Dluhová krize v Evropě neohrožuje její bezpečnost, tvrdí NATO
Evropské státy by měly ve snaze vyřešit dluhovou krizi prohloubit vzájemnou integraci, možný rozpad eurozóny ale nepředstavuje vážné bezpečnostní riziko, prohlásil generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen.
"Moje stanovisko zůstává stejné. Byl jsem velkým zastáncem společné měny a byl jsem i pro členství Dánska v měnové unii. Dánsko je přímo ovlivněno událostmi v eurozóně a je třeba mít na paměti, že euro přispělo k prohloubení integrace v Evropě a že správnou odpovědí na současné ekonomické výzvy je větší spolupráce, ne menší spolupráce," uvedl Rasmussen v rozhovoru.
Dánsko se po referendu v roce 2000 rozhodlo do eurozóny nevstoupit a ponechalo si svou měnu, dánskou korunu, která se však vůči euru obchoduje v pevně stanoveném pásmu.
Kam dál?
Globální krize je "největší hrozbou" Západu, tvrdí britský ministr
Zdroj: The Wall Street Journal (USA)
---
Austrálie jmenovala prvního velvyslance při NATO
Generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen se v městě Canberra setkal s australskou premiérkou Julií Gillard. Na schůzce byla podepsána společná deklarace o vztazích mezi Austrálií a Severoatlantickou aliancí. Austrálie také vůbec poprvé do NATO vyšle svého velvyslance, kterým byl jmenován Brendan Nelson.
Austrálie spolupracuje s NATO téměř deset let v rámci mise ISAF v Afghánistánu. Australský kontingent zde čítá 1550 mužů a žen, což je nejvíc z nečlenských zemí Aliance.
"Náš vztah jde daleko za Afghánistán. V tomto globalizovaném světě existují další společné výzvy, kterým čelíme, jako terorismus, piráti a útoky v kyberprostoru. Čím víc budeme spolupracovat, tím větší z toho budeme mít všichni prospěch," prohlásil po podpisu deklarace Rasmussen.
Kam dál?
NATO děkuje Austrálii za její roli v Afghánistánu
Zdroj: Radio Australia (Austrálie), NATO
---
Spojené státy rozšiřují tajné operace v Africe
Americké ozbrojené síly navyšují počet tajných operací na africkém kontinentě. Ty zahrnují vytváření sítě malých leteckých základen, ze kterých lze sledovat útočiště teroristů od pouštních oblastí Sahary po tropické lesy podél rovníku.
Jádrem pozorovacího programu jsou malá, neozbrojená vrtulová letadla, která vypadají jako běžné civilní stroje. Jsou vybavena skrytými senzory schopnými pořizovat videozáznamy, sledovat infračervené tepelné stopy a zachytávat signály z mobilních telefonů. Letouny doplňují palivo na odlehlých přistávacích drahách, čímž se jejich faktická doletová vzdálenost prodlužuje o tisíce mil.
Od roku 2007 bylo v Africe zřízeno přes deset podobných základen. Většinou jde o menší nenápadné hangáry stranou vojenských či civilních letišť. V posledních měsících aktivita na tajných základnách nabírá na intenzitě, jelikož se Spojené státy snaží monitorovat pohyb v buňkách teroristické sítě al-Káida, obzvlášť v nefunkčních státech typu Somálska, kde letouny dokonce provádí útočné akce.
Zdroj: San Francisco Chronicle (USA)
---
Rasmussen: Afghánská armáda to po roce 2014 zvládne
Afghánské ozbrojené síly budou schopné do roku 2014 převzít zodpovědnost za bezpečnost v zemi, prohlásil generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen. Armáda i policie jsou podle tajemníka profesionální, což prý dokládá jejich reakce na nedávnou sérii útoků Talibanu v Kábulu. Místní jednotky už přebraly vedení ve 40 % operací v zemi.
Zdroj: B92 (Srbsko)
---
Alianční loď doprovodila ropný tanker
Během hlídkové mise v mezinárodním transportním koridoru (IRTC) v Adenském zálivu se nizozemské válečné lodi HNLMS Evertsen podařilo pomoci ropnému tankeru, který měl problémy s motory.
Obří koráb MV Primo byl sice skvěle vybaven proti možnému přepadení piráty – ostnatým drátem, vodními děly, zablokovanými žebříky a citadelou (zevnitř uzavíratelnou místností), avšak ztratil schopnost rychle plout a manévrovat. To ho činilo vůči pirátským skifům velmi zranitelným.
Po několika hodinách, během nichž tanker ochraňovala nizozemská válečná loď, se posádce tankeru podařilo motory opravit a vydat se opět na cestu.
Zdroj: NATO