Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Estonsko podepsalo obrannou dohodu s USA

27. května 2019  17:46
Estonská armáda. | foto: Estonská armáda

Estonsko podepsalo obrannou dohodu s USA

Novou dohodu o obranné spolupráci podepsalo se Spojenými státy Estonsko, čímž se stalo třetím a posledním baltským státem, který s Pentagonem dosáhl dohody o budoucím obranném plánování. Dohoda pokrývá obrannou spolupráci mezi oběma zeměmi do roku 2024, dvoustránkový dokument podepsala za Pentagon náměstkyně ministra obrany pro záležitosti mezinárodní bezpečnosti Katie Wheelbarger a estonská podtajemnice pro obrannou politiku Kadi Silde. „Podrobnosti ohledně zavedení zbývá dořešit,“ uvedla Silde a dodala, že „náš přístup bude samozřejmě spíše rychlý než pomalý“.

Kam dál?
Švýcaři se připojí ke kybernetickému centru NATO v Estonsku (23.5. 2019)

Zdroj: Defense News (USA)

---

Německo vyšetřuje čínské novináře špehující okolo základny NATO

Jaké informace posbíralo trio čínských reportérů v průběhu návštěvy spolkové kancléřky Angely Merkel u jednotky Severoatlantické aliance, se nyní snaží vyšetřit německá armáda. Reportéři agentury Xinhua vzbudili podezření natáčením vojenského vybavení a dotazováním se vojáků na jejich denní zvyky , incident dokládá zvýšenou nedůvěru vůči čínské státní tiskové agentuře. 

Žurnalisté byli akreditováni spolu s dalšími zástupci tisku ke vstupu na základnu a reportáži o návštěvy kancléřky ve výcvikovém prostoru Munster pro jednotky velmi rychlé reakce NATO (VJTF).

Kam dál?
Američtí zákonodárci navrhují zakázat vstup čínským vojenským vědcům do USA (16.5. 2019)

Zdroj: Time (USA)

---

USA hrozí uvalením sankcí na Turecko

Před jasné ultimátum postavily Spojené státy Turecko – pokud země nakoupí systém raketové obrany S-400 od Ruska, budou uvaleny sankce. Washington poslední měsíce stupňuje tlak na Ankaru, kromě hospodářského zájmu na prodeji vlastního zbraňového systému jsou zde závažné bezpečnostní obavy USA a členů Severoatlantické aliance ohledně začlenění ruské technologie do aliančních systémů. 

Další obavy vzbuzuje také vojenská spolupráce Turecka s Ruskem, která by mohla prohloubit odcizení Ankary od jejích spojenců v NATO.

Kam dál?
Na zrušení nákupu S-400 má Turecko dva týdny, varují USA (22.5. 2019)

Zdroj: Deutsche Welle (Německo)

---

Tweet armády USA vyvolal debatu o negativních dopadech služby

Při příležitosti Vzpomínkového dne uveřejnila armáda Spojených států na sociální síti Twitter video, jehož hlavní protagonista oceňuje službu v armádě coby příležitost bojovat za něco většího než on sám a proces, který z něj učinil lepšího člověka. Další zprávou armáda otevřela prostor pro veřejnost dotazem: „Jak ovlivnila služba vás?“

Příspěvek byl široce sdílen a získal tisíce reakcí, které ovšem vrhly světlo především na stinné stránky vojenské služby. Vojáci i jejich rodiny se postupně začali svěřovat s vleklými zdravotními problémy, zármutkem ze ztráty blízkých, nepotrestanými sexuálními útoky a potížemi s posttraumatickou stresovou poruchou a depresemi. „Vaše příběhy jsou skutečné, záleží na nich a mohou pomoci jiným v podobných situacích,“ uvedla k příspěvkům armáda.

Kam dál?
USA: 71% mladých je nezpůsobilých služby v armádě (15.5. 2019)

Zdroj: The New York Times (USA)

---

Agentura OSN: Rusko musí propustit ukrajinské námořníky a lodě

Moskva musí propustit všech 24 námořníků, kteří byli na palubách tří ukrajinských plavidel zachycených v říjnu loňského roku při proplouvání úžiny mezi jižním Ruskem a jím anektovaným Krymem, uvedl Mezinárodní soud pro námořní právo (ITLOS). Námořníky a jejich plavidla zadrželo ruské námořnictvo v Kerčské úžině poté, co na ně zahájilo palbu.

„Tribunál připomíná, že jakákoliv aktivita ovlivňující imunitu bojových plavidel může způsobit vážné škody na důstojnosti a svrchovanosti státu a má potenciál podkopat jeho národní bezpečnost,“ prohlásil prezident ITLOS Jin-Hyun Paik.

Kam dál?
NATO vyzývá k míru v Libyi i na Ukrajině (24.5. 2019)

Zdroj: France 24 News (Francie)

voj; natoaktual.cz

Barista i záchranář u kanónu

Říjen 2019

Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

Dny NATO v Ostravě

Září 2019

Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

Továrna na instruktory

Červenec 2019

Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

Mraky prachu, vedro a léčky

Červen 2019

Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.