čínský velvyslanec v Británii Liu Xiaoming.

  Británie „by neměla dělat špinavou práci pro jiné,“ dodal velvyslanec. Navrhovaná mise nového plavidla Queen Elizabeth by byla považována za „nepřátelskou“ a bylo by nutno odpovědět vojensky, naznačil Peking.

  Letadlová loď královského námořnictva by na svou misi mohla být nasazena v roce 2021, se stíhacími letouny Spojených států na palubě.

  Kam dál?
  NATO musí řešit vzestup Číny, říká Stoltenberg (8.8. 2019)

  Zdroj: Sky News (Velká Británie)

  ---

  Elitní jednotku bundeswehru vyšetřuje kontrarozvědka kvůli pravicovému extremismu

  Vyšetřování pravicových extremistů v řadách německé armády nově rozšířila vojenská kontrarozvědka (MAD) také na nejelitnější útvar bundeswehru – komando speciálních sil (KSK) se základnou ve městě Calw. Panují obavy, že množství příznivců extremistů bude v 1 100členné jednotce „výjimečně vysoké,“ uvádí deník Redaktionsnetwerk Deutschland.

  Deník odkazuje na důvěrné memorandum náměstka ministra obrany Gerda Hoofeho. Ten varuje před rostoucím počtem extremistů v jednotce, vyžadujícím „další vyšetřování.“

  Kam dál?
  Armáda je součástí naší společnosti, říká nová německá ministryně obrany (26.7. 2019)

  Zdroj: Deutsche Welle (Německo)

  ---

  Mladší generace veteránů má větší problém s návratem do civilu, odhaluje výzkum v USA

  Ve srovnání s předchozími generacemi narůstá u mladších veteránů po odchodu z vojenské služby pravděpodobnost výskytu problémů s přizpůsobením se civilnímu životu, zveřejnila studie think tanku Pew Research Center. Jeden z šesti veteránů označuje přechod za velmi obtížný. Třetina veteránů měla v prvních letech po odchodu ze služby problémy s uhrazením svých účtů, uvádí výzkum na základě výpovědí 1 284 respondentů.

  Zhruba 40 % veteránů se zkušenostmi z Iráku nebo Afghánistánu věří, že jejich nasazení mělo negativní vliv na jejich mentální zdraví. Oproti veteránům sloužícím před rokem 2001 klesl u mladší generace pocit hrdosti na službu v armádě, a naopak narostl pesimismus s ohledem na budoucnost života v civilu.

  Rozdíly mezi mladšími a staršími veterány jsou mimo jiné způsobené častějším nasazením mladších veteránů do zámořských operací.

  Kam dál?
  Nový úřad zlepší podporu vojenských veteránů ve Velké Británii (30.7. 2019)

  Zdroj: Military Times (USA)

  ---

  Obě Koreje pokračují ve zbrojení

  Navzdory diplomatickým snahám sahajícím až do loňského roku pokračují Jižní i Severní Korea v rozsáhlých investicích do modernizace svých armád, jak ukazují nejnovější data. Skutečnost dále vyhrocuje napětí, které se po zastavení diplomatických rozhovorů ještě více prohloubilo.

  Severní Korea nedávno otestovala střely krátkého doletu, dle tvrzení Pchjongjangu jde o arsenal nezbytný pro obranu proti jižnímu sousedovi. V roce 2018 dosáhly jihokorejské výdaje na obranu 43,1 miliardy dolarů, což představuje 7 % nárůst oproti roku 2017, udává Soul.

  Kam dál?
  USA neplánují změny ve cvičení s Jižní Koreou, prohlásil americký představitel (1.8. 2019)
  Severní Korea má novou řízenou střelu, tvrdí severokorejská média (26.7. 2019)

  Zdroj: Al-Džazíra (Katar)

  voj; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media