natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Civilní ztráty v Afghánistánu rostou, podíl NATO na nich se ale zmenšuje

  13. července 2010  15:52

  Civilní ztráty v Afghánistánu rostou, podíl NATO se zmenšuje
  Eskalující násilí v Afghánistánu je teď na nejhorší úrovni od zimy 2001, kdy válka v jihoasijské zemi začala. Od začátku roku přišlo kvůli povstaleckému konfliktu o život 1074 afghánských civilistů, uvedla tamní organizace Afghanistan Rights Monitor, které údaje o mrtvých sbírá.

  Většina usmrcených civilistů (61 %) zemřela při povstaleckých útocích, zejména v důsledku výbuchu silničních bomb, které Taliban pokládá po celé zemi. Procento civilních ztrát, které mají na svědomí zahraniční nebo afghánské vládní jednotky však klesá, píše se v zprávě nevládní organizace. Podle ní za prvních šest měsíců zavinili alianční a vládní vojáci 210 úmrtí Afghánských civilistů, což je 20 % celkových ztrát, oproti 26 % za stejné období minulého roku.

  Čtěte také:
  Británie vyplácí odškodnění stále více Afgháncům
  Afghánci protestují proti aliančnímu útoku v Nangarháru

  Zdroj: Associated Press (USA)

  ---

  Základnu NATO v Kandaháru zasáhla raketová palba
  Raketové útoky povstalců na alianční základnu v afghánském Kandaháru, jejíž vnější ochranné pásmo střeží britští vojáci, jsou běžným jevem. Jeden takový teď podle bulharského ministra obrany naštěstí neměl na svědomí žádné materiální ani lidské ztráty.

  Při útoku z konce ledna tohoto roku, právě během návštěvy ministra obrany Mladenova, byli zraněni čtyři příslušníci bulharských ozbrojených sil.

  Zdroj: Novinite (Bulharsko)

  ---

  NATO bude moci sledovat cizí rakety
  Velitelé Severoatlantické aliance by měli být od konce roku schopni monitorovat starty a sestřelení nepřátelských taktických balistických raket, uvedl v prohlášení společný podnik zbrojařů ThalesRaytheonSystems. Konsorcium obdrželo zakázku na vývoj dočasného systému obrany proti balistickým střelám, který by vojáky o pohybech raket informoval v reálném čase. Na zhotovení systému má podnik čas do konce letošního roku, uvádí se v prohlášení konsorcia.

  Kontrakty v hodnotě přes milion euro budou zahrnovat propojení radarů na fregatách sloužících jako systémy včasného varování, protiraketových systémů Patriot a raketových baterií SAMP/T Aster, tak aby Aliance měla k dispozici víceúčelová operační centra, které by nejvyššímu velení v reálném čase poskytla situační přehled o hrozbách taktických balistických střel.

  Čtěte také:
  Experti NATO: Rozšíření protiraketového systému možné

  Zdroj: Defense News (USA)

  ---

  Afghánské nebe budou hlídat velké bezpilotní letouny
  Již brzy budou moci britské vojáky v Afghánistánu jistit obří bezpilotní letadla schopná pohybovat se ve vzduchu bez přestávky až tři týdny v kuse. Stroj označovaný zkratkou LEMV (long endurance multi inteligence vehicle) je vyvíjen týmem britských a amerických konstruktérů a měl by vojákům v poli poskytnout cenné informace o dění na bojišti.

  Odborníci podílející se na vývoji stroje vyzdvihují především fakt, že bude moci zůstat v operačním režimu nepřetržitých 21 dní, což prý z něj dělá ideálního průzkumníka a pozorovatele. Do služby by tento gigantický letoun měl být uveden příští léto, v Afghánistánu by se měl objevit v lednu 2012.

  Čtěte také:
  USA mají téměř všechny bezpilotní letouny v Afghánistánu

  Zdroj: Daily Mail (Velká Británie) 

  ---

  Britové představili neviditelný "chytrý" letoun
  Britský zbrojařský koncern BAE Systems poodhalil roušku tajemství nad supermoderním bezpilotním robotickým letounem schopným ničit cíle i v odlehlých oblastech afghánských hor a stepí. Vývoj prototypu letounu pojmenovaného Taranis, po keltském bohu hromu, trval čtyři roky a stál přes 200 milionů euro.

  Unikátnost letadla spočívá v tom, že dokáže létat, aniž by potřeboval být pilotován někým ze země, a navíc je schopen vyhýbat se radarům. Stroj je vybaven dvěma interními pumovnicemi, které mohou nést širokou paletu zbraní. Je také uzpůsoben k provádění mezikontinentálních útoků, třeba z Velké Británie na cíle v Afghánistánu. S testovacími lety by se mělo začít příští rok.

  Zdroj: Fox News (USA)

  vtr natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media