Cameron: Nakupme více dronů a rozšiřme speciální síly
Britský premiér David Cameron vyzval britskou armádu k větším výdajům na bezpilotní letouny a speciální síly. Špionážní letadla, bezpilotní letouny a speciální síly podle premiéra během posledních pěti let prokázaly, že jsou pro udržení bezpečnosti životně důležité. Cameron uvedl, že vedoucí představitelé obranných a bezpečnostních složek již dostali za úkol připravit plán pro efektivnější potlačení hrozby organizace Islámský stát (IS) a islámského extremismu.
Královské letectvo nyní používá 10 ozbrojených dronů General Atomics Reaper, zatímco armáda má letku menších, britských taktických dronů Watchkeeper od firmy Thales. Drony Reaper Britové často používali v Afghánistánu a nyní je využívají proti IS v Iráku a Sýrii. V Sýrii ovšem Britové dosud provádějí pouze průzkumné lety. To se může změnit, podle ministra obrany Michaela Fallona v této věci rozhodne britský parlament.
Kam dál?
Vracíme se do hry, výdaje na obranu udržíme, slíbila nečekaně Británie (10.7. 2015)
USA chtějí v severní Africe využít proti IS drony (13.7. 2015)
Zdroj: Defense News (USA)
---
Představitelé NATO podpořili kampaň OSN HeForShe
Jako důkaz pozitivního přístupu k rovnosti pohlaví se předseda Vojenského výboru NATO generál Petr Pavel společně se zvláštní představitelkou generálního tajemníka NATO pro ženy, mír a bezpečnost, velvyslankyní Marriët Schuurman, vyšším vojenským velením NATO a dalším personálem, připojil k natočení videa na podporu kampaně hnutí OSN HeForShe. Kampaň spuštěná v září roku 2014 chce zapojit chlapce a muže do role zastánců rovnosti pohlaví a ženských práv – kampaň chce povzbudit k aktivnímu postupu vůči diskriminaci, které ženy a dívky čelí.
Severoatlantická aliance a její partneři se již dříve zavázali k odstranění překážek bránících zapojení žen do prevence, managementu a řešení konfliktů a budování míru.
Zdroj: NATO
---
Jednání s Íránem dosáhla dohody
Diplomaté z obou stran prohlásili, že bylo dosaženo formální dohody o jádru mezi Íránem a světovými mocnostmi. Po zdlouhavém procesu vyjednávání byla ve Vídni nalezena historická shoda ve věci jaderného programu islámské republiky. Zástupci Íránu, stálých členů Rady bezpečnosti OSN a Německa několikrát překročili stanovené termíny pro uzavření dohody, kompromis byl nalezen po více než deseti letech rozepří.
Uzavření dohody označila náměstkyně izraelského ministra zahraničí Tzipi Hotovely za „kapitulaci historických rozměrů“ západních mocností před Íránem. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu vnímá dohodu jako „velkou chybu.“ Dohoda sníží počet jaderných centrifug Íránu a zavede v zemi přísné kontroly OSN výměnou za postupné uvolnění ekonomických sankcí Západu vůči Teheránu.
Kam dál?
USA posílí obranu Izraele kvůli jeho obavám z dohody s Íránem (29.5. 2015)
Íránská dohoda o jaderném programu je zároveň kritizována i chválena (3.4. 2015)
Zdroj: Deutsche Welle (Německo)
---
Gruzie podepsala kontrakt na nákup raket
Gruzie podepsala kontrakt na nákup „nejmodernějšího obranného systému“ s evropským výrobcem raket MBDA, uvedla gruzínská ministryně obrany Tina Chidašeli. Konsorcium MBDA se skládá z italského Finmeccanica SpA, Airbus Group a britské BAE Systems Plc. Detaily dohody nebyly zveřejněny. Byla však uzavřena jen necelý měsíc po podepsání jiného kontraktu s ThalesRaytheonSystems, výrobcem pozemních radarů a systémů pro řízení a kontrolu protivzdušné obrany.
Ministryně Chidašeli po podepsání dohody řekla, že oba kontrakty „zajistí“ obranu vzdušného prostoru Gruzie. Prostředky budou kompletně kompatibilní se systémy NATO. Realizace kontraktu bude podle ministryně probíhat od začátku roku 2016.
Kam dál?
Gruzie bude na příštím summitu usilovat o Akční plán členství NATO (3.6. 2015)
Americká bojová loď zakotvila v Gruzii (29.6. 2015)
Zdroj: Civil Georgia (Gruzie)
---
NATO: dohoda o pomoci Řecku je důležitá pro bezpečnost
Severoatlantická aliance přivítala dohodu o záchraně „oddaného spojence“ Řecka představiteli EU. Ekonomická stabilita a prosperita Řecka je podle generálního tajemníka Jense Stoltenberga klíčová pro bezpečnost dalších zemí NATO. Stoltenberg ocenil stabilní řecké výdaje na obranu ve výši 2 % HDP během uplynulých let a věří, že Řecko bude dále „spolehlivým a oddaným spojencem“.
Kam dál?
Stoltenberg: Řecko by nemělo omezovat své výdaje na obranu (1.7. 2015)
Řecko se rychle stává figurkou stojící mezi NATO a Ruskem (8.7. 2015)
Řecké potíže mohou urychlit vstup Makedonie do NATO (7.7. 2015)
Zdroj: Ekathimerini (Řecko)