natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Čínská armáda poprvé v historii posílá své letecké akrobaty do zahraničí: do Moskvy

  19. srpna 2013  15:33

  Stroje J-10 letecké akrobatické skupiny čínské armády. | foto: Wikipedia / Peng Chen

  Čínská armáda poprvé v historii posílá své letecké akrobaty do zahraničí: do Moskvy

  Tým čínských vojenských akrobatických pilotů se poprvé představí na letecké show v zahraničí. Pro svou zahraniční premiéru si čínská skupina, létající na strojích J-10, vybrala leteckou přehlídku MAKS, která se uskuteční koncem srpna na moskevském letišti Ramenskoye. Jejich účast podle velitele čínského letectva Zhuang Kezhua přispěje k posílení politických vazeb, vzájemné vojenské důvěry a spolupráce mezi ozbrojenými složkami Číny a Ruska.

  Akrobatický tým Bayi byl založen již před 51 lety a na svém kontě má již více než 600 vystoupení před delegacemi ze 166 zemí a regionů světa. Přesto je jejich moskevská štace přelomová, jelikož se jedná o jejich první zahraniční vystoupení v historii.

  Kam dál?
  Španělští „kolibříci“ předvedou vzdušnou show ve vrtulnících (17.8. 2013)
  Americká letecká skupina Thunderbirds se vrací na nebe (31.7. 2013)

  Zdroj: Xinhua (Čína)

  ---

  Nový íránský prezident kritizoval populismus Ahmadínežáda

  Nový íránský prezident Hasan Rúhání kritizoval populistická zahraničně-politická prohlášení svého předchůdce Mahmúda Ahmadínežáda a varoval, že Írán může doplatit i na malé chyby. „Zahraniční politika není místo pro populistická hesla, ale na uvážená vyjádření,“ řekl Rúhání při inauguraci nového íránského ministra zahraničních věcí, kterým se stal Mohammad Džavád Zaríf.

  Rúhání již na své první tiskové konferenci po nástupu na prezidentský post uvedl, že je připravený změnit dlouhodobé znepokojení mezinárodního společenství v otázce íránského jaderného programu. Chce toho dosáhnout větší otevřeností vůči Mezinárodní agentuře pro atomovou energii a také novým kolem rozhovorů.

  Zdroj: SME (Slovensko)

  ---

  Americká a čínská armáda se potýkají s obézními nováčky

  Být schopen přidat se k armádě znamená více, než jen dosáhnout plnoletosti. V USA to znamená projít standardizovanými testy, kontrolou bezúhonnosti, zdravotní prohlídkou a také mít potřebnou výšku a váhu. Poslední parametr však v současné době splňuje čím dál méně uchazečů o službu v americké i čínské armádě. Podle zprávy čínské armády neprošlo přijímacími testy 23 procent uchazečů kvůli špatnému zraku a 19 procent kvůli nízké váze nebo naopak nadváze. Téměř 60 procent studentů, kteří se o službu v čínské armádě ucházeli, neprošlo kvůli špatným výsledkům testu fyzické zdatnosti i přesto, že Peking již dvakrát snížil standardy.

  Již nějakou dobu se stejným problémem zaobírá také americká armáda. Více než čtvrtina uchazečů o vstup do armády USA totiž trpí nadváhou. Přitom také v USA byly posunuty váhové standardy směrem nahoru. Další posun hranice by však mohl přinést nechtěné důsledky. „Lidé, kteří budou vstupovat do armády v roce 2025, jsou právě teď ve škole, takže je na nás, aby tito lidé byli ve věku mezi 17 a 24 lety způsobilí pro vstup do armády,“ řekl bývalý generál amerického letectva Norman Seip.

  Zdroj: Business Insider (USA)

  ---

  Saúdský král nabídl podporu egyptské armádě

  Saúdská Arábie v čele s králem Abduláhem se v současnosti jeví jako nejdůležitější podporovatel egyptských generálů v jejich boji proti egyptskému islámskému hnutí. Nepokoje v Egyptě označil král Abduláh za boj Egypta proti terorismu a extremismu. Opět tak vyšel najevo současný rozkol mezi saúdským královstvím a jeho americkým spojencem, který nedávno zrušil plánované egyptsko-americké cvičení.

  Ve vzácném televizním zahraničně-politickém projevu Abduláh deklaroval, že události v Egyptě jsou arabská záležitost. „Ať vědí ti, kdo se vměšují do vnitřních záležitostí Egypta, že oni sami rozdmýchávají oheň a podporují terorismus, proti kterému vyzývají k boji,“ řekl Abduláh, aniž by konkrétně někoho jmenoval. Většina Abduláhových výroků z poslední doby se soustředila na hrozbu, kterou podle něj představují hnutí jako je Muslimské bratrstvo, jež je v Saúdské Arábii oficiálně zakázáno.

  Kam dál?
  USA ruší vojenské cvičení s Egyptem, finanční pomoc ale zůstává (16.8. 2013)
  Šéf NATO znepokojen událostmi v Egyptě (15.8. 2013)

  Zdroj: The Wall Street Journal (USA)

  ---

  EU varuje Egypt před revizí vzájemných vztahů

  Stálý předseda Evropské rady Herman Van Rompuy a předseda Evropské komise José Manuel Barroso varovali, že státy EU přehodnotí vzájemné vztahy s Egyptem, pokud egyptská armáda a prozatímní vláda neukončí násilí a neusednou zpět k vyjednávacímu stolu. Další eskalace násilí by podle nich měla pro Egypt a celý region nedozírné následky. „Volání po demokracii a základních svobodách ze strany egyptského obyvatelstva nemohou být ignorovány a už vůbec ne krvavě potlačovány,“ řekli oba představitelé Unie.

  Prohlášení přišlo den před mimořádnou schůzí zástupců všech 28 členských států EU. Ti mají v Bruselu jednat o dalším postupu vůči Egyptu. Pro EU je klíčové, aby v Egyptě okamžitě skončilo násilí. Zástupci EU zároveň uvedli, že odpovědnost za ukončení pouličních konfliktů má přechodná vláda a armáda.

  Kam dál?
  Šéf OSN žádá propuštění egyptského exprezidenta Mursího (26.7. 2013)

  Zdroj: Al-Džazíra (Katar)

  koc; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media