natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  "Chceme další Irák?" varuje Sikorski před zásahem v Sýrii

  9. září 2013  16:20

  Ministr zahraničních věcí Polska Radoslaw Sikorski. | foto: NATO Photos

  "Chceme další Irák?" varuje Sikorski před zásahem v Sýrii

  Polský ministr zahraničí Radoslaw Sikorski nabádal, aby státy byly opatrné v době, kdy USA a Francie volají po vojenském zásahu v Sýrii a naléhal na státní představitele, aby „před zapojením přemýšleli o jeho důsledcích“. „Chceme další iráckou válku? Byl to dobrý nápad?,“ tázal se Sikorski na konferenci NATO v lotyšském hlavním městě.

  Sikorski zároveň uvedl, že by Čína ani Rusko neměly blokovat činnost Rady bezpečnosti OSN. „Rada bezpečnosti nedělá, co by měla. Neměla by být místem, kde si sobecké národy hlídají vlastní zájmy. Nedovedu si představit lepší příklad, kde by měl promluvit hlas lidskosti, než je protest proti používání chemických zbraní.“

  Kam dál?
  Pan Ki-mun: Bez mandátu OSN by byl útok v Sýrii ilegální (4.9. 2013)

  Zdroj:
  Polskie Radio (Polsko)

  ---

  Gruzie se členským státem NATO v roce 2014 nestane

  Gruzie se v příštím roce nestane členským státem Severoatlantické aliance. V rozhovoru pro ruský magazín to uvedl gruzínský ministr obrany Irakly Alasaniya, podle kterého je tento scénář nerealistický. Popřel tak závazek prezidenta Michaila Saakašviliho, který v loňském roce uvedl, že se Gruzie stane členským státem NATO v roce 2014. Alasaniya dále uvedl, že se Gruzie chystá na odchod svých vojáků z Afghánistánu a je připravena zapojit se do další vojenské operace NATO.

  Gruzie je největším ne-členským přispěvatelem mise ISAF v Afghánistánu. V operaci ISAF pomáhá od roku 2009 a v zemi má více než jeden a půl tisíce vojáků.

  Kam dál?
  Gruzie se chce dostat do příští vlny rozšíření NATO (4.9. 2013)

  Zdroj: RIA Novosti (Rusko)

  ---

  ČSSD a SPOZ by měly bránit členství ČR v NATO, vyzývá politolog

  Sociální demokraté a Strana práv občanů - Zemanovci by měli bránit potřebu aktivního členství České republiky v EU a Severoatlantické alianci, uvedl politolog ČSSD Lukáš Jelínek pro deník Právo. Podle něj je této podpory třeba v době, kdy svůj postoj vůči oběma organizacím vyhranila jiné levicová strana - KSČM. Komunisté totiž před několika dny uvedli, že v případě, že se nepodaří zabránit Američany vedené operaci v Sýrii, vyzvou českou vládu, aby neprodleně podnikla kroky k ukončení členství ČR v NATO.

  Podle Jelínka jsou pro zemi jako ČR spojenecké vazby klíčové především v otázkách bezpečnosti. Někdy si sice Češi mohou dovolit nějaký morální apel, ale alfou a omegou je jejich schopnost komunikace s partnery.

  Zdroj: České noviny (Česká republika)

  ---

  Kerry: „Vojenské řešení v Sýrii neexistuje“

  Americký ministr zahraničí John Kerry po setkání se zástupci Ligy arabských států řekl, že pro řešení situace v Sýrii neexistuje žádné vojenské řešení. Konec občanské války v Sýrii podle něj bude vyžadovat „politické řešení“. Spojené státy si dle Kerryho společně s dalšími státy „chtějí vynutit dodržování standardů pro užití chemických zbraní, nikoli se stát válčící stranou v syrské občanské válce“.

  Kerry dále uvedl, že se společně se všemi zástupci arabských států shodli, že použití chemických zbraní režimem Bašára Asada překročilo mezinárodní „červenou linii“. Všichni účastníci proto jednali o opatřeních, která by Asada zastrašila od opětovného užití chemických zbraní.

  Kam dál?
  Šéf NATO: Neshody ohledně Sýrie nejsou dobrým signálem (6.9. 2013)

  Zdroj: BBC (Velká Británie)

  ---

  NATO útočilo na ozbrojence; podle Afghánců umírali civilisté

  Podle afghánských úřadů zemřelo při leteckém útoku NATO ve východoafghánské provincii Kunar 15 lidí včetně žen a dětí. Severoatlantická aliance však tvrdí, že o úmrtí civilistů nemá žádné zprávy. Podle NATO mířený útok usmrtil desítku ozbrojenců.

  Mezitím zaútočila šestice sebevražedných útočníků na budovu v hlavním městě provincie Vardak. Při útoku zemřeli nejméně čtyři vojáci, kteří budovu chránili, a došlo ke zranění několika civilistů. K útoku se přihlásil Tálibán.

  Kam dál?
  Afghánců v uniformě umírá příliš, podporu budou potřebovat možná i dalších pět let (3.9. 2013)

  Zdroj: Voice of America (USA)

  koc; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media