natoaktual.cz

Summit NATO 2024

Speciální příloha
k summitu ve Washingtonu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Členství v NATO je tématem předvolební debaty ve Finsku

  6. března 2015  13:06

  Finský ministr zahraničí Alexander Stubb. | foto: NATO Photos

  Členství v NATO je tématem předvolební debaty ve Finsku

  Před parlamentními volbami ve Finsku se velmi často hovoří o potenciálním členství země v Severoatlantické alianci. „V tuto chvíli žádný stranický lídr nepodporuje vstup do NATO, na druhou stranu všichni tuto možnost zvažují,“ uvedl finský prezident a nejvyšší velitel ozbrojených sil Sauli Niinistö. Finský prezident však trvá na tom, že případný vstup do Severoatlantické aliance by muselo posvětit celostátní referendum.

  O posílení dlouhodobé spolupráce mezi Aliancí a Helsinkami jednali generální tajemník NATO Jens Stoltenberg a finský premiér Alexander Stubb. Během setkání oba zástupci narazili na aktuální bezpečnostní témata jako je posílení vojenské přítomnosti Ruska v Baltském moři a Severním ledovém oceánu, změně bezpečnostního prostředí a nestabilitě v důsledku ruských kroků na Ukrajině, roli NATO v posílení bezpečnosti a stability v oblasti Baltského moře a budoucí spolupráce Finska a NATO.

  Kam dál?
  Švédsko uzavírá po Finsku vojenskou dohodu i s Dánskem (4.3. 2015)
  Finsko se vzdaluje od Ruskem navrhované vojenské spolupráce (18.2. 2015)

  Zdroj: Defense News (USA)

  ---

  „Spolupráce s NATO by měla reflektovat potřeby Srbska“, zní z Bělehradu

  Spolupráce se Severoatlantickou aliancí by měla reflektovat zájmy Srbska. „Účast Srbska v programu Partnerství pro mír pomůže zemi vytvořit potřebné kapacity pro zapojení do operací OSN a Evropské unie, “ uvedl to srbský ministr obrany Bratislav Gašić. Přijetí Akčního plánu individuálního členství NATO je pak pro Srbsko spoluprací na nejvyšší úrovni, která neznamená členství v Alianci, ale vyjádření vůle o především politickou spolupráci s NATO, dodal Gašić.

  Gašić okomentoval vztahy mezi Srbskem a NATO po setkání s aliančním admirálem Markem Fergusonem. Tématem setkání, kterého se zúčastnil také náčelník generálního štábu srbské armády, byla vojenská spolupráce Bělehradu a NATO v rámci aliančního programu Partnerství pro mír, spolupráce srbské armády a sil alianční mise KFOR nebo regionální spolupráce v oblasti obrany.

  Kam dál?
  Srbsko a NATO zahajují Akční plán individuálního partnerství (26.2. 2015)

  Zdroj: B92 (Srbsko)

  ---

  Na jihu Ruska cvičí 2 tisíce vojáků, testují moderní techniku

  Ruský ministr obrany zahájil velké vojenské cvičení na jihu Ruska. Toho se má zúčastnit na dva tisíce ruských vojáků a nejrůznější vojenská technika a zbraně. Pozemní cvičení sil protivzdušné obrany bude trvat asi měsíc a proběhne na celkem dvanácti místech na jihu Ruska včetně severního Kavkazu, Krymu a ruských základen v Abcházii, Jižní Osetii a v Arménii. Ruští vojáci budou cvičit taktické, speciální a technické dovednosti včetně střelby a zacházení s moderní technikou.

  Během cvičení ruští vojáci otestují samohybné houfnice Gvozdika, dělostřelecké raketové systémy Grad, minomety Podnos, protitankové raketové systémy Konkurs a moderní drony Návodčik-2.

  Kam dál?
  Putin se snaží roztříštit Alianci, varuje americký generál (5.3. 2015)
  Breedlove: Rusko z Krymu kontroluje Černé moře (27.2. 2015)

  Zdroj: RT (Rusko)

  ---

  Při pádu turecké stíhačky zemřeli oba piloti

  V turecké provincii Konya se při cvičném letu zřítil bojový letoun F-4E Phantom. Na jeho palubě byli v tu dobu dva piloti a ani jeden z nich pád nepřežil. Příčina nehody zatím není známa. K pádu letounu došlo při společném vojenském cvičení Turecka a Ázerbájdžánu jen týden poté, co se několik set kilometrů daleko od místa nehody srazily dva vojenské pozorovací letouny. Při nehodě tehdy zemřela čtveřice tureckých pilotů.

  Kam dál?
  Turecko připravuje dohodu o protiraketovém systému s Čínou (20.2. 2015)

  Zdroj: Global News (Kanada)

  ---

  Vershbow volá po bližší spolupráci NATO a EU

  Zástupce generálního tajemníka Severoatlantické aliance Alexander Vershbow chce, aby NATO úzce spolupracovalo s Evropskou unií. „Potřebujeme spolupracovat, abychom byli schopni zvládat krize a zajistit stabilitu mimo naše hranice,“ uvedl tajemník. Vershbow s těmito slovy vystoupil na konferenci v lotyšské Rize, která nyní předsedá Radě EU.

  Součástí této spolupráce by podle Vershbowa měla být také podpora Ukrajiny, Gruzie a Moldavska stejně jako podpora států evropského jihu. „Na východě vidíme naštvané Rusko, které porušuje mezinárodní pravidla a pokračuje v destabilizaci Ukrajiny, na Blízkém východě a na severu Afriky zase násilná ideologie Islámského státu rozšířila nebezpečí extremismu a sektářství,“ upozornila politická dvojka NATO.

  Kam dál?
  “Černý rok“ pro evropskou bezpečnost, hodnotil šéf NATO (2.2. 2015)

  Zdroj: Kuwait News Agency (Kuvajt)

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media