Dohoda mezi USA a Tálibánem může znamenat konec války v Afghánistánu
Po dlouhém vyjednávání podepsaly Spojené státy americké mírovou dohodu s povstaleckým hnutím Tálibán. USA v dohodě souhlasily se stažením všech svých vojáků z Afghánistánu během čtrnácti měsíců. Staženy budou i všechny síly Severoatlantické aliance, která má v zemi 39 tisíc vojáků.
Tálibán se naopak zavázal přerušit vazby s teroristickou organizací al-Káida. Hnutí také začne vyjednávat s afghánskou vládou a občanskou společností o nastolení trvalého míru v zemi a zapojení Tálibánu do politiky.
Někteří analytici se však domnívají, že rozhovory uvnitř Afghánistánu nemají velkou šanci na úspěch. Jednou z otázek například je, jak bude islamistické hnutí Tálibán přistupovat k právům žen a menšin.
Kam dál?
Mírová dohoda s Tálibánem je „velmi blízko“, tvrdí Trump po ohlášení 7denního příměří (14.2. 2020)
Zdroj: Financial Times (USA)
---
Na řecko-turecké hranici se hromadí tisíce migrantů
Okolo třinácti tisíc migrantů se shromáždilo na hranici mezi Řeckem a Tureckem poté, co turecký prezident Recep Tayyip Erdogan prohlásil, že je nechá odejít do Evropy. Podle Erdogana Turecko nezvládá nový příliv migrantů, kteří prchají ze Sýrie. Turecko mezitím jedná s Ruskem o ukončení konfliktu, který vedou jimi podporované strany v severní Sýrii.
Řecko kvůli přílivu migrantů posílilo ochranu hranic. U hraničních přechodů již došlo ke střetům s řeckou policií, která použila slzný plyn. „Odvrátili jsme přes 4 000 pokusů o nelegální přechod našich hranic,“ uvedl mluvčí řecké vlády. V současnosti v Turecku pobývá kolem 3,6 milionu syrských uprchlíků.
Kam dál?
Turecko kvůli Idlíbu žádá NATO o konzultace na základě článku 4 (28.2. 2020)
Zdroj: France 24 (Francie)
---
Velká Británie se zapojí do protiteroristické mise v Mali
Velká Británie se chystá zapojit do protiteroristické mise OSN v Mali. Hlavním cílem této mise je boj proti islamistickému extremismu, který se v západní Africe rychle šíří. Británie plánuje do Mali vyslat 250 vojáků, kteří se zúčastní mise, jež je v současnosti označovaná za nejnebezpečnější operaci na světě.
Britská armáda je zatím přítomna v Senegalu, kde třicet britských instruktorů pomáhá s výcvikem západoafrických sil. „Pokud nebudeme jednat, můžeme zjistit, že už jsou problémy u našich dveří,“ prohlásil velitel britských vojáků v Senegalu major John House.
Kam dál?
Francie posílí protiteroristickou misi v Sahelu (3.2. 2020)
Zdroj: BBC (Velká Británie)
---
Turecko sestřelilo tři syrská letadla a zasáhlo cíle v Sýrii
Turecko sestřelilo tři letouny syrského režimu a zasáhlo i další cíle na území Sýrie. Podle tureckého ministerstva obrany byly zničeny dva protiraketové systémy a zasaženo několik leteckých základen. Jedná se o odvetu za syrský útok, který zabil nejméně 34 tureckých vojáků v syrské provincii Idlíb.
Po útoku na turecké vojáky zahájilo Turecko operaci s názvem Spring Shield, jejímž cílem je zabránit masakrům a předejít radikalizaci a migraci, uvedl turecký ministr obrany Hulusí Akar.
Kam dál?
Nad Idlíbem bylo sestřeleno ruské letadlo (21.2. 2020)
Zdroj: Daily Sabah (Turecko)
---
Afghánská vláda nechce propouštět zajaté Tálibánce. Pompeo to odmítá
Americký ministr zahraničí Mike Pompeo odmítl požadavek afghánského prezidenta Ašrafa Gháního na vynechání klauzule o propuštění pěti tisíc bojovníků Tálibánu z mírové dohody. „Propuštění zajatců již několikrát proběhlo z obou stran,“ uvedl Pompeo.
Ghání však prohlásil, že afghánská vláda se k žádnému propouštění zajatců nezavázala. Podle prezidenta navíc „rozhodnutí není v pravomoci Spojených států“, které jsou jen prostředníkem.
Kam dál?
Politická krize v Afghánistánu pokračuje. NATO vyzývá ke klidu (25.2. 2020)
Zdroj: The Guardian (Velká Británie)