natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Do Afghánistánu míří další instruktoři

  26. září 2011  11:33

  Do Afghánistánu míří další instruktoři

  Počet amerických vojenských instruktorů v Afghánistánu se do března příštího roku zvýší o 800, což představuje nárůst o 25 % oproti současnému stavu. "Právě když počty bojových jednotek v Afghánistánu klesají, je v zemi potřeba více instruktorů," vysvětlil velitel alianční výcvikové mise v Afghánistánu generál William Caldwell.

  Podle plánů by měly afghánské jednotky převzít zodpovědnost za bezpečnost v zemi do konce roku 2014. Zahraniční instruktoři však neustále bojují s dezercí v řadách afghánských vojáků, s jejich negramotností, nízkými platy a těžkými pracovními podmínkami. Minulý týden však představitelé Pentagonu zveřejnili zprávu, podle níž se kvalita afghánských vojáků zvyšuje a zlepšuje se i jejich schopnost číst.

  Čtěte také:
  ´Školitelé v Afghánistánu zůstanou i po stažení´

  Zdroj: CBS News (USA)

  ---

  Džibríl: NATO by mělo chránit Libyjce i nadále
  Rada bezpečnosti OSN by měla odvolat některé z ekonomických sankcí uvalených na Libyi, ale Severoatlantická aliance by měla svoji operaci vést až do doby, kdy v zemi nebudou zabíjeni civilisté, řekl na půdě OSN libyjský de facto premiér Mahmúd Džibríl.

  Z uvolněných peněz by Libye mohla rekonstruovat svoji infrastrukturu, elektrárny a školy. Podle zástupce generálního tajemníka OSN pro politické otázky B. Lynn Pascoea musí libyjští vůdci zajistit ochranu rozsáhlých skladů se zbraněmi a začít pracovat na národním usmíření.

  Čtěte také:
  Kanada prodloužila misi v Libyi
  Mugabe kritizoval NATO za Libyi

  Zdroj: The Washington Post (USA)  

  ---

  Erdogan: Sankce proti Íránu jsou nepřijatelné
  Turecký premiér Recep Tayyip Erdogan prohlásil, že sankce proti Íránu jsou založené na domněnkách, a proto jsou nepřijatelné. Na Írán byly uvaleny sankce za jeho jaderný program, který se podle expertů může přeměnit z civilního ve výrobu jaderných zbraní.

  Premiér Erdogan dále uvedl, že Írán nemá žádný důvod cítit se ohrožen tureckým rozhodnutím umístit na svém území radar včasného varování, který bude součástí protiraketového systému NATO.

  Zdroj: Tehran Times (Írán)

  ---

  Zpráva NATO navrhovala, aby byli Britové v ISAF ozbrojeni i ve spánku
  Britští vojáci sloužící v Afghánistánu by kvůli vysokému riziku, že na ně zaútočí jejich afghánští spojenci, měli být stále ozbrojeni – i ve spánku, uvádí tajná zpráva Severoatlantické aliance. Podle ní by také Britové měli mít oddělené obytné části svých zařízení od Afghánců. Tato opatření však nikdy nebyla zavedena z důvodu obav, že by vzbudila nedůvěru mezi britskými a afghánskými jednotkami v Afghánistánu.

  Nyní zveřejněný alianční dokument byl vydán dva týdny poté, co v listopadu 2009 zaútočil afghánský policista na skupinu britských vojáků, se kterými spolupracoval. Následkem střelby zemřelo pět Britů a šest dalších bylo zraněno.

  Zdroj: My Fox Boston (USA)

  ---

  Kanada prodloužila svoji účast v libyjské misi
  Kanada prodloužila svoji účast v misi v Libyi o další tři měsíce. Pro prodloužení zapojení do mise hlasovalo 189 kanadských zákonodárců, proti bylo 98. Podle kanadského ministra obrany Petera MacKaye nyní není čas povolit tlak na Kaddáfího. "Kanada byla na začátku této mise. Měli bychom v ní být až do jejího konce," prohlásil MacKay.

  Severoatlantická aliance již minulý týden odsouhlasila prodloužení libyjské mise mající mandát OSN o 90 dní. Boje stále pokračují v Kaddáfího rodném městě Syrta a země také čelí nedostatku potravy a léků.

  Zdroj: Toronto Sun (Kanada)

  epl natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media