Bundeswehr zvažuje stažení svých letounů z turecké základny Incirlik
Bundeswehr zvažuje přemístění svých letounů ze základny Incirlik v Turecku. V úvahu připadá jejich přesunutí do Jordánska, případně na Kypr. To by však znamenalo, že by Německo přinejmenším na dva měsíce přerušilo průzkumné lety nad Sýrií, které podniká právě ze základny Incirlik v rámci boje proti organizaci Islámský stát.
Poté, co Ankara zamítla návštěvu německých poslanců na základnu Incirlik, expert na obranu ze Sociálnědemokratické strany Německa (SPD) Rainer Arnold apeloval na to, aby němečtí vojáci byli z Incirliku staženi. „Federální vláda musí okamžitě zajistit jiné místo pro působení německých vojáků,“ prohlásil Rainer Arnold.
Křesťanskodemokratická unie Německa (CDU) by však ráda pokračovala ve společném boji proti organizaci Islámský stát ze základny Incirlik i přes jisté neshody s Tureckem, uvedla nicméně německá ministryně obrany Ursula von der Leyen z CDU.
Kam dál?
Merkel: Turecko musí umožnit našim poslancům návštěvu vojáků Bundeswehru v Incirliku (12.7. 2016)
Německá ministryně obrany navštíví základnu Incirlik v Turecku (27.6. 2016)
Zdroj: Deutsche Welle (Německo)
---
Americký generál: Přítomnost speciálních jednotek NATO v Afghánistánu je stále klíčová
Speciálních jednotky Severoatlantické aliance i nadále působí v Afghánistánu a pomáhají tamním ozbrojeným složkám, uvedl americký generál v Afghánistánu Charles Cleveland. Podle aliančních lídrů se však od konce roku 2014 nezapojují do bojových operací.
Přesto, že jednotky NATO pomáhají při operacích afghánským vojákům, mají instrukce zastavit se vždy na posledním bezpečném místě, vysvětlil generál Cleveland. Během útoku na Americkou univerzitu v Kábulu například alianční jednotky poskytovaly rady afghánským silám, které následně prováděly celou operaci vedoucí k likvidaci útočníka. Generál Cleveland sice nemohl potvrdit, zda vojáci NATO vkročili do univerzitního areálu, nicméně uvedl, že žádný z aliančních poradců se nenacházel v rizikové oblasti.
Zhruba 80 % operací provádějí afghánské síly bez podpory aliančních poradců.
Kam dál?
Americký voják zemřel po explozi nastražené výbušniny v Afghánistánu (24.8. 2016)
Afghánistán vítá obnovený bezpečnostní závazek NATO (12.7. 2016)
Zdroj: Voice of America (USA)
---
Rusko zahájí vojenské cvičení poblíž hranic s Ukrajinou
Ruský prezident Vladimir Putin vydal rozkaz k zahájení vojenských cvičení, aby otestoval bojovou připravenost vojsk na západním křídle země. Došlo k tomu krátce poté, co Moskva obvinila Ukrajinu ze smrti dvou ruských vojáků na Krymu, který anektovala v roce 2014.
Oznámení o zahájení cvičení provází vyslání desetitisíců vojáků do nových vojenských zařízení na hranici s Ukrajinou. Vojenští analytici tvrdí, že to vypadá spíše jako snaha vytvořit stálou vojenskou hrozbu na hranici svého souseda.
Rusko v posledních dvou letech zvýšilo frekvenci cvičení na svých západních hranicích. Podle Moskvy tak reaguje na hrozby, které představuje Severoatlantická aliance. Příští měsíc má Rusko v plánu také zahájit každoroční velké cvičení Kavkaz 2016 poblíž hranic s Ukrajinou.
Kam dál?
NATO je připraveno na agresi z nepředvídatelného Ruska (24.8. 2016)
Ukrajina vyhlásila pohotovost pro jednotky v blízkosti Krymu (12.8. 2016)
Zdroj: The Wall Street Journal (USA)
---
Norsko se stane první zemí NATO s povinnou vojenskou službu pro ženy
Norsko bude první zemí v Severoatlantické alianci, kde budou procházet povinným vojenským výcvikem i všechny ženy. Norsko se tak stane jednou z mála zemí na světě, ve kterých je vojenská služba povinná pro obě pohlaví. Oslo se tímto krokem snaží získat větší množství talentů pro norské ozbrojené síly.
Branná povinnost se bude týkat žen od osmnácti let. Se svými mužskými protějšky budou sdílet vše, od vybavení až po společné pokoje. „Mým cílem je stát se samostatnějším člověkem, naučit se pracovat v týmu a spřátelit se s novými lidmi,“ uvedla osmnáctiletá Marianne Westum.
Ženy hrají v norských ozbrojených silách důležitou roli již několik desetiletí. Dobrovolný odvod byl ženám zpřístupněn v osmdesátých letech dvacátého století. Zajímavé je, že i poslední čtyři z pěti norských ministrů obrany byly ženy.
Kam dál?
Norsko zvýší své příspěvky do NATO (14.7. 2016)
V řadách Bundeswehru slouží dvakrát více žen než v roce 2012 (18.1. 2016)
Odvody v 18 letech se budou týkat i žen, rozhodla vláda (9.4. 2015)
Zdroj: The Sun (Velká Británie)
---
Při operacích v Sýrii Erdogan ukazuje svou novou moc nad tureckou armádou
Za asistence amerických a tureckých bitevních letounů vyslal turecký prezident Recep Tayyip Erdogan do Sýrie tanky a speciální jednotky. Mají pomoci syrským rebelům při dobývání města Džarábulus, které je jednou z posledních pohraničních pevností organizace Islámský stát. Hlavním cílem Turecka je však údajně zabránit kurdským milicím v získání další části území v oblasti řeky Eufrat.
Po neúspěšném puči v Turecku prezident Erdogan provedl v armádě velké čistky a zajistil si nad ní větší kontrolu. Díky tomu se nyní může Turecko více angažovat v syrské občanské válce, kde z jeho pomoci nejvíce těží povstalecké skupiny, které jsou podporovány například i Spojenými státy. „Turecko má druhou největší armádu v Severoatlantické alianci. Sice byla za poslední měsíc částečně zredukována, ale stále je velmi silná a dobře vycvičená,“ uvedl Ross Wilson z think tanku Atlantická rada.
Kam dál?
Turecko spustilo ofenzívu proti Islámskému státu v Sýrii (24.8. 2016)
Turecká armáda útočí na IS v severní Sýrii (23.8. 2016)
Turecký pokus o převrat oslabil armádu (10.8. 2016)
Zdroj: The New York Times (USA)