Camp Bastion: Afghánci se loučí s Brity
Poslední britská základna v Afghánistánu byla předána do rukou afghánských bezpečnostních sil. Britská vlajka byla stažena a bojové operace Velké Británie tím v zemi končí. Premiér David Cameron tak splnil svůj slib stáhnout armádu z Afghánistánu do roku 2015. Mluvčí afghánského ministerstva obrany přivítal předání, které „prověří schopnosti v praxi.“
Afghánské bezpečnostní složky vedou pozemní operace v zemi již dva roky. Guvernér provincie Hílmand Naim Baluch je spojencům vděčný za zlepšení bezpečnosti. Podle jeho slov jsou nyní připraveni ji zajistit sami. Během operace padlo 453 britských vojáků, podle ministra obrany Michaela Fallona se bojové jednotky do Afghánistánu za žádných okolností nevrátí.
Kam dál?
Britská armáda podcenila rozsah konfliktu v Afghánistánu, tvrdí bývalý britský NGŠ (23.10. 2014)
Zdroj: BBC (Velká Británie)
---
USA vidí v syrských rebelech politické řešení
Spojené státy americké nepředpokládají, že by syrští rebelové měli porazit síly prezidenta Bašára Assada. Umírnění rebelové budou vycvičeni a vybaveni k boji proti Islámskému státu (IS). Podle amerického představitele koalice proti IS Johna Allena, pak tyto jednotky bude Assadova vláda muset uznat jako pravidelnou armádu.
Ve Svobodné syrské armádě toto řešení vyvolává obavy z útoku vládních sil, které díky spojeneckým akcím proti IS budou moci ohrozit jejich pozice. Allen nicméně řekl, že záměrem je zlepšit postavení rebelů při politických vyjednáváních. Od začátku povstání v roce 2011 bylo podle údajů OSN zabito 191 tisíc lidí.
Kam dál?
Američané budou cvičit syrskou opozici jen k obraně (24.10. 2014)
Sněmovna schválila Obamův plán pro Sýrii (18.9. 2014)
Zdroj: Reuters (USA)
---
Nálety USA nabírají na intenzitě, Kobani stále v obležení
Amerických letouny zasahují další cíle Islámského státu (IS) v obleženém městě Kobani. Mluvčí irácké místní vlády v Kurdistánu řekl, že iráčtí Kurdové svým kolegům poskytnou logistickou a dělostřeleckou podporu, do přímého boje ale jednotky nenasadí. Syrští Kurdové brání město již několik týdnů.
Podle organizace Observatory for Human Rights bylo od 16. září, kdy začal pozemní útok IS, zabito více než 800 lidí. Pozorovatelé mluví o útocích džihádistů, kteří se snaží odříznout část města hraničící s Tureckem, odkud by mohly přijít posily Pešmergů. Jejich příchod nyní blokuje nejistý postoj Turecka.
Kam dál?
Ankara: Dvě stě Pešmergů jde bojovat proti IS, přejdou přes Turecko (24.10. 2014)
Zdroj: Deutsche Welle (Německo)
---
Francouzské námořnictvo chce dominovat nad mořem, na moři, i pod ním
Navzdory fiskální krizi se Francie snaží udržet své námořnictvo silné nejen na hladině. Do roku 2025 má námořnictvo mít všechny schopnosti nutné k výkonu široké škály misí různé intenzity, od obrany po bezpečnost. Podle mluvčího námořnictva muselo vedení přijmout určitá opatření kvůli škrtům v rozpočtu, přesto se jeho forma sníží jen nepatrně.
Po Spojených státech amerických má Francie druhou největší exkluzivní ekonomickou zónu, která čítá zhruba 11 milionů kilometrů v Atlantickém, Indickém a Tichém oceánu a Středozemním moři. Ve sboru 36 tisíc námořníků bude letos zrušeno 500 pozic, dalších 664 bude následovat příští rok. Podle francouzského ministra obrany Jeana-Yvese Le Driana bude v celé armádě zrušeno 7 500 míst.
Kam dál?
Francie zvažuje právní důsledky smlouvy o dodávce Mistralů pro Rusko (6.10. 2014)
Zdroj: Defense News (USA)
---
Rusko uznává volby na Ukrajině i přes násilí a pochybnosti
Ruský náměstek ministra zahraničních věcí považuje volby do ukrajinské Nejvyšší rady za platné. Vytvoření určité rovnováhy sil vidí Grigorij Karasin jako možnost pro vypořádání se s problémy zakořeněnými ve společnosti. Vedoucí ruské komise pro monitorování situace na Ukrajině senátor Vladimir Džabarov prohlásil, že ruští představitelé se s novou vládou navzdory její pochybné legitimitě pokusí spolupracovat.
Džabarov dále zdůraznil neúčast jihovýchodní části země a mnoho případů narušení voleb. Vedoucí výboru Rady federace pro ústavní právo Andrej Klišas upozorňoval na porušování lidských práv během parlamentní kampaně. Podle něj došlo k omezování svobody slova, útokům na opoziční kandidáty, násilí a lynčování ze strany pro-fašistických politických sil.
Kam dál?
Speciál: Krize na Ukrajině
Na Ukrajině stále jsou ruští vojáci, tvrdí SACEUR (24.10. 2014)
Let MH17 v červenci sestřelili nad Ukrajinou proruští separatisté, tvrdí německá rozvědka (23.10. 2014)
Zdroj: RT (Rusko)