natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Dánské stíhačky mohou posílit obranu Pobaltí

  28. března 2014  15:20

  Dánský letoun F-16 | foto: Dánské ministerstvo obrany

  Dánské stíhačky mohou posílit obranu Pobaltí

  Dánsko nabízí šest svých bojových letounů F-16 pro posílení vzdušné obrany baltských zemí. Připojuje se tak k dalším členům Severoatlantické aliance, kteří přislíbili navýšit počet stíhaček pro obranu estonského, lotyšského a litevského nebe kvůli ruské invazi na Ukrajině. Podle dánského ministra zahraničí Martina Lidegaarda teď je na NATO, o kolik strojů se vzdušná obrana Pobaltí rozroste.

  Mise Severoatlantické aliance v Pobaltí běžně čítá čtyři letouny. Spojené státy však už poslaly dalších šest. Stíhačky nabízí i Velká Británie a Francie. Vládní návrh ještě musí schválit dánský parlament.

  Kam dál?
  Pentagon posílá více stíhaček do Pobaltí, kvůli krizi na Ukrajině (6.3. 2014)

  Zdroj: Fox News (USA)

  ---

  Země CSTO se připravují na stažení NATO z Afghánistánu

  Členové Organizace Smlouvy o kolektivní bezpečnosti (CSTO), jež sdružuje sedm postsovětských zemí, nevylučují, že by po případném stažení vojáků Severoatlantické aliance z Afghánistánu došlo ke zhoršení bezpečnostní situace ve střední Asii, a připravují různá opatření.

  "CSTO disponuje rozsáhlými vojenskými, vojensko-politickými i humanitárními prostředky, aby zajistila bezpečnost ve střední Asii," uvedl její šéf Khairullo Latypov.

  Členské země CSTO se pustily do ostré kritiky mise ISAF, jejímž cílem bylo bojovat proti terorismu, extremismu a pašování drog. "ISAF nedokázal dosáhnout svých cílů v boji proti terorismu," nechal se slyšet kazašský velvyslanec v Tádžikistánu Agybai Smagulov.

  Kam dál?
  Velitel ISAF nechce úplné stažení z Afghánistánu (13.3. 2014)

  Zdroj: ITAR-TASS (Rusko)

  ---

  Rasmussen: NATO pomůže Ukrajině s modernizací armády

  Severoatlantická aliance podporuje svrchovanost a teritoriální integritu Ukrajiny a pomůže jí modernizovat ozbrojené síly. K takovému závěru došel generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen po schůzce s americkým prezidentem Barackem Obamou. "Posílíme vojenskou spolupráci s Ukrajinou včetně asistence s modernizací její armády," uvedl Rasmussen.

  Generální tajemník dále uvítal postup americké diplomacie v souvislosti s ruskou bezhlavou a ilegální akcí na Ukrajině. "Kolektivní obrana našich spojenců je základním úkolem NATO a i já vybízím k dalším opatřením, jež naši společnou obranu posílí," prohlásil Rasmussen.

  Kam dál?
  Analýza: Visegrád: východní Achillova pata NATO (24.3. 2014)

  Zdroj: Ukrainskoe Radio (Ukrajina)

  ---

  Arménský prezident přijal zástupce Parlamentního shromáždění NATO

  Arménský prezident Serž Sargsjan přijal zástupce Podvýboru pro partnerství Parlamentního shromáždění Severoatlantické aliance. Podle něj podobné návštěvy umožňují diskutovat o problémech a výzvách, kterým Arménie musí čelit, a obecně o regionálních záležitostech oboustranného zájmu.

  Prezident zdůraznil význam spolupráce s NATO na parlamentní úrovni a ocenil, jak efektivní a konstruktivní tato spolupráce je. Během setkání obě strany prodiskutovali regionální bezpečnostní rizika, situaci v Náhorním Karabachu, arménsko-turecké vztahy i arménsko-evropskou spolupráci.

  Kam dál?
  Arménie chce pokračovat ve sbližování s NATO (18.10. 2013)

  Zdroj: Armenia Now (Arménie)

  ---

  Ukrajina by neměla stát členem NATO, soudí rakouský ministr

  Namísto členství v Severoatlantické aliance by měla Ukrajina zůstat mimo vojensko-politické bloky nebo dokonce být neutrální, věří rakouský ministr zahraničí Sebastian Kurz. Podle něj by členství Ukrajiny v NATO mohlo Rusko vnímat jako nemístnou provokaci.

  Ukrajina by podle Kurze dokonce mohla zůstat neutrální, protože jakákoliv příslušnost k vojensko-politickému bloku by ji, podobně jako Moldávii, myšlenkově rozdělila. Důležité je najít řešení, které by Ukrajině umožnilo v dlouhodobém horizontu spolupracovat s Evropskou unií i Ruskem zároveň. Jedním z možných řešení by mohlo být i vytvoření zóny volného obchodu, soudí Kurz.

  Kam dál?
  NATO se nemůže přestat rozšiřovat, vyzval jeho bývalý šéf Robertson (13.3. 2014)

  Zdroj: ITAR-TASS (Rusko)

  zuk; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media