Co psala světová média o Severoatlantické alianci

EU a jihovýchodní Asie hledají způsoby, jak chránit podmořské kabely

10. června 2025  16:25
Telekomunikace i mezinárodní obchod se z velké části spoléhají na kabely, které spojují kontinenty pod hladinou oceánů.  

Tanker Eagle S s ruskou ropou zadržený finskými úřady kvůli podezření z poškození podmořských kabelů | foto: @SuomenPoliisi

Celosvětová síť podmořských kabelů, o délce přibližně 1,4 milionu kilometrů, přenáší více než 95 % mezikontinentálního internetového provozu. Navzdory své strategické důležitosti zůstává tato infrastruktura zranitelná, a to jak vůči náhodnému poškození – například od lodních kotev – tak vůči úmyslnému poškození.

Například podle časopisu Nikkei Asia Čína údajně vyvíjí pokročilé zařízení pro řezání kabelů, které by mohlo cílit i na obrněné kabely ve velkých hloubkách. Země jihovýchodní Asie mezitím vyjadřují obavy z toho, že by přírodní katastrofy mohly kabely poškodit, a tím ohrozit přístup k obnovitelným zdrojům energie, například offshore větrným elektrárnám.

Nedávné incidenty v Baltském moři a Rudém moři zdůraznily křehkost tohoto systému. V reakci na rostoucí hrozby začínají lídři po celém světě připravovat mezinárodní iniciativy na jeho ochranu. Od letošního ledna některé státy NATO rozšířily nasazení fregat, námořních hlídkových letounů a podmořských dronů, aby pravidelně monitorovaly kabelové trasy v životně důležitých vodních cestách.

Francouzská společnost Alcatel Submarine Networks je často označována za světového lídra v oblasti pokládky podmořských kabelů a několik evropských firem provozuje flotily specializovaných lodí na jejich opravy. V únoru zveřejnila Evropská unie Akční plán pro bezpečnost kabelů, který vyzývá Brusel k vypracování a prosazení „pokročilé kabelové diplomacie“.

Zdroj: Deutche Welle(Německo)

aam; IC NATO natoaktual.cz

Barista i záchranář u kanónu

Říjen 2019

Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

Dny NATO v Ostravě

Září 2019

Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

Továrna na instruktory

Červenec 2019

Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

Mraky prachu, vedro a léčky

Červen 2019

Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

Partneři portálu

NATO PDD iDnes.cz Newton Media