natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Čína vyzvala USA, aby nepodporovaly Japonsko v teritoriálních sporech

  13. září 2013  13:06

  Válečná loď čínského námořnictva (ilustrační foto). | foto: Ministerstvo obrany USA

  Čína vyzvala USA, aby nepodporovaly Japonsko v teritoriálních sporech

  Zástupce náčelníka generálního štábu Čínské lidové osvobozenecké armády Wang Guanzhong požádal na schůzce s americkým náměstkem ministra obrany Jamesem Millerem, aby se USA zdržely podpory Japonska v teritoriálních sporech, které panují mezi Čínou a Japonskem o ostrovy ve Východočínském moři. "Daná záležitost by se neměla stát problémem mezi Čínou a USA, a my doufáme, že se USA nestane třetí stranou v tomto sporu," prohlásil Wang s tím, že by USA měly záležitost vyřešit tak, aby nebyla poškozena vzájemná strategická důvěra mezi Čínou a Spojenými státy.

  Miller se naopak nechal slyšet, že USA vůči tématům spojeným se suverenitou nezaujímá žádné postoje a vyzval obě strany k zdrženlivosti a podpořil Čínu, aby se snažila řešit spor diplomatickou cestou. Čína nicméně dlouho zpochybňuje nestrannost USA v daném sporu, neboť bezpečnostní smlouva mezi USA a Japonskem zavazuje USA k zásahu na straně Japonska v případě, že by území spravované Japonskem bylo napadeno.

  Kam dál?
  USA a Čína chtějí posílit vojenskou spolupráci (20.8. 2013)
  Zvýšená vojenská aktivita má přispět ke stabilitě v regionu, říká Japonsko (30.7. 2013)

  Zdroj: Reuters (Velká Británie)

  ---

  Vojenská přítomnost u Sýrie stojí Pentagon 27 milionů dolarů týdně

  Prezident USA Barack Obama nařídil americkému námořnictvu, aby udržovalo pozice ve Středozemním moři a vyvíjelo tak tlak na syrský režim, případně bylo schopno zasáhnout, pakliže by diplomatický způsob řešení konfliktu selhal. USA mají v současnosti v oblasti dvě útočné skupiny letadlových lodí, ve východním Středomoří pak čtyři torpédoborce a jednu výsadkovou loď.

  Podle představitelů námořnictva jsou náklady na udržování loďstva v nasazení 25 milionů dolarů za jednu skupinu letadlových lodí týdně, dva miliony pak stojí nasazení jednoho torpédoborce.

  Zdroj: Huffington Post (Turecko)

  ---

  Sýrie požádala o připojení ke konvenci o chemických zbraních

  OSN na pozadí momentálně probíhajících jednání mezi Ruskem a USA potvrdila, že přijala žádost Sýrie o připojení k mezinárodní konvenci o chemických zbraních, což je první stupeň z aktuálně projednávaného čtyřbodového plánu na diplomatické řešení syrské krize. V další fázi by měl syrský režim deklarovat, jakými chemickými zbraněmi disponuje, následně by měli být do země puštěni komisaři OSN, již by dané informace ověřili, a v poslední fázi by měly být dané zbraně zničeny.

  Ačkoliv syrský prezident Bašár Asad slíbil, že proces vzdání se chemického arzenálu bude moct začít do třiceti dní, USA navržený harmonogram odmítla a požaduje daleko brisknější jednání. Ministr zahraničí USA John Kerry zároveň pohrozil, že stále existuje možnost vojenského zásahu, pokud by Sýrie měla od svých slibů ustoupit.

  Syrský místopředseda vlády Qadri Jamil naopak prohlásil, že ruský plán bude možný realizovat, pouze pokud USA a jejich spojenci slíbí, že v budoucnu na Sýrii nezaútočí. Asad se zároveň nechal slyšet, že USA musí skoncovat se svými výhružkami, jinak se chemických zbraní nevzdá.

  Kam dál?
  SACEUR: Odstranění chemických zbraní by mohlo zklidnit syrský konflikt (12.9. 2013)
  OSN: Sýrie souhlasí s prošetřením údajného použití chemických zbraní (15.8. 2013)

  Zdroj: Sky News (Velká Británie)

  ---

  Povstalci v Pákistánu zničili zásobovací vůz NATO

  Zásobovací vůz NATO byl přepaden a zapálen neznámými povstalci v severozápadní části Pákistánu v provincii Khyber. Nákladní vůz, který převážel obrněné vozidlo pro jednotky ISAF v Afghánistánu, se v průběhu cesty porouchal a byl nucen zastavit. Dosud neznámí ozbrojenci ho následně podpálili a z místa činu za průběžné palby utekli. Místní policie zahájila brzy po incidentu prozatím bezúspěšnou pátrací operaci v okolí. "Přední část vozidla byla kompletně zničena," uvedli místní představitelé. K přepadení došlo v oblasti Pákistánu, kde jsou ozbrojená hnutí a povstalecké skupiny aktivní.

  Kam dál?
  Zbraně NATO jsou prý pašovány a prodávány do Pákistánu (6.9. 2013)
  Síly NATO a Afghánistánu odrazily útok Tálibánu na hranicích s Pákistánem (2.9. 2013)

  Zdroj: Nation (Pákistán)

  ---

  Rusko vyslalo do Středozemí raketový křižník

  Stejně jako USA, i Rusko v současnosti posiluje svou vojenskou přítomnost ve Středozemním moři, což potvrdilo nedávným rozhodnutím vyslat do oblasti z námořní základny v Sevastopolu raketový křižník Smetlivy. Křižník Smetlivy, také přezdívaný "ničitel letadlových lodí", neboť je vybaven raketami Vulkan navrženými k ničení velkých plavidel, odpluje do oblasti společně s výsadkovou útočnou lodí Nikolaj Filčenko, jež poveze neidentifikované dodávky pro syrskou vládu. Podle odborníků může být vyslání lodí do východního Středomoří známkou plánované evakuace ruských obyvatel ze Sýrie, zároveň by však mohlo sloužit jako odstrašující faktor pro případnou vojenskou akci v Sýrii ze strany Turecka, či jiných regionálních aktérů.

  Nasazení ruského námořnictva ve Středomoří podle odborníků znamená největší rozmístění ruských vojenských plavidel v mezinárodních vodách od dob studené války. Ruské lodě prováděly v nedávné době cvičení například v Barentsově moři nebo v Pacifiku. Několik ruských vojenských plavidel také navštívilo poprvé v historii Austrálii, s níž podnikly společné námořní cvičení. Jen ve Středomoří bude mít nyní Rusko na 11 vojenských lodí.

  Kam dál?
  Polsko se chystá rozšířit svou námořní flotilu (10.9. 2013)
  Turecko vyslalo k hranicím se Sýrií další vojáky (10.9. 2013)

  Zdroj: The Guardian (Velká Británie)

  duk; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media