Ceremoniál ukončil bojovou misi ISAF v Afghánistánu
Spojené státy americké a Severoatlantická aliance po třinácti letech formálně ukončily svou bojovou misi v Afghánistánu. NATO se nyní začne soustředit na podporu afghánských bezpečnostních složek. Od ledna 2015 se o ni v rámci mise Resolute Support bude starat na 13 tisíc aliančních vojáků – z toho 10 800 Američanů. Ještě před třemi lety přitom v zemi operovalo na 140 tisíc vojáků NATO.
Mise ISAF končí v době, kdy narůstá počet útoků ze strany Tálibánu. Největší nárůst následoval po zvolení nového afghánského prezidenta Ašrafa Gháního. Podle velitele amerických a aliančních jednotek v Afghánistánu Johna Campbella jsou však afghánské bezpečnostní složky schopné zajistit bezpečnost v zemi i přes rekordně vysoký počet zabitých vojáků a policistů. Jejich celkový počet se letos vyšplhal na 4 634, což znamená 6,5% nárůst oproti roku 2013.
Kam dál?
V Afghánistánu zůstane o tisíc amerických vojáků více (8.12. 2014)
Zdroj: Al-Jazeera (Katar)
---
Gruzie je připravena připojit se k Silám rychlé reakce NATO
Dokument |
Rota Alfa z 12. praporu první pěší brigády gruzínských ozbrojených sil má za sebou šestnáctiměsíční výcvik a nyní je připravena zapojit se do činnosti Sil rychlé reakce NATO. Díky výcviku jsou gruzínští vojáci interoperabilní s vojáky NATO. Výcvik se konal nejen v Gruzii, ale také v německém Hohenfelsu. Hodnocení gruzínských vojáků pak proběhlo v americkém výcvikovém centru. Výcvik se soustředil mimo jiné na eliminaci nepřítele, postupy při transportech v kolonách nebo na záchranné operace.
Kam dál?
NATO nepodnikne kroky, jež by přiblížily Gruzii ke členství v Alianci (23.6. 2014)
Zdroj: Agenda (Gruzie)
---
Německé osobnosti varují před válkou v Evropě
Na šedesát prominentních německých osobností podepsalo společnou výzvu, ve které upozorňují Berlín na jeho odpovědnost za udržení míru a také v ní vyzývají média, aby informovala bez předsudků. Prohlášení podepsali osobnosti z řad politiky, ekonomie, vědy a kultury ve světle krize na Ukrajině. „V této nebezpečné chvíli pro kontinent má Německo speciální zodpovědnost za udržení míru,“ stojí v prohlášení.
„Nemůžeme vytlačit Rusko z Evropy. To by bylo ahistorické, nerozumné a nebezpečné pro mír. Nikdo nechce válku. Ale Severní Amerika, Evropská unie a Rusko ji budou mít, pokud nedokážou zastavit nebezpečnou spirálu hrozeb a proti-hrozeb,“ stojí v dokumentu. Mezi jeho signatáři nalezneme například bývalého německého kancléře Gerharda Schrödera, bývalého prezidenta Romana Herzoga, astronauta Siegfrieda Jähna, režiséra Wima Wenderse a řadu dalších.
Kam dál?
Kvůli ruské agresi zůstanou američtí vojáci na východě další rok (24.11. 2014)
Zdroj: Deutsche Welle (Německo)
---
Ruský pozorovací letoun létá nad USA
DokumentVíce o Smlouvě o otevřeném nebi zde. |
Podle smlouvy o otevřeném nebi v těchto dnech nad Spojenými státy létá ruský pozorovací letoun Tupolev Tu-154M-LK-1. Startuje z letecké základny Travis v Californii a může letět až do vzdálenosti 4 000 kilometrů. Na palubě letounu je přítomný také tým amerických specialistů, jejichž úkolem je zajistit, aby pozorování proběhlo podle smluvených pravidel. Minulý měsíc obdobné pozorování prováděli Američané nad územím Ruska.
Dohoda o otevřeném nebi umožňuje jejím čtyřiatřiceti členským státům, aby nad územím ostatních mohly provádět pozorovací lety k získání informací pomocí vzdušné detekce vojenských sil a aktivit, které mohou považovat za nebezpečné.
Kam dál?
NATO zvyšuje bojovou pohotovost kvůli ruským vojenským strojům (31.10. 2014)
Zdroj: International Business Times (USA)
---
Při útoku aliančního dronu v Afghánistánu umírali ozbrojenci
Nejméně šest pravděpodobných povstalců zemřelo při útoku bezpilotního letounu Severoatlantické aliance ve východoafghánské provincii Núristán. Zástupci provinční vlády uvedli, že došlo také ke zranění několika dalších ozbrojenců. Při útoku nebyl podle všeho zraněn žádný civilista. Při podobném útoku v provincii Kunar zemřelo o den dříve nejméně deset pákistánských ozbrojenců.
Kam dál?
Afghánistán souhlasí s další misí NATO. Vojáci dostanou západní dril (24.11. 2014)
Zdroj: Khaama Press (Afghánistán)