Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Část Obamova týmu chce v Afghánistánu nechat jen minimum vojáků

Vydáno 09.01.2013

Provincie Núristán v Afghánistánu | foto: Americké ministerstvo obrany

Část Obamova týmu chce v Afghánistánu nechat jen minimum vojáků

Někteří členové Obamovy administrativy usilují o prosazení návrhu, který v Afghánistánu po roce 2014 počítá s pouhými dvěma a půl tisíci americkými vojáky. Zastánci tohoto návrhu tvrdí, že spíše symbolický počet vojáků je tím nejkonstruktivnějším řešením, jež by završilo drahou a nepopulární válku.

Původně se očekávalo, že v Afghánistánu zůstane až 30 tisíc vojáků. Podle čelních armádních představitelů je navrhovaný počet dvou a půl tisíc vojáků tak nízký, že by mohl vést ke zhroucení státní moci a vypuknutí občanské války.

Rozsah mise a počet vojáků v Afghánistánu po roce 2014 bude tento týden hlavním tématem návštěvy afghánského prezidenta Hamída Karzáího ve Washingtonu.

Kam dál?
USA v Afghánistánu nejspíš nechají tisíce vojáků i po roce 2014
(4.1. 2013)
USA vyjednávají o setrvání jednotek v Afghánistánu i po roce 2014
(20.11. 2012)

Zdroj: The Washington Post (USA)

---

Šéf Africké unie žádá NATO o pomoc v boji proti islamistům v Mali

Beninský prezident Boni Yayi vyzval mezinárodní vojenské síly, včetně Severoatlantické aliance, aby zasáhly proti islamistům v severním Mali. „Chápu to tak, že pokud mluvíme skutečně o mezinárodních vojenských silách, nejde jen o ECOWAS (Hospodářské společenství západoafrických států) nebo Africkou unii. Vzhledem k vážnosti situace mám na mysli i vojenské organizace mimo africký kontinent,“ oznámil úřadující předseda Africké unie Yayi na tiskové konferenci v Ottawě.

Islamisté před časem obsadili dvě třetiny malijského území, čímž rozvířili obavy, že se region stane centrem radikálního extremismu. „NATO by se mělo připojit k africkým silám. Terorismus je hrozbou, kterou by se mělo zabývat mezinárodní společenství,“ dodal Yayi.

Kam dál?
Plán na vojenskou intervenci v Mali stagnuje
(6.12. 2012)
ANALÝZA: Nese sahelský sud prachu jméno Azawad?
(2.7. 2012)

Zdroj: Reuters (Velká Británie)

 ---

OSN: 2,5 milionu Syřanů hladoví

Přes dva a půl milionu lidí ve válkou zmítané Sýrii podle OSN trpí nedostatkem jídla. „Předpokládáme, že je zde přibližně dva a půl milionu lidí, kteří potřebují potravinovou pomoc,“ sdělila mluvčí Světového potravinového programu OSN Elizabeth Byrs. Podle její agentury na většině území Sýrie schází pšeničná mouka, protože mnoho mlýnů bylo zničeno při dlouhotrvajících bojích mezi rebely a vládními jednotkami.

„V říjnu obdržel Světový potravinový program žádost od syrského Červeného půlměsíce o zvýšení rozsahu pomoci na jeden a půl až dva a půl milionu lidí. Bohužel, nejsme schopni jim potravinovou pomoc dodat. V Sýrii nemáme partnery, kteří by program realizovali,“ dodala Byrs.

Kam dál?
Evropa pošle do Sýrie dalších 30 milionů eur humanitární pomoci
(11.12. 2012)

Zdroj: RIA Novosti (Rusko)

 ---

Vydírání a zabíjení řidičů: alianční zásobování Afghánistánu v ohrožení

Dopravci v pákistánské provincii Chajbar Paštúnchwá zastavili na neomezeně dlouhou dobu zásobování pro Severoatlantickou alianci v Afghánistánu. Hlavní příčinou je zapojení několika soukromých firem do nového systému přeshraniční přepravy zboží. Tyto firmy mají na starosti celní odbavení a nedovolí dopravcům převést přes hranice zboží, pokud nezaplatí vysoký poplatek.

K rozhodnutí zastavit přepravu zboží přiměl dopravce i nárůst zabitých řidičů na trase mezi Pákistánem a Afghánistánem a také fakt, že jejich rodiny zatím nedostaly žádné odškodnění.

Kam dál?
Po americké omluvě bude obnoveno zásobování ISAF přes Pákistán
(4.7. 2012)

Zdroj: Dawn (Pákistán)

---

Japonsko na podporu ekonomiky investuje miliardy dolarů do armády

Japonsko plánuje investovat do armády během několika následujících měsíců přes dvě miliardy dolarů v rámci rozsáhlého stimulačního balíčku, který má pomoci ekonomice v recesi. Děje se tak uprostřed debat ohledně vzrůstající vojenské síly Číny a nevyzpytatelnosti severokorejského režimu.

„Požádali jsme, aby přes 180 miliard jenů ze stimulačního balíčku šlo na investice v armádě,“ oznámil mluvčí japonského ministerstva obrany s tím, že prostředky půjdou na modernizaci stíhaček F-15 nebo na nákup protiraketových systémů země-vzduch PAC-3.

Oznámení přišlo den poté, co Liberálně-demokratická strana premiéra Šinzó Abeho prohlásila, že poprvé po jedenácti letech Japonsko zvýší vojenské výdaje. „Musíme naše vybavení modernizovat. Bezpečnostní situace v japonském sousedství začíná být velmi vážná. Severní Korea v loňském roce dvakrát provedla test raket a napětí s Čínou pokračuje,“ dodal mluvčí ministerstva.

Zdroj: Defense News (USA)

zuk; natoaktual.cz