Dánsko couvá z aliančních projektů, NATO se zlobí
Rozhodnutí dánské vlády seškrtat výdaje na obranu, v jehož rámci se země stáhne hned ze tří připravovaných projektů Severoatlantické aliance, je podle generálního tajemníka NATO Anderse Fogha Rasmussena "krokem špatným směrem".
Rasmussen, sám bývalý dánský premiér, vyjádřil "velké politování" obzvlášť nad tím, že se jeho mateřská země vzdává účasti na projektu AGS (Alliance Ground Surveillance), do něhož měla vložit 380 milionů dánských korun.
Projekt, z něhož má být financován nákup bezpilotních pozorovacích letounů, je podle Rasmussena navržen tak, aby ochránil vojáky ze všech států Aliance a zároveň při jejich vysazení na bojišti zvýšil efektivitu a bojeschopnost.
Čtěte také:
Rasmussen: Při škrtání se NATO se musí zbavit ‚tuku, ne svalů‘
NATO podepsalo dohodu o průzkumném systému
Zdroj: Copenhagen Post (Dánsko), NATO
---
Odvolání McChrystala by mohlo zpečetit osud ISAF
Kariéra velitele zahraničních sil v Afghánistánu generála Stanleyho McChrystala visí na vlásku. Bývalému veliteli speciálních jednotek, který v komunikaci s médii nikdy příliš neexceloval, se stala osudným jeho prostořekost, když dal průchod svému rozčarování v interview pro časopis Rolling Stone. Situaci nevylepšily ještě horší výroky McChrystalových poradců, které se taktéž dostaly na veřejnost.
Americký minstr obrany Robert Gates generálova slova označil za "hrubou chybu", přičemž viditelně rozčilený mocný mluvčí Bílého domu Robert Gibbs hovořil o "kolosálním" omylu "hluboké závažnosti". McChrystal už se mezitím po telefonu stihl omluvit snad každému důležitějšímu člověku ve Washingtonu. Není však jasné, jestli to jeho pozici ještě zachrání.
Mnoho demokratických politiků je překvapeno, že prezident Obama prostořekého generála ještě neodvolal, nebo že McChrystal sám nerezignoval. Obamovo váhaní je však známkou toho, jak vážná je situace ve válkou zmítaném Afghánistánu. Z amerických představitelů má generál s afghánským prezidentem Karzáím nejlepší vztahy. Nikdo navíc nepochybuje o McChrystalově oddanosti a statečnosti, se kterou se do protipovstaleckého boje pustil.
Zdroj: Vancouver Sun (Kanada)
Gates: Rusko je ve vztahu k Íránu ‚schizofrenní’
Ruská federace uplatňuje ve vztahu k Íránu "schizofrenní" přístup: Moskva považuje Teherán za bezpečnostní hrozbu, avšak zároveň s islámskou republikou čile obchoduje, prohlásil americký ministr obrany Robert Gates.
Při slyšení v Senátu si ministr vzpomněl na tři roky staré setkání s tehdejším prezidentem Vladimirem Putinem, který mu údajně sdělil, že osobně považuje Írán za "největší bezpečnostní hrozbu pro Rusko". Tuto hrozbu si podle Gatese Rusové uvědomují, avšak "existuje zde i řada obchodních příležitostí, na které, upřímně řečeno, v Evropě nepomýšlejí jen oni," prohlásil Gates se skrytým odkazem zejména na Německo.
Čtěte také:
Rusko zrušilo prodej raket S-300 do Íránu
Američané zlepšují "image" afghánské policie
Zdroj: AFP (Francie)
V Afghánistánu umírají další vojáci NATO
V jižním Afghánistánu zahynuli čtyři příslušníci aliančních sil, čímž se ztráty jen za dva dni bojů kvůli útokům povstalců vyšplhaly na 14 osob, vyplývá z prohlášení NATO.
Dva vojáci zemřeli při bombových útocích, další během přestřelky a poslední při povstaleckém přepadu. Jeden z mrtvých byl britské národnosti.
Od začátku roku již ve válkou zkoušené zemi padlo 289 aliančních vojáků.
Čtěte také:
V Afghánistánu spadl vrtulník: 4 mrtví vojáci ISAF
Americké ztráty v Afghánistánu se letos zdvojnásobily
Zdroj: Radio Netherlands (Nizozemí)
Polské armádě chybí ženy
V polských ozbrojených silách slouží méně žen než v kterékoliv jiné členské zemi Severoatlantické aliance. Z více než 100 tisíc příslušníků armády je žen pouhá tisícovka, přičemž většina jich pracuje u vojenských zdravotníků.
Například v ozbrojených silách Spojených států čítajících 1,4 milionu lidí je zaměstnáno celkem 200 000 žen.
Zdroj: Polskie Radio (Polsko)