Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Chodorovskij varuje před další ruskou invazí

Vydáno 24.06.2022
Rusko by mohlo napadnout členský stát Severoatlantické aliance, pokud Západ dostatečně nepomůže Ukrajině ve válce, varuje bývalý ruský oligarcha a kritik Kremlu z exilu Michail Chodorovskij.  

Zničený ruský tank T-72 v Makarivu poblíž Kyjeva | foto: @UAWeapons

„V současné chvíli má NATO obrovskou příležitost pomoci Ukrajině bránit její suverenitu prostřednictvím poskytování zbraní a výcvikem ukrajinských vojáků. Je to lepší volba než bojovat na území Aliance. Nicméně pokud Západ prošvihne tuto příležitost, musím varovat: V rozmezí několika málo let, možná i dříve, bude NATO přímo zapojeno do války s Ruskem, protože to, co se nyní děje na Ukrajině, se bude dít na území některého z členských států NATO,“ vyzval k posílení vojenské podpory Ukrajině ze strany NATO v interview Chodorovskij.

Současně na otázku redaktora, zda by se NATO mělo přímo účastnit bojů na Ukrajině, Chodorovskij odpověděl, že Aliance musí udělat vše, co je v její síle pro to, aby ruský vůdce Vladimir Putin nezvítězil. „Ti, kdo si myslí, že můžou docílit nějaké dohody s agresorem jen opakují chyby mnoha svých předchůdců,“ dodal na závěr Chodorovskij.

Zdroj: Newsweek (USA)

jan; natoaktual.cz