natoaktual.cz

SPECIÁL: Summit NATO 2021

Vrcholná schůzka spojenců Aliance
14. června v Bruselu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Česko žádá NATO o podporu radaru USA

  19. února 2007  13:50

  Česko žádá NATO o podporu radaru USA
  Česká republika vyzvala NATO, aby podpořilo plánovaný americký obranný protiraketový systém ve východní Evropě. Český velvyslanec při NATO Štefan Füle řekl, že Česko vychází z toho, že všechny evropští členové NATO uznávají výhody systému a že se na něm budou podílet.

  Český premiér Mirek Topolanek cestuje do Polska, aby s tamním šéfem vlády Jaroslawem Kaczynskim o systému jednal. USA plánují, že v Česku postaví radarovou stanici a v Polsku základnu pro obranné rakety. Chtějí se takto připravit na obranu proti případnému útoku z Íránu a Severní Koreje.

  Spolkový ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier vyjádřil pochopení pro ruské obavy před záměrem Spojených státu. Dále řekl, že se mělo s Ruskem hovořit předem. 

  Čtěte také:
  SPECIÁL: Vše o systému protiraketové obrany

  Zdroj: MDR (Německo)

  ---

  NATO ujišťuje Moskvu o raketách
  Rusko se nemusí obávat plánovaného amerického protiraketového systému v Evropě, prohlásil vrchní velitel spojeneckých sil v Evropě generál John Craddock.

  Rusku se umístění prvků tohoto systému nelíbí, protože by podle něj mohl poškodit rovnováhu sil v Evropě. Ruský prezident Vladimir Putin označuje budování součástí systému v bývalých komunistických zemích za "vážný faktor poškozující vzájemnou důvěru".

  Čtěte také:
  SPECIÁL: Vše o systému protiraketové obrany
  Rusko chce protiraketovou dohodu s USA

  Zdroj: Moscow Times (Rusko)

  ---

  Afghánistán se bez NATO obejde do deseti let
  Afghánská armáda má staré vybavení, potýká se s nízkými platy a dezercemi, ale stále má vyšší výkonnost než irácká armáda a bude moci bránit Afghánistán bez pomoci USA a Severoatlantické aliance za pět až deset let. Uvádějí to vojenští představitelé a analytici. Právě úspěch nové afghánské armády je rozhodující pro stabilizaci Afghánistánu, který loni čelil rekordnímu počtu útoků povstalců. Očekává se navíc, že na jaře přijde další vlna násilností.

  "Nechceme, aby zde mezinárodní síly trpěly. Je naší ostudou, že synové vzdálených zemí přišli a roní krev na naší zem," prohlásil afghánský ministr obrany Abdul Rahim Wardak. "Naším záměrem je, abychom na sebe vzali zajištění bezpečnosti a mezinárodní síly měli pouze podpůrnou a poradní úlohu."

  Čtěte také:
  ČR daruje Afgháncům vyřazené zbraně a vrtulníky
  Scheffer: Taliban do roku 2009 porazíme

  Zdroj: Jerusalem Post (Izrael)

  ---

  Americké letectvo má přestárlou výzbroj
  Více než 14 % amerických vojenských letadel není kvůli stáří schopno vzlétnout či má omezení na vykonávání misí. Z celkového počtu zhruba šesti tisíc letadel vzdušných sil USA se tak s tímto problémem potýká více než 800. Kvůli stále omezenějšímu rozpočtu se navíc nedaří stará letadla dostatečně rychle nahrazovat novými, aby tak byla schopna účastnit se války proti terorismu. Pokud bude obnova letadel probíhat současnou rychlostí šedesáti kusů za rok, celá letecká flotila bude modernizována za 100 let. Uvedl to generál David Edgington z akviziční kanceláře letectva.

  Podle generála Jeffreyho Sorensona z oddělení dodávek americké armády by se měly výdaje na zbrojení mezi lety 2007 a 2009 zvýšit o téměř 70 procent. Zatímco v roce 2007 je pro armádní dodávky vyhrazeno 15,4 miliardy dolarů, v roce 2008 to bude 23,8 miliardy a v roce 2009 dokonce 26,2 miliardy. Tato čísla však opomíjí 10 miliard, které jsou dodatečně přidány k rozpočtu na letošní rok. Údaje od generála Sorensona navíc nesouhlasí s čísly, která Pentagon dodal Kongresu. Podle nich letošní výdaje vystoupají až na 28,6 miliardy, ale v roce 2008 klesnou téměř o 15 % na 24,3 miliardy. Zástupci armády tento rozdíl nedovedli vysvětlit.


  Zdroj: Defense News 1, Defense News 2 (USA)

  ---

  V Afghánistánu havaroval vrtulník NATO
  Osm amerických vojáků zahynulo a 14 bylo zraněno při pádu vojenské helikoptéry v jihovýchodním Afghánistánu. Vrtulník CH-47 Chinook s 22 pasažéry nebyl sestřelen, ale postihla ho "náhlá, nevysvětlitelná ztráta výkonu a ovládání a havaroval". Pilot byl schopen oznámit, že má problémy s motorem, řekl mluvčí aliančních sil ISAF plukovník Tom Collins.

  Vrtulník spadl v okrese Shahjoi v provincii Zabul, asi 50 metrů od hlavní silnice mezi Kábulem a Kandahárem. Místo neštěstí uzavřely americké a afghánské jednotky. Kvůli hornatému terénu a nedostatku sjízdných cest jsou v Afghánistánu helikoptéry důležitým přepravním prostředkem. Jejich motory však trpí prachem a velkou nadmořskou výškou.

  Zdroj: CTV (Kanada)

  ---

  Vojáci NATO omylem zabili civilistu
  V jižním Afghánistánu byl zabit civilista, jehož si vojáci Severoatlantické aliance spletli se sebevražedným atentátníkem. Oběť byla zastřelena, když vběhla mezi vozidla vojenského konvoje, který zastavil poblíž letiště u Kandaháru. "Střelec jednoho vozidla na muže zamířil světla a výstražně vystřelil. Protože to muže nezastavilo, jednotky ISAF na něj spustily střelbu," uvedlo NATO v prohlášení k incidentu. Muž byl poté převezen do vojenské nemocnice, ale podlehl svým zraněním.

  "ISAF hluboce litují této ztráty života," uvedla plukovnice Angela Billings, mluvčí aliance. Afghánský prezident Hamíd Karzáí opakovaně vyzval jednotky NATO a USA k maximální opatrnosti. Během jejich operací již byly totiž zabity desítky civilistů, což podkopává důvěru obyčejných Afghánců v ústřední vládu.

  Čtěte také:
  Karzáí žádá větší bezpečnost pro civilisty 

  Zdroj: Boston Herald (USA)

  ivn natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media