Tento vztah má historické kořeny, přičemž Čína začala v těchto regionech působit již v 50. letech 20. století, podporující národní hnutí a úsilí o dekolonizaci. V novém tisíciletí čínské ekonomické a politické investice v této oblasti výrazně vzrostly.
Sázky pro Čínu jsou značné, zejména ve srovnání s Ruskem, které se primárně zaměřuje na obchod se zbraněmi, vojenskou podporu místních vlád a využívání přírodních zdrojů – aktivity, které přispěly k nestabilitě v regionu. Naproti tomu Peking usiluje o stabilní Afriku, která podporuje významné střednědobé až dlouhodobé investice.
Podle studie Rand z roku 2022 čínské bezpečnostní společnosti působí v několika afrických zemích, včetně Demokratické republiky Kongo, Guineje, Keni, Libye, Mali a Somálska.
Rozšiřující se přítomnost Číny v Africe přinesla i značné problémy. Například mezi lednem a únorem 2011 bylo z Libye evakuováno více než 35 000 čínských občanů kvůli občanské válce. V lednu 2012 bylo v Súdánu zachráněno 29 čínských dělníků, poté, co je zajala rebelská skupina.
Zdroj: GIS Reports (Lichtenštejnsko)