Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Čínské střely mohou zdolat americkou obranu během několika hodin, varují experti

20. srpna 2019  23:38
ilustrační snímek | foto: Søværnet

Čínské střely mohou zdolat americkou obranu během několika hodin, varují Australané

Problémy s financováním amerických ozbrojených sil během posledních deseti let připravily Spojené státy o nadvládu nad západním Pacifikem, tvrdí odborníci ze Sydneyské univerzity. Rostoucí čínský arzenál plný přesných raket dlouhého doletu představuje podle skupiny hrozbu pro téměř všechny základny, letiště a přístavy Spojených států a jejich spojenců v regionu.

„Vzhledem k tomu, že tyto základny by mohly být v prvních hodinách konfliktu přesnými údery vyřazeny z provozu, americká schopnost přesouvat volně své jednotky po Pacifiku je v ohrožení,“ tvrdí zpráva s odvoláním na Čínskou lidovou osvobozeneckou armádu.

Zpráva také doporučila Austrálii, hlavnímu spojenci USA v regionu, aby se na případný konflikt lépe připravila a doplnila své zásoby munice a vojenského materiálu.

Kam dál?
Studie: Austrálie se možná stáhne z Blízkého východu a zaměří se na Tichomoří (19.8. 2019)

Zdroj: Bloomberg (USA)

---

Předsunutá jednotka NATO v Lotyšsku posiluje

Předsunutá jednotka NATO pod vedením Kanady, jejímž úkolem je ochrana Lotyšska, dočasně posílila. Do jejích řad přibyly nové italské a americké tanky, čímž se jejich počet v jednotce zdvojnásobil. Americké tanky M1A2 Abrams jsou součástí 34. pluku, 1. brigády 1. pěší divize americké armády a k jednotce se připojily v rámce mise Atlantic Resolve. V Lotyšku by měly zůstat a cvičit po boku svých kolegů dva měsíce.

Italské tanky Ariete se k jednotce připojily v rámci poslední italské rotace. Je to poprvé, kdy Itálie vyslala do Lotyšska se svými vojáky i tanky. Krom Italů a Američanů mají v Lotyšsku své tanky také Španělé, kteří vyslali své Leopardy 2E a Poláci, kteří disponují tanky PT-91.

Kam dál?
Pandury střídají v Pobaltí specialisté na průzkum a elektronický boj (1.8. 2019)

Zdroj: Jane’s 360 (Velká Británie)

---

Američané otestovali novou střelu s plochou dráhou letu

Americké ministerstvo obrany oznámilo, že otestovalo novou střelu s plochou dráhou letu, jejíž dolet přesahuje 500 km. Jde o první o takový test od doby, kdy Spojené státy odstoupily od dohody o likvidaci střel krátkého a středního doletu. Odstoupení Američanů od smlouvy bylo zdůvodňováno jejím porušováním z ruské strany, které však Rusové popírají. Pokud by smlouva stále platila, byla by podobná zkouška proti jejím pravidlům.

Test proběhl na ostrově San Nicolas na západním pobřeží USA. Podle prohlášení Pentagonu proběhl úspěšně a střela po zdolání více než 500 km zasáhla svůj cíl.

Kam dál?
Ruské střely porušují smlouvu, tvrdí Aliance. USA hrozí jejich zničením (4.10. 2018)

Zdroj: France 24 (Francie)

---

Kanada poskytne africké misi OSN svůj transportní letoun

Kanadský transportní letoun CC-130J Super Herkules zamíří do Ugandy, aby pomohl s přepravou a zásobováním jednotek OSN nasazených v Demokratické republice Kongo a Jižním Súdánu. Spolu s letounem bude v Ugandě nasazeno také 25 příslušníků kanadských ozbrojených sil, kteří se budou starat o jeho provoz a údržbu.

„Tímto plníme závazek, který jsme přijali během setkání ministrů obrany pod hlavičkou OSN ve Vancouveru v roce 2017,“ okomentoval vyslání letounu ministr obrany Harjit S. Sajjan a dodal: „Tyto prostředky budou hrát důležitou roli v podpoře vojenských a policejních sil zapojených do misí OSN v regionu. Těšíme se na spolupráci s ostatními státy, které naše transportní kapacity přemění v užitečnou pomoc.

Kam dál?
Rusko při cvičeních zkouší odhodlání NATO, říká kanadská velitelka (1.8. 2019)

Zdroj: Defenceweb (Jihoafrická republika)

---

Icelandic Air Surveillance 2019 – NATO procvičuje ochranu svého vzdušného prostoru

Vzdušné síly Spojených států spolu s letectvy dalších členů NATO se zapojily do cvičení Icelandic Air Surveillance 2019, které se zaměřuje na nácvik ochrany vzdušného prostoru. Jeho hlavním úkolem je certifikovat piloty k zásahu vůči letadlům, která nekomunikují s řízením letového provozu nebo jinak ohrožují bezpečnost ostatních letadel či lidí na zemi.

„Certifikace znamená, že jsme dokázali, že jsme schopni reagovat během několika minut, a že dokážeme rychle dostat letadla do vzduchu, abychom mohli reagovat na skutečné nebo potenciální hrozby,“ vysvětluje náplň cvičení velitel oddílu 480. stíhací perutě amerického letectva kapitán Dominic Collins. „Toto cvičení je jedním ze způsobů, jak můžeme posílit regionální bezpečnost. USA cvičí se svými evropskými protějšky pravidelně a cvičení IAS se účastní od roku 2008,“ doplnil k americké účasti velitel.

Kam dál?
Manévr ruské stíhačky byl nebezpečný, hodnotí NATO incident nad Baltem (15.8. 2019)

Zdroj: Air Force Technology (USA)

Barista i záchranář u kanónu

Říjen 2019

Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

Dny NATO v Ostravě

Září 2019

Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

Továrna na instruktory

Červenec 2019

Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

Mraky prachu, vedro a léčky

Červen 2019

Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.