Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Cvičení NATO v Litvě navštíví inspektoři z Běloruska a Kazachstánu

22. listopadu 2016  16:08
Litevští vojáci na cvičení Saber Strike v Pobaltí. Ilustrační foto. | foto: Lithuanian Land Forces

Cvičení NATO v Litvě navštíví inspektoři z Běloruska a Kazachstánu

Skupina armádních inspektorů z Běloruska a Kazachstánu plánuje navštívit cvičení Severoatlantické aliance Iron Sword 2016, které probíhá tento týden v Litvě. Informovalo o tom litevské ministerstvo obrany. Inspektoři dostanou přístup k informacím o litevských pozemních silách, mechanizované pěchotní brigádě “Geležinis vilkas“ (Železní vlci) a výcvikovém regimentu Velký Hetman Jonušas Radvila.

V souladu s vídeňskou úmluvou z roku 2011 dostanou inspektoři také možnost přeletu nad vybranou lokalitou. Kazašští inspektoři ze své návštěvy napíšou zprávu pro ostatní členy Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE). Dokument bude obsahovat informace o dodržování mezinárodních zbraňových standardů ze strany litevských ozbrojených sil.

Plánovaná kontrola bude pro Litvu v letošním roce již třetí v pořadí. Litevští inspektoři se naopak v letošním roce zúčastnili monitorovací mise v Rusku, Bělorusku, Kazachstánu a Tádžikistánu.

Kam dál?
Stíhačky NATO v Pobaltí vzlétají kvůli Rusku 20x týdně (12.10. 2016)

Zdroj: Baltic Times (Lotyšsko)

---

Lockheed Martin modernizuje jihokorejské F-16

Americká zbrojařská společnost Lockheed Martin získala kontrakt v hodnotě 1,2 miliardy dolarů na modernizaci stíhacích letounů F-16 vzdušných sil Korejské republiky, oznámilo americké ministerstvo obrany. Modernizaci bude zbrojovka provádět ve svém montážním závodu Fort Worth v Texasu. Zakázka by měla být hotová do půlky listopadu 2025.

Letectvo Jižní Koreje má 170 stíhaček F-16. Kolika kusů se bude modernizace týkat, zatím nebylo zveřejněno, stejně jako povaha prací, které mají být provedeny. S velkou pravděpodobností se budou měnit radary letounů. Ty by měl poskytnout dlouholetý partner společnosti Lockheed Martin zbrojovka Northrop Grumman.

Kam dál?
Lockheed slaví úspěchy ve vývoji vojenského hypersonického letadla (16.3. 2016)

Zdroj: IHS Jane’s 360 (USA)

---

NATO a UNAMA odsoudily bombový útok v Kábulu

Mise Severoatlantické aliance Resolute Support a asistenční mise OSN v Afghánistánu (UNAMA) odsoudily smrtící bombový útok v mešitě v Kábulu, při kterém zemřelo nejméně 32 lidí. Dalších více než 50 bylo zraněno, přičemž velkou část tvořily děti. „Operace Resolute Support vyjadřuje soustrast rodinám nevinných mužů, žen a dětí zabitých a zraněných v dnešním útoku. Budeme i nadále stát za našimi afghánskými partnery a učiníme vše pro zajištění mírového a stabilního Afghánistánu,“ prohlásil vrchní velitel mezinárodních sil v Afghánistánu generál John Nicholson.

Sebevražedný útočník s improvizovaným výbušným zařízením na těle se odpálil v mešitě, kde probíhala bohoslužba a náboženská oslava, které se účastnila velká šíitská komunita. „Tento otřesný útok na věřící je zvěrstvo,“ uvedla zástupkyně náměstka generálního tajemníka OSN pro Afghánistán Pernille Kardel.

Kam dál?
Základna USA v Afghánistánu se stala terčem útoku (14.11. 2016)
Německý konzulát v Afghánistánu se stal terčem útoku Tálibánu (11.11. 2016)

Zdroj: Khaama Press (Afghánistán)

---

Britové mají zájem o 26 dronů za miliardu dolarů

Britské královské letectvo uvažuje o koupi šestnácti certifikovaných bezpilotních letounů typu Predator B od americké firmy General Atomics. Smlouva by navíc zahrnovala možnost dokoupení dalších deseti dronů stejného typu. O zájmu britského letectva informovala americká Defense Security Cooperation Agency. Součástí smlouvy v hodnotě jedné miliardy dolarů by bylo mimo jiné i dvanáct pozemních stanic s možností dokoupení dalších čtyř.

Nové Predatory B – v britském prostředí známé pod názvem Protector – by měly nahradit desítku Reaperů, které Britové v současnosti využívají například k ničení teroristických cílů v Iráku a v Sýrii. Současné Reapery navíc nemají potřebnou certifikaci, a nemohou proto létat v britském vzdušném prostoru.

Smlouvu musí před podpisem schválit americký Kongres. Samotný podpis lze podle mluvčí amerického ministerstva obrany očekávat na začátku příštího roku. Za poslední dobu se jedná již o několikátou smlouvu o prodeji zbraní mezi USA a Velkou Británií. Nedávno se Velká Británie s USA dohodla na koupi útočných helikoptér Apache AH-64E a námořních hlídkovacích letounů P-8 Poseidon.

Kam dál?
Obama odeslal návrh obranného rozpočtu, počítá s dalšími drony (14.11. 2016)
Americká armáda buduje v Africe základnu pro drony (30.9. 2016)

Zdroj: Defense News (USA)

---

Rusko umístilo nové rakety v Kaliningradu

Ruská armáda nasadila do své exklávy Kaliningradu systémy protilodních střel Bastion, informovala ruská agentura Interfax. Ministerstvo obrany Ruska nedávno uvedlo, že vyzbrojuje své baltské loďstvo novými raketomety, ale nespecifikovalo, o jaký typ se jedná. Ke zprávě agentury Interfax se ministerstvo zatím nevyjádřilo.

Odpalovací systémy Bastion dokáží vystřelit nadzvukové řízené střely Oniks s doletem až 450 km. Rakety mohou být použity jak proti lodím, tak proti pozemním cílům. Minulý týden byly poprvé nasazeny v Sýrii, kde je ruská armáda použila v boji proti radikálům.

Kreml už do Kaliningradu minulý měsíc přesunul své mobilní raketové systémy Iskander. Ruská armáda uvedla, že se jedná o součást pravidelného výcviku, ale neupřesnila, zda jsou rakety v Kaliningradu umístěny jen dočasně, nebo natrvalo.

Kam dál?
Rusko potvrdilo přesun raket Iskander do Kaliningradské oblasti (10.10. 2016)
Nasazení ruských raket v Kaliningradu zvyšuje tlak na NATO (10.10. 2016)

Zdroj: The Guardian (Velká Británie)

kko; natoaktual.cz

Barista i záchranář u kanónu

Říjen 2019

Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

Dny NATO v Ostravě

Září 2019

Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

Továrna na instruktory

Červenec 2019

Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

Mraky prachu, vedro a léčky

Červen 2019

Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.