Celosvětová síť podmořských kabelů, o délce přibližně 1,4 milionu kilometrů, přenáší více než 95 % mezikontinentálního internetového provozu. Navzdory své strategické důležitosti zůstává tato infrastruktura zranitelná, a to jak vůči náhodnému poškození – například od lodních kotev – tak vůči úmyslnému poškození.
Například podle časopisu Nikkei Asia Čína údajně vyvíjí pokročilé zařízení pro řezání kabelů, které by mohlo cílit i na obrněné kabely ve velkých hloubkách. Země jihovýchodní Asie mezitím vyjadřují obavy z toho, že by přírodní katastrofy mohly kabely poškodit, a tím ohrozit přístup k obnovitelným zdrojům energie, například offshore větrným elektrárnám.
Nedávné incidenty v Baltském moři a Rudém moři zdůraznily křehkost tohoto systému. V reakci na rostoucí hrozby začínají lídři po celém světě připravovat mezinárodní iniciativy na jeho ochranu. Od letošního ledna některé státy NATO rozšířily nasazení fregat, námořních hlídkových letounů a podmořských dronů, aby pravidelně monitorovaly kabelové trasy v životně důležitých vodních cestách.
Francouzská společnost Alcatel Submarine Networks je často označována za světového lídra v oblasti pokládky podmořských kabelů a několik evropských firem provozuje flotily specializovaných lodí na jejich opravy. V únoru zveřejnila Evropská unie Akční plán pro bezpečnost kabelů, který vyzývá Brusel k vypracování a prosazení „pokročilé kabelové diplomacie“.
Zdroj: Deutche Welle(Německo)