Čeho může dosáhnout nová mise NATO v Afghánistánu?
S koncem mise ISAF byla bezpečnost v Afghánistánu ponechána čistě na afghánské armádě a policii. Země je však sužována konflikty a povstalci. V těchto podmínkách začala 1. ledna nová mise NATO „Resolute Support.“ Jejím hlavním cílem je cvičit a radit vznikajícím afghánským silám a poskytnout jim omezenou podporu v potlačování terorismu.
Mise se účastní 28 členských států NATO a 14 partnerských zemí. Spojené státy poskytují téměř 11 000 z celkového počtu 13 000 vojáků. Ti zde neplní bojové úkoly, ale pomáhají 350 000 afghánských vojáků v boji s povstalci. Cílem mise je například rozvoj schopností afghánských sil ve sběru zpravodajských informací.
Kam dál?
Mise Resolute Support má včas vycvičit afghánskou armádu (6.1. 2015)
Zdroj: Deutsche Welle (Německo)
---
Aktivisté zaútočili na web francouzského ministerstva obrany
Internetoví hackeři ze skupiny Anonymous zaútočili na webové stránky francouzského ministerstva obrany na protest proti smrti mladého ekologa při loňských střetech s policií. Mluvčí ministerstva obrany potvrdil, že web byl narušen celý den. Pravděpodobně se jednalo o útok zahlcující systém informacemi, které jej mají ucpat.
Ministerstvo zdůraznilo, že nedošlo k prolomení systému ani ohrožení bezpečnosti. Skupina Anonymous uvedla, že útok byl „mstou“ za smrt Remiho Fraisseho, demonstranta, který zemřel při násilných střetech s policí kvůli kontroverznímu projektu přehrady v jihozápadní Francii. Z vyšetřování případu vyplývá, že demonstrant byl zabit policejním granátem.
Zdroj: Bangkok Post (Thajsko)
---
HRW vyzývá Německo k tlaku na Ukrajinu kvůli civilním obětem
Organizace Human Rights Watch (HRW) vyzývá Německo, aby vyvinulo tlak na ukrajinského premiéra Arsenije Jaceňuka. Podle HRW by měl zajistit, že ukrajinské síly přijmou veškerá opatření pro minimalizaci civilních ztrát. Organizace uvádí několik případů, kdy ukrajinské vládní síly a separatistické milice na východě země ohrozily civilisty použitím tříštivých střel a raket Grad – tyto druhy zbraní nelze přesně navést na cíl.
HRW výzvu adresovala německé kancléřce Angele Merkel, která se má v Berlíně setkat s ukrajinským premiérem Jaceňukem. Organizace dále Merkel vyzývá k tlaku na důkladnější prošetření několika incidentů, kdy měli ukrajinští vojáci při bojích na východní Ukrajině způsobit civilní ztráty. Jaceňuk by podle HRW měl vojákům nařídit, aby v oblastech obývaných civilisty nepoužívali určité druhy protipěchotních zbraní.
Kam dál?
V Minsku proběhnou další mírové rozhovory o Ukrajině (23.12. 2014)
Kyjev zvýší výdaje na obranu, NATO vycvičí ukrajinské seržanty (22.12. 2014)
Speciál: Krize na Ukrajině
Zdroj: The Voice of America (USA)
---
Výzkum: prezident Ghání ztrácí popularitu mezi Afghánci
Popularita afghánského prezidenta Ašrafa Gháního podle posledních průzkumů mezi Afghánci klesla téměř o 50 %. Průzkum ukazuje, že pouze 27,5 % Afghánců je spokojeno s vystupováním prezidenta, zatímco dalších 32 % je nespokojeno. Jen určitým způsobem je s výkonem prezidenta spokojeno 30,4 % občanů.
Cílem šetření bylo zjistit, jak afghánský lid hodnotí prvních 100 dní vlády Národní jednoty v čele s Gháním. Anketa proběhla v různých částech země, včetně hlavního města Kábulu. Nejvíce spokojeni s prezidentem byli obyvatelé v severních a východních částech země, zatímco nejméně spokojeni byli občané Kábulu a centrálních provincií.
Průzkumu se od 27. prosince 2014 do 3. ledna 2015 zúčastnilo 2 448 lidí z 34 afghánských provincií.
Kam dál?
Naplní Tálibán své hrozby a ujme se opět kontroly nad Afghánistánem? (2.1. 2015)
Ghání ratifikoval bezpečnostní dohody s USA a NATO (1.12. 2014)
Zdroj: Khaama Press (Afghánistán)
---
USA předaly iráckým silám a Kurdům 250 vozidel MRAP
Vláda Spojených států věnovala iráckým bezpečnostním silám (ISF) 250 vozidel odolných proti minám a chránících před palebnými přepady (MRAP). Vozidla byla vyvinuta během války v Iráku jako ochrana koaličních sil před povstaleckou taktikou využívající improvizovaná výbušná zařízení. Islámský stát (IS) přijal podobnou taktiku proti iráckým vojákům, kteří se snaží dobýt zpět území zabraná ozbrojenci v loňském roce.
Velvyslanec USA v Iráku Stuart Jones popsal tuto taktiku jako „hrozbu číslo jedna“ pro ISF. Z 250 vozidel MRAP dostali 25 kusů kurdští pešmergové, zbytek ISF. Vozidla byla dodána z Kuvajtu, kde byla uskladněna od stažení amerických jednotek z Iráku v roce 2011. Podle mluvčího Pentagonu stála výroba jednoho vozidla cca 500 000 dolarů.
Kam dál?
Irák požádá o další misi NATO v zemi (4.12. 2014)
Zdroj: Stars and Stripes (USA)