natoaktual.cz

SPECIÁL: Útok na Ukrajinu

Zpravodajský souhrn
k ruské invazi na Ukrajinu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Estonsko projektu společné baltské armády příliš nevěří

  22. července 2013  20:09

  Společná pobalstká armáda zatím podporu nemá. (Na snímku litevská jednotka, ilustrační foto.) | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

  Estonsko projektu společné baltské armády příliš nevěří

  Návrh lotyšského prezidenta Andrise Berzinse z minulého týdne vytvořit společné pobaltské bezpečnostní síly se v Estonsku nesetkal s patřičným nadšením. Zástupci estonského ministerstva obrany soudí, že než se prezident pustí do podobných návrhů, Lotyšsko by mělo navýšit rozpočet na obranu nad dvě procenta hrubého národního produktu tak, jak požaduje Severoatlantická aliance.

  „Estonské, lotyšské a litevské ozbrojené složky se liší ve své struktuře i velikosti. Ještě než Lotyšsko vznese podobné návrhy, mělo by na obranu dávat alespoň dvě procenta HDP,“ soudí šéf poradního týmu estonského ministerstva obrany Leo Kunnas. Stejný názor sdílí i samotný ministr obrany Urmas Reinsalu. „V současnosti Estonsko přispívá svými dvěma procenty, zatímco Lotyšsko a Litva mají dvě procenta dohromady. V absolutních číslech tak na obranu Estonsko dává více,“ dodal Reinsalu.

  Kam dál?
  Estonsko znepokojeno obrannými škrty členů NATO (28.6. 2012)

  Zdroj: Baltic Business News (Estonsko)

  ---

  Americké škrty ohrožují výcvik norských pilotů

  Spojené státy snížily počet dostupných přeškolovacích slotů pro piloty Norského královského letectva, kteří se přeučují na typ letounu Lockheed Martin F-16. Snížení počtu ze šesti na dva může v dlouhodobém horizontu způsobit nedostatek pilotů. Norské letectvo v současné době potřebuje pět pilotů pro nový typ letadla každý rok tak, aby si zajistilo plynulý přechod na F-16.

  Rozpočtové škrty ohrožují přeškolení pilotů z typu Northrop T-38 Talon na F-16. „Ostatní země jsou také zasaženy těmito škrty,“ tvrdí velitel norského královského letectva generál Finn Kristian Hannestad. Výuka pilotů na typ F-35, který bude dodán Norsku v roce 2017, nebude současnými škrty ohrožena.

  Zdroj: IHS Jane's (USA)

  ---

  Boje mezi syrskými skupinami se přelévají k Turecku

  Ostré boje mezi odnoží al-Kaidy a Stranou demokratického svazu (PYD), syrskou odnoží Strany kurdských pracujících (PKK), se rozšířily do blízkosti města Tel Abyad v těsném sousedství hranice s Tureckem. Podle zástupců jedné ze syrských lidsko-právních organizací se boje rozhořely poté, co členové kurdské strany odhalili bojovníky z fronty an-Nusrá, napojené na al-Káidu, jak se pokouší vyhodit jednu z jejich základen do povětří.

  Strana demokratického svazu se bojovníkům údajně pomstila únosem několika vlivných členů fronty, včetně lídra Islámského státu Irák a Sýrie (ISIS), jedné z nejmocnějších odnoží al-Káidy bojující v syrském konfliktu.

  Kam dál?
  Do Sýrie musí kvůli chemickým zbraním inspektoři OSN, naléhá šéf NATO (14.6. 2013)

  Zdroj: Today’s Zaman (Turecko)

  ---

  Letouny NATO pákistánský vzdušný prostor nenarušily, oznámila armáda

  Pákistánská armáda popřela informace, že letadla Severoatlantické aliance narušila v noci z pátku na sobotu pákistánský vzdušný prostor. Mluvčí armády oznámil, že letadla, která vstoupila do pákistánského vzdušného prostoru, nebyla vojenská, ale civilní, a navíc k tomu kvůli špatnému počasí měla povolení.

  Média dříve informovala o nepovoleném vniknutí letadel NATO do pákistánského vzdušného prostoru v průběhu páteční noci. Mělo se jednat již o třetí narušení za poslední týden a bojový letoun NATO měl nad Pákistán vniknout v hraniční oblasti Torkham a zůstat zde deset minut.

  Kam dál?
  Pákistán slibuje hladký průběh stažení NATO z Afghánistánu (29.5. 2013)

  Zdroj: Daily Times (Pákistán)

  ---

  Nevybuchlá munice NATO zabíjí Afghánce, tvrdí OSN

  Nevybuchlá munice, která v Afghánistánu zůstala po vojácích Severoatlantické aliance, zabíjí a způsobuje zranění čím dál většímu počtu civilistů, oznámila skupina Organizace spojených národů zabývající se hledáním a zneškodňováním min. Její šéf Mohammad Sediq Rashid prohlásil, že zástupci mise ISAF jsou povinni odstranit veškerou nevybuchlou munici ze základen, které mají do příštího roku opustit.

  Od roku 2008 celkem třiapadesát civilistů, zejména dětí, přišlo o život nebo bylo zraněno nevybuchlou municí nalezenou na základnách ISAF nebo v jejich blízkosti. „Jsme přesvědčeni, že pokud nikdo nebude tento problém řešit, počet obětí bude jistě růst. Mnoho místních lidí se pokouší prodat nevybuchlou munici jako kovový šrot,“ tvrdí Rashid.

  Kam dál?
  Vojáci NATO neopustí Afghánistán úplně, v nové misi ale nebudou bojovat (6.6. 2013)

  Zdroj: Fox News (USA)

  zuk; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media

  Cookies (seznam)