natoaktual.cz

SPECIÁL: Summit NATO 2021

Vrcholná schůzka spojenců Aliance
14. června v Bruselu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  ČR nepošle do Afghánistánu další vojáky

  22. září 2006  23:37

  ČR nepošle do Afghánistánu další vojáky
  Česká republika kvůli nedostatku financí významně nezvýší počet svých vojáků v Afghánistánu. Oznámil to ministr obrany Jiří Šedivý. "Vypracovali jsme plán naší mise pro příští rok a pouze mírně rozšíříme stávající jednotky." ČR tak nevyhoví žádosti Severoatlantické aliance o poskytnutí vojáků pro operace v jižním Afghánistánu.

  V současnosti pracují v Afghánistánu tři české jednotky. Zhruba 120 vojáků bojuje proti Talibanu a al-Káidě, 83 průzkumníků slouží pod velením NATO v Fajzabádu a sedmnáct ženistů pracuje na kábulském mezinárodním letišti v rámci aliančních sil ISAF. Od konce roku budou mít čeští vojáci na starost i ostrahu tohoto letiště.

  Zdroj: Xinhua (Čína)

  ---

  Armáda dostane peníze na tatrovky
  Česká armáda bude mít dostatek peněz na nákup nových nákladních vozů Tatra. Vláda včera rozhodla o navýšení rozpočtu ministerstva obrany pro příští rok o 600 milionů korun, informoval novináře šéf resortu Jiří Šedivý.

  Zdroj: MF Dnes (Česká republika)

  ---

  Jones chválí afghánskou armádu
  Národní armáda Afghánistánu je nejjasnějším bodem nové demokracie tohoto státu. Uvedl to vrchní velitel spojeneckých sil v Evropě generál James Jones: "Afghánská armáda je nejúspěšnějším pilířem našeho rekonstrukčního úsilí." Zřízení armády je ale pouze jednou z pěti částí reformy bezpečnostního sektoru. Do té patří i reforma policie a soudnictví, boj proti obchodu s drogami a odzbrojení bývalých bojovníků. Na těchto oblastech budeme muset pracovat v blízké budoucnosti, dodal Jones.

  Toho nejvíce znepokojuje nárůst produkce opia, díky čemuž se z Afghánistánu stává "narko-stát". Podle odhadů OSN tamní farmáři letos vypěstují o 60 procent máku více než loni. Proto je potřeba pro zemědělce najít vhodné prostředky, díky kterým by dosáhli hospodářského růstu i s legálními plodinami. Konečného  úspěchu v Afghánistánu tak nelze dosáhnout pouze vojensky, ale musí být podpořen i zvýšeným úsilím v oblasti vzdělání, zemědělství a veřejného zdraví, s velkým důrazem na ekonomický rozvoj.

  Zdroj: USInfo (USA)

  ---

  AU chce větší podporu v Dárfúru
  Prezident Africké unie (AU) Denis Sassou Nguesso požádal Severoatlantickou alianci o poskytnutí větší podpory v súdánském regionu Dárfúr. Oznámil to generální tajemník NATO Jaap de Hoop Scheffer s tím, že aliance pravděpodobně "odpoví kladně a příznivě". "Jako generální tajemník jsem slíbil, že udělám vše pro to, aby NATO na tento druh žádostí odpovídalo kladně." Větší zapojení aliance ale určitě nebude znamenat vyslání vojáků do Dárfúru.

  V současnosti aliance cvičí vojáky AU, kteří jsou nedostatečně vybaveni a financováni, a poskytuje jim leteckou dopravu. Africká unie sama ale nedokázala zamezit násilnostem, kvůli kterým od roku 2003 zahynulo na 200 tisíc lidí a více než 2,5 milionu bylo vyhnáno z domovů. Súdánská vláda přesto odmítla svěřit mírovou misi vojákům OSN.

  Zdroj: Washington Post (USA)

  ---

  NATO posiluje hlídky v Kosovu
  S blížícím se rozhodnutím o budoucím osudu srbské provincie Kosovo tamní jednotky Severoatlantické aliance posilují hlídky, aby zabránily případným násilnostem. NATO i OSN jsou totiž silně znepokojeny nedávnými bombovými útoky. "KFOR i OSN se rozhodly ukázat odhodlání, že nebudou tolerovat násilí, posílí hlídky i kontrolní stanoviště a na západě a východě Kosova uspořádají cvičení," uvedl plukovník Reiner Senger sloužící v silách KFOR.
   
  Světové mocnosti na setkání v New Yorku pověřili hlavního zprostředkovatele OSN Marttiho Ahtisaariho, aby navrhl řešení konečného statusu Kosova a dosáhl dohody do konce roku. Očekává se, že navrhne nezávislost Kosova, kterou však Srbové odmítají. Jeden z kosovských představitelů však v případě neschválení nezávislosti předpověděl albánské povstání.

  Zdroj: Reuters (Velká Británie)

  ---

  NATO zahájilo intenzivní dialog s Gruzií
  Gruzie, s ohledem na snahu stát se členem Severoatlantické aliance, zahájila s NATO intenzivní dialog. To znamená, že aliance a Gruzie budou velice blízce spolupracovat a budou spolu vést mnohem intenzivnější dialog, uvedl generální tajemník NATO Jaap de Hoop Scheffer. Ten však též poznamenal, že z intenzivního dialogu vyplývají i některé povinnosti. Zároveň zmínil, že je velice důležité najít mírové řešení konfliktů v Abcházii a Jižní Osetii.

  Intenzivní dialog obvykle předchází přizvání země k Akčnímu plánu členství (MAP), který může vést už k plnému členství v alianci. Gruzínský ministr zahraničí proto prohlásil, že Gruzie se dostala na cestě do NATO "do bodu, odkud není návratu".

  Zdroj: Civil Georgia (Gruzie)

  Čtětě také související článek zde

  ivn natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media

  Cookies (seznam)