Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Čína bude „hlavní vojenskou výzvou“ pro USA po desetiletí, tvrdí generál Milley

12. července 2019  16:45
Čínští armádní zdravotníci na cvičení v Německu | foto: Bundeswehr

Čína bude „hlavní vojenskou výzvou“ pro USA po desetiletí, tvrdí generál Milley

Pro Spojené státy zůstane Čína „primární výzvou“ až do konce století, varoval kandidát prezidenta Donalda Trumpa na post šéfa sboru amerických náčelníků generál Mark Milley.

Čína se poučila z tažení USA na Blízkém východě a tyto zkušenosti využívá k rozvoji vlastní armády, dodal současný náčelník generálního štábu armády Milley při svém slyšení před senátním Výborem pro ozbrojené složky. Pokud bude nominace potvrzena, nahradí Milley ve funkci nejvyššího vojenského představitele USA odcházejícího generála Josepha Dunforda.

Kam dál?
Čínská bojová loď vysílá „jasnou“ zprávu australské armádě (9.7. 2019)

Zdroj: CNN (USA)

---

Průzkum: Vstup do NATO podporuje 62 % Ukrajinců

„Zhruba 62 % obyvatel Ukrajiny podporuje její vstup do Severoatlantické aliance, zatímco 21 % respondentů takovouto politiku nepodporuje,“ uvedl ředitel think tanku Centrum strategického rozvoje oblastí Andrij Orlov.

Data vychází z průzkumu provedeného v květnu letošního roku na vzorku 2 116 dotazovaných. Až 76 % respondentů na západě Ukrajiny plně podporuje vstup do NATO, nicméně v oblasti Donbasu dosahuje podpora pouze 37 %. Obecně se počet podporovatelů vstupu země do Aliance zvýšil od roku 2012 o 46 %.

Kam dál?
Ukrajina se připravuje na účast na misích NATO (28.6. 2019)

Zdroj: Unian (Ukrajina)

---

Druhý nejvyšší kanadský velitel oznámil rezignaci

Odstoupit z funkce se rozhodl zástupce náčelníka generálního štábu kanadské armády generálporučík Paul Wynnyk. Důvodem jeho rezignace bylo zrušení plánovaného vystřídání Wynnyka viceadmirálem Markem Normanem, jenž byl vyšetřován pro únik utajovaných informací (stíhání bylo zastaveno).

Před obviněním Norman zastával právě post druhého nejvyššího velitele, kam se měl případně opět vrátit. Po stažení obvinění nicméně viceadmirál „změnil názor“ a zvolil odchod z armády. Generálporučík Wynnyk nyní oficiálně vyjádřil zájem o odchod do důchodu, čímž pokračuje personální zmatek na vysokých pozicích v kanadské armádě.

Kam dál?
Představitelé EU a NATO se setkají s kanadským premiérem (11.7. 2019)

Zdroj: The Globe and Mail (Kanada)

---

Trumpovy oslavy Dne nezávislosti stály minimálně 1,2 milionu dolarů, uvádí Pentagon

Připomenutí Dne nezávislosti Spojených států, pro které byly na rozkaz prezidenta Donalda Trumpa do Washingtonu dovezeny tanky a další vojenské vybavení, stálo armádu nejméně 1,2 milionu dolarů, oznámil Pentagon.

Skutečné náklady Pentagonu budou patrně vyšší, například letové ukázky byly hrazeny z rozpočtů na výcvik vojenských sil. Jen hodina letu bombardéru B-2 stojí dle letectva zhruba 122 000 dolarů.

Kam dál?
Trump chválil americkou armádu v proslovu na Den nezávislosti (8.7. 2019)

Zdroj: Reuters (USA)

---

NATO v Londýně rokuje o eskalaci vztahů s Íránem

V Londýně probíhají diskuse spojenců ze Severoatlantické aliance s cílem nalézt možné způsoby „spolupráce za účelem deeskalace napětí s Íránem,“ uvedla kanadská ministryně zahraničních věcí Chrystia Freeland.

Spojenci se sešli taktéž, aby prodiskutovali zajištění bezpečnosti v regionu a zdraví globálního hospodářství, dodala ministryně. Stále více mne znepokojuje také situace v sousedním Iráku, kde v posledních měsících konflikt nabyl na intenzitě, uzavřela kanadská ministryně.

Kam dál?
USA usilují o zformování koalice pro dohled nad vodami u Íránu a Jemenu (10.7. 2019)

Zdroj: The National (Spojené arabské emiráty)voj; natoaktual.cz

Barista i záchranář u kanónu

Říjen 2019

Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

Dny NATO v Ostravě

Září 2019

Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

Továrna na instruktory

Červenec 2019

Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

Mraky prachu, vedro a léčky

Červen 2019

Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.