Čína kritizuje chování USA ve východní Asii
Čína neschvaluje kroky, které podnikají Spojené státy ve východní Asii. Jejich aktivity na Tchaj-wanu, hlídky v Jihočínském moři, nasazení protiraketového systému v Jižní Koreji, to vše má negativní vliv na vojenskou důvěru mezi Čínou a USA, uvedl místopředseda čínské Centrální vojenské komise Fan Changlong při setkání s šéfem sboru amerických náčelníků štábů generálem Josephem Dunfordem.
Kam dál?
Čína a USA se dohodly na přímé vojenské komunikaci (16.8. 2017)
Zdroj: Reuters (USA)
---
Vrtulník armády USA se zřítil poblíž Havaje, pohřešuje se 5 vojáků
Pobřežní stráž Spojených států spolu s vojáky pátrá po pěti členech posádky amerického vrtulníku UH-60 Black Hawk, který se během cvičení zřítil do oceánu nedaleko Havaje. Trosky letounu byly spatřeny asi dva kilometry na západ od ostrova Oahu. Nezvěstné vojáky hledá letadlo, dva vrtulníky a několik lodí. Pátrání započalo ihned poté, co došlo ke ztrátě kontaktu s posádkou vrtulníku.
Kam dál?
Australské námořnictvo našlo zřícený vojenský letoun USA (8.8. 2017)
Mississippi se zřítil americký vojenský letoun, zemřelo 16 lidí (11.7. 2017)
Zdroj: Military.com (USA)
--
V Afghánistánu zahynul americký voják, několik dalších je zraněno
Americký voják zemřel v Afghánistánu poté, co byl zraněn v operaci proti organizaci Islámský stát, uvedla armáda USA. Při zátahu bylo zraněno několik dalších amerických a afghánských vojáků. Spojené státy, jež se v Afghánistánu angažují zejména v operacích proti Tálibánu, se pustily i do boje s takzvaným Islámským státem, který má silnou základnu v provincii Chorásan na východě země.
V tomto roce se jedná již o jedenácté úmrtí amerického vojáka v Afghánistánu. Počátkem tohoto měsíce byli zabiti dva příslušníci armády USA při sebevražedném bombovém útoku v provincii Kandahár.
Kam dál?
V Afghánistánu byl přepaden konvoj NATO, dva Američané mrtví (3.8. 2017)
USA budou odkládat hlášení o obětech z Afghánistánu (11.7. 2017)
Zdroj: The New York Times (USA)
---
Cvičení Noble Partner podporuje integraci Gruzie do NRF
Gruzínské jednotky pro speciální operace se na přelomu července a srpna zúčastnily mezinárodního cvičení Noble Partner, které bylo zaměřené na rozvoj interoperability s konvenčními silami nejen z jejich vlastní armády, ale také s jednotkami z USA a z dalších participujících zemí. Cvičení probíhalo přímo v Gruzii a zúčastnilo se ho asi 2 800 vojáků z Arménie, Gruzie, Německa, Slovinska, Turecka, Velké Británie a Spojených států.
Noble Partner probíhá každoročně pod taktovkou velitelství americké armády v Evropě a jeho cílem je podpořit integraci Gruzie do Sil rychlé reakce Severoatlantické aliance (NRF). Cvičení umožňuje mezinárodním partnerům spolupracovat v realistických a náročných situacích. Evropské velitelství USA pro zvláštní operace mělo během cvičení poradní roli a instruovalo gruzínské speciální jednotky, jak docílit interoperability s dalšími mezinárodními konvenčními silami.
Kam dál?
Turecko zveřejnilo utajované pozice USA v Sýrii (20.7. 2017)
Zdroj: Global Security (USA)
---
Čína a Indie jsou nebezpečně blízko k vojenskému konfliktu v Himálajích
Zatímco se celý svět soustředí na patovou situaci mezi Spojenými státy a jaderně vyzbrojenou Severní Koreou, v Himalájích eskaluje konflikt mezi Čínou a Indií. V uplynulých dvou měsících se indické a čínské jednotky setkaly na náhorní plošině v Himálajích v těsné blízkosti kvůli sporu vyvolanému pohyby čínské armády usilující o vybudování cesty do území, které si nárokuje blízký spojenec Indie Bhútán.
Indie navrhla, aby se obě strany stáhly a indický ministr zahraničí v parlamentu uvedl, že spor lze vyřešit pouze prostřednictvím dialogu. Čína však nadále tvrdí, že má právo vybudovat silnici v oblasti Doklam, kterou si – stejně jako Bhútán – nárokuje. Je to poprvé, kdy konflikt mezi Čínou a Indií zahrnuje třetí stát – Bhútán.
Čína celou tuto záležitost považuje za přímou hrozbu pro její územní celistvost. Podle analytika Shashanka Joshi z Royal United Services Institute v Londýně se jedná o nejvážnější krizi v indicko-čínských vztazích za třicet let.
Kam dál?
Na jakou stranu se přidat v případě války se Severní Koreou? (11.8. 2017)
Zdroj: The Washington Post (USA)