natoaktual.cz

SPECIÁL: Summit NATO 2021

Vrcholná schůzka spojenců Aliance
14. června v Bruselu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Čína kritizuje chování USA ve východní Asii

  17. srpna 2017  22:31

  Čínské námořnictvo. | foto: Ministerstvo obrany USA

  Čína kritizuje chování USA ve východní Asii

  Čína neschvaluje kroky, které podnikají Spojené státy ve východní Asii. Jejich aktivity na Tchaj-wanu, hlídky v Jihočínském moři, nasazení protiraketového systému v Jižní Koreji, to vše má negativní vliv na vojenskou důvěru mezi Čínou a USA, uvedl místopředseda čínské Centrální vojenské komise Fan Changlong při setkání s šéfem sboru amerických náčelníků štábů generálem Josephem Dunfordem.

  Kam dál?
  Čína a USA se dohodly na přímé vojenské komunikaci (16.8. 2017)

  Zdroj: Reuters (USA)

  ---

  Vrtulník armády USA se zřítil poblíž Havaje, pohřešuje se 5 vojáků

  Pobřežní stráž Spojených států spolu s vojáky pátrá po pěti členech posádky amerického vrtulníku UH-60 Black Hawk, který se během cvičení zřítil do oceánu nedaleko Havaje. Trosky letounu byly spatřeny asi dva kilometry na západ od ostrova Oahu. Nezvěstné vojáky hledá letadlo, dva vrtulníky a několik lodí. Pátrání započalo ihned poté, co došlo ke ztrátě kontaktu s posádkou vrtulníku.

  Kam dál?
  Australské námořnictvo našlo zřícený vojenský letoun USA (8.8. 2017)
  Mississippi se zřítil americký vojenský letoun, zemřelo 16 lidí (11.7. 2017)

  Zdroj: Military.com (USA)

  --

  V Afghánistánu zahynul americký voják, několik dalších je zraněno

  Americký voják zemřel v Afghánistánu poté, co byl zraněn v operaci proti organizaci Islámský stát, uvedla armáda USA. Při zátahu bylo zraněno několik dalších amerických a afghánských vojáků. Spojené státy, jež se v Afghánistánu angažují zejména v operacích proti Tálibánu, se pustily i do boje s takzvaným Islámským státem, který má silnou základnu v provincii Chorásan na východě země.

  V tomto roce se jedná již o jedenácté úmrtí amerického vojáka v Afghánistánu. Počátkem tohoto měsíce byli zabiti dva příslušníci armády USA při sebevražedném bombovém útoku v provincii Kandahár.

  Kam dál?
  V Afghánistánu byl přepaden konvoj NATO, dva Američané mrtví (3.8. 2017)
  USA budou odkládat hlášení o obětech z Afghánistánu (11.7. 2017)

  Zdroj: The New York Times (USA)

  ---

  Cvičení Noble Partner podporuje integraci Gruzie do NRF

  Gruzínské jednotky pro speciální operace se na přelomu července a srpna zúčastnily mezinárodního cvičení Noble Partner, které bylo zaměřené na rozvoj interoperability s konvenčními silami nejen z jejich vlastní armády, ale také s jednotkami z USA a z dalších participujících zemí. Cvičení probíhalo přímo v Gruzii a zúčastnilo se ho asi 2 800 vojáků z Arménie, Gruzie, Německa, Slovinska, Turecka, Velké Británie a Spojených států.

  Noble Partner probíhá každoročně pod taktovkou velitelství americké armády v Evropě a jeho cílem je podpořit integraci Gruzie do Sil rychlé reakce Severoatlantické aliance (NRF). Cvičení umožňuje mezinárodním partnerům spolupracovat v realistických a náročných situacích. Evropské velitelství USA pro zvláštní operace mělo během cvičení poradní roli a instruovalo gruzínské speciální jednotky, jak docílit interoperability s dalšími mezinárodními konvenčními silami.

  Kam dál?
  Turecko zveřejnilo utajované pozice USA v Sýrii (20.7. 2017)

  Zdroj: Global Security (USA)

  ---

  Čína a Indie jsou nebezpečně blízko k vojenskému konfliktu v Himálajích

  Zatímco se celý svět soustředí na patovou situaci mezi Spojenými státy a jaderně vyzbrojenou Severní Koreou, v Himalájích eskaluje konflikt mezi Čínou a Indií. V uplynulých dvou měsících se indické a čínské jednotky setkaly na náhorní plošině v Himálajích v těsné blízkosti kvůli sporu vyvolanému pohyby čínské armády usilující o vybudování cesty do území, které si nárokuje blízký spojenec Indie Bhútán.

  Indie navrhla, aby se obě strany stáhly a indický ministr zahraničí v parlamentu uvedl, že spor lze vyřešit pouze prostřednictvím dialogu. Čína však nadále tvrdí, že má právo vybudovat silnici v oblasti Doklam, kterou si – stejně jako Bhútán – nárokuje. Je to poprvé, kdy konflikt mezi Čínou a Indií zahrnuje třetí stát – Bhútán.

  Čína celou tuto záležitost považuje za přímou hrozbu pro její územní celistvost. Podle analytika Shashanka Joshi z Royal United Services Institute v Londýně se jedná o nejvážnější krizi v indicko-čínských vztazích za třicet let.

  Kam dál?
  Na jakou stranu se přidat v případě války se Severní Koreou? (11.8. 2017)

  Zdroj: The Washington Post (USA)

  kko; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media