Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Lekce z Afghánistánu: lídři EU volají po samostatných jednotkách rychlé reakce

Vydáno 02.09.2021
Šéf evropské diplomacie Josep Borrell a předseda Evropské rady Charles Michel před nadcházejícím summitem ministrů zahraničí a obrany EU ve Slovinsku vyjádřili nutnost zřídit samostatné unijní jednotky rychlé reakce, které by byly schopné zasahovat v různých krizových situacích.  

Vlajky Severoatlantické aliance a Evropské unie. | foto: NATO Photos

„Evakuace z Afghánistánu, i obecně celá mise, nám Evropanům ukázala naši závislost na Spojených státech (…), musíme se proto poučit z této zkušenosti,“ zdůraznil Borrell.

Návrh jednotky o zhruba 5000 vojácích, která by mohla být zapojena do situací jako právě evakuace z Afghánistánu, prosazují nejen unijní činitelé, ale také některé členské státy. Mezi dlouhodobé proponenty takové jednotky patři mj. Francie a Německo.

Unie již disponuje společnými vojenskými jednotkami EU Battlegroup o síle cca 1500 vojáků, nicméně díky pomalému rozhodovacímu procesu a nutnosti vlastního financování členskými státy nebyly ještě nikdy zapojeny do žádné vážnější akce. Nová jednotka by proto měla být částečně financována ze společného rozpočtu.

Zdroj: France24 (Francie)

vfr; natoaktual.cz