Co psala světová média o Severoatlantické alianci

EU a G7 diskutují o potřebách ukrajinské energetiky a armády před tím, než začne zima

25. září 2024  15:38
Západní partneři Ukrajiny by měli Kyjevu poskytnout více prostředků protivzdušné obrany, protože je silné podezření, že se Rusko pravděpodobně před zimou pokusí vyřadit z provozu ukrajinskou energetickou infrastrukturu.  

Ruská invaze na Ukrajinu | foto: @GeneralStaffUA

 „Je jasné, že Rusko chce dostat Ukrajinu do tmy a chladu. Zima se blíží a po ruských útocích na energetické cíle byla ukrajinská výrobní kapacita energie snížena o dvě třetiny,“ uvedl vysoký představitel Evropské unie pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku Joseph Borell po neformálním setkání ministrů zahraničí EU a G7 v průběhu Valného shromáždění OSN v New Yorku. Setkání se zúčastnil i nový ukrajinský ministr zahraničí Andrij Sybiha.

Za posledních dva a půl roku Moskva cíleně útočila na ukrajinský energetický systém, což způsobilo výpadky elektřiny a omezenou dodávku elektřiny a vody v některých regionech po několik hodin denně. Podle mezinárodní agentury pro energii (IEA) by ukrajinský nedostatek elektřiny mohl letos v zimě dosáhnout 6 gigawattů.

Zdroj: Euractiv (Belgie)

asš; natoaktual.cz

Barista i záchranář u kanónu

Říjen 2019

Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

Dny NATO v Ostravě

Září 2019

Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

Továrna na instruktory

Červenec 2019

Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

Mraky prachu, vedro a léčky

Červen 2019

Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

Partneři portálu

NATO PDD iDnes.cz Newton Media