natoaktual.cz

Summit NATO 2024

Speciální příloha
k summitu ve Washingtonu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Členství v NATO národní obranu nikdy nenahradí, tvrdí finský prezident

  28. srpna 2013  14:31

  Finský prezident Sauli Niinistö se zdraví s generálním tajemníkem NATO Andersem Foghem Rasmussenem. | foto: NATO Photos

  Členství v NATO národní obranu nikdy nenahradí, tvrdí finský prezident

  Spolupráce se Severoatlantickou aliancí pomohla Finsku vybudovat si svou vlastní obranu, prohlásil prezident Sauli Niinistö před finským diplomatickým sborem. Varoval však, že národní bezpečnost nemůže být zaručena tím, že se země "sveze" s ostatními členy Aliance. "Postarat se musíme sami o sebe, ať už v NATO jsme nebo nejsme," soudí Niinistö.

  Dále uvedl, že zahraničně-bezpečnostní konference, kterou letos v létě hostil ve svém domě v Kultaranta, pomohla vyjasnit některé názory na členství Finska v NATO a že mnohé "bubliny prostě praskly". "Jednou z nich byla myšlenka, že členství v Alianci může nahradit silnou národní obranu," dodal prezident.

  Kam dál?
  Švédsko a Finsko budou hlídkovat nad Islandem (9.7. 2013)

  Zdroj: Yle (Finsko)

  ---

  Německo nepodporuje invazi do Sýrie

  Německo naznačilo, že se nezúčastní jakéhokoli vojenského útoku na Sýrii. Francie a Velká Británie se přitom na intervenci společně se Spojenými státy chystají. "Německá armáda svými současnými mezinárodními operacemi dosáhla maxima," uvedl mluvčí křesťanských demokratů kancléřky Angely Merkelové Philipp Missfelder.

  Útok Západu by mohl vyvolat "vlnu násilí" tím, že by se hlouběji do konfliktu vložil Írán a libanonské hnutí Hizballáh, varoval Missfelder. Dodal také, že vojenskou akci bez mandátu Organizace spojených národů "by bylo velmi obtížné si představit".

  Kam dál?
  NATO by mohlo v Sýrii zasáhnout i bez mandátu OSN (26.8. 2013)

  Zdroj: EUobserver (Belgie)

  ---

  Státy na Balkáně implementují standardy NATO

  Armády balkánských zemí pokračují v reformách, modernizaci, výcviku a zahraničním vzdělávání svých důstojníků podle standardů Severoatlantické aliance, a to i přes rozsáhlé rozpočtové škrty, tvrdí analytici. Srbská armáda teď vypadá jako jakákoli jiná v Alianci, uvedl vojenský expert Aleksandar Radić z bělehradské Euro-atlantické iniciativy.

  "Před nedávnem armáda vylepšila své komunikační systémy, pořídila si vybavení pro elektronické sledování a pro pozemní síly. Standardy u letectva už jsou těmi jedinými, které zbývají," tvrdí Radić.

  Podobně je na tom i Makedonie, která v loňském roce schválila rozsáhlý plán modernizace a reorganizace armády. Standardů NATO by měla Makedonie dosáhnout v roce 2015.

  Kam dál?
  Pro Makedonii je summit zklamáním, nedostala pozvánku ke vstupu (24.5. 2012)

  Zdroj: SETimes (USA)

  ---

  Syrští hackeři jsou podezřelí z útoku na Twitter a západní média

  Syrská elektronická armáda (SEA), tvořená skupinou hackerů loajálních prezidentu Bašáru Asadovi, údajně získala kontrolu nad doménami Twitteru, The New York Times a britského vydání Huffington Post. Skupina se k útoku přihlásila právě na Twitteru, kde dokázala změnit některé informace v doménových registrech.

  Elektronická armáda na čas vyřadila z provozu i stránky The New York Times, jehož redaktoři byli požádáni, aby během útoku neposílali žádné citlivé emaily. Syrská elektronická armáda před časem napadla i internetové stránky BBC, Human Rights Watch nebo Financial Times.

  Zdroj: Business Insider (USA)

  ---

  Arabské státy nepodpoří útok na Sýrii

  Lídři arabského světa odsoudili syrskou vládu za použití chemických zbraní a zabití stovek civilistů, odmítli však možnost ozbrojeného zásahu proti této zemi. Podporu vojenské intervence, která je pro Spojené státy u blízkovýchodních spojenců velmi důležitá, tak Liga arabských států smetla ze stolu.

  I když Obamovo válečné nadšení našlo pochopení v Evropě a některé arabské státy invazi tiše podporují, postoj Ligy arabských států a nemožnost získat mandát Organizace spojených národů situaci Bílému domu komplikuje. Pokud by Barack Obama nařídil vojenskou intervenci v Sýrii, musel by tak učinit bez širší politické, zákonné i diplomatické podpory, o kterou v regionu Spojené státy vždy usilovaly.

  Kam dál?
  Intervence v Sýrii by byla "tragickou chybou", ozývá se z Ruska (26.8. 2013)

  Zdroj: The Boston Globe (USA)

  zuk; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media