Bundeswehr čeká revoluce: 31 základen bude zavřeno
Zeštíhlování německých ozbrojených sil se promítne i do redukce počtu vojenských základen. Ministerstvo obrany ve středu ohlásilo, že 31 základen na území Německa bude úplně uzavřeno a v řadě dalších dojde ke snižování stavu.
„Každé zavírání a redukce jsou bolestivé,“ prohlásil ministr obrany Thomas de Maiziere. Dodal ale, že „smysl Bundeswehru není v existenci základen samotných, ale v efektivním a dobrém plnění úkolů.“
Německé ozbrojené síly po zrušení povinné vojenské služby snížily početní stav o 55 000 lidí, přičemž brzy dojde k propuštění dalších 30 000 lidí. Nejvíce dopad reorganizace pocítí spolková země Šlesvicko-Holštýnsko, kde zanikne osm základen a 10 000 míst.
Čtěte také:
Německý Bundeswehr čekají potíže, tvrdí dokument
Zdroj: Deutsche Welle (Německo)
---
Tripolis chce NATO v Libyi až do konce roku
Mustafa Abdul Džalíl, vedoucí představitel dočasného libyjského kabinetu, prohlásil, že Severoatlantická aliance by měla v zemi zůstat angažována až do konce roku. Loajalistům bývalého diktátora Muammara Kaddáfího tak má být znesnadněn útěk ze země.
Zadržení osob spojených s Káddáfího režimem je podle Džalíla hlavní prioritou, s níž zemi pomáhají i sousední a spojenecké státy.
Zdroj: The Tripoli Post (Libye)
---
Katar přiznal přímou účast ve válce v Libyi
Katarská vláda vůbec poprvé přiznala, že v době občanské války v Libyi poslala do země stovky svých vojáků bojovat po boku tehdejších povstaleckých sil proti jednotkám Muammara Kaddáfího. „Šlo o stovky lidí v každém regionu,“ uvedl generálmajor Hamad Al-Atiya, šéf katarského generálního štábu.
Podle generálmajora měly nasazené oddíly na starosti výcvik a komunikaci mezi povstalci a aliančními jednotkami.
Dosud Katar připouštěl, že povstalcům pomáhal pouze svými leteckými silami v rámci mise Severoatlantické aliance, která měla chránit civilní obyvatelstvo.
Zdroj: Defense News (USA)
---
NATO odložilo rozhodnutí o konci angažmá v Libyi
Severoatlantická aliance neočekávaně odložila konečné rozhodnutí o ukončení letecké kampaně v Libyi. O postupném konci aliančního angažmá v libyjském vzdušném prostoru zatím zástupci NATO jednají s OSN a přechodnou vládou v Tripolisu.
Předběžné plány na stahování jednotek z libyjské mise byly oznámeny minulý týden, přičemž formální potvrzení tohoto kroku mělo přijít včera na zasedání Severoatlantické rady. Mluvčí NATO Carmen Romero však oznámila, že Aliance záležitost projedná ještě v pátek.
Mezitím pokračují hlídkové lety nad Libyí, jelikož někteří alianční členové mají obavy, že rychlé stažení po sedmiměsíční operaci povede k nárůstu násilí v zemi.
Čtěte také:
NATO své vojáky v Libyi nechce
Šéf NATO uvítal osvobození Libye
Zdroj: San Francisco Chronicle (USA)
---
Kosovští Srbové nechtějí odstranit zátarasy
Vedoucí představitelé kosovských Srbů oznámili, že vojákům NATO povolí volný pohyb na nepokoji zmítaném území severního Kosova. Nechtějí však odstranit zátarasy na cestách vedoucích k hraničním přechodům se Srbskem.
Napětí v severním cípu mladého státu vzrostlo poté, co Srbové odmítli ukončit blokádu hranic, a to navzdory ultimátu ze strany aliančních jednotek KFOR a několika pokusům o dohodu. Nepomohly ani opakované snahy mise KFOR barikády násilně odstranit.
Čtěte také:
V Kosovu vznikají dva různé útvary
Zdroj: SME (Slovensko)