Konflikt se rozhořel 7. května, kdy Indie zahájila letecké útoky na cíle v Pákistánu, které označila za „teroristickou infrastrukturu“. Šlo o reakci na masakr 26 osob. Indická operace s krycím názvem Sindoor vedla k odvetným akcím na obou stranách – včetně nasazení dronů, raket a stíhacích letounů.
Podle agentury Reuters, která se odvolává na americké představitele, Pákistán zřejmě při bojových operacích použil čínské stíhačky J-10, proti indickým letounům. Mnozí odborníci to považují za výraznou podporu čínského zbrojního průmyslu.
„Letecký souboj byl silnou reklamou pro čínský obranný sektor. Čína doposud neměla možnost otestovat své zbraňové systémy v reálném bojovém nasazení,“ uvedl pro BBC Čou Po, plukovník ve výslužbě Čínské lidové osvobozenecké armády.
Akcie čínské firmy AVIC Chengdu Aircraft, výrobce letounů J-10, po zveřejnění zpráv o úspěchu těchto stíhaček v konfliktu prudce vzrostly – během minulého týdne až o 40 %.
Pákistán je pro Čínu strategickým a ekonomickým partnerem. V rámci čínsko-pákistánského ekonomického koridoru investuje Peking více než 50 miliard dolarů do infrastruktury v regionu.
Zdroj: BBC (Velká Británie)