natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Bulharsko bude spolu s USA střežit svůj vzdušný prostor

  25. srpna 2016  23:52

  Letouny MiG-29 bulharských vzdušných sil | foto: BuAF

  Bulharsko bude spolu s USA střežit svůj vzdušný prostor

  V rámci společné mise Aliance budou nad Bulharskem krátkodobě hlídkovat americké stíhací letouny F-15 po boku bulharských MiG 29. Jedná se o součást posilování jihovýchodního křídla NATO. Podle aliančních představitelů o prodloužení mise rozhodnou sami Bulhaři, neboť se jedná o jejich vzdušný prostor.

  Operace Aliance v Bulharsku ovšem rozděluje tamní politickou scénu, včetně té vládní. Již jednou tento rok zrušili Bulhaři naplánovanou hlídkovací misi v oblasti Černého moře. Nedávno navíc kvůli spolupráci se Spojenými státy rezignoval velitel bulharských vzdušných sil.

  Kam dal?
  Bývalý velitel bulharského letectva rezignoval kvůli neshodám s ministrem obrany Nenčevem (17.8. 2016)

  Zdroj: Wall Street Journal (USA)

  ---

  Po útoku na Americkou univerzitu v Afghánistánu zůstalo 12 mrtvých

  Hlavním městem Afghánistánu Kábulem otřásl útok na kampus tamější Americké university, soukromé elitní školy. Při útoku bylo zabito 12 lidí - sedm studentů, tři policisté a dva hlídači, v areálu university se v době útoku nacházelo 750 studentů. Dva útočníci použili zbraně i výbušniny, při zásahu je afghánská policie zastřelila. Žádná skupina se k útoku bezprostředně nepřihlásila. Škola bývá považována za symbol spolupráce mezi Washingtonem a Kábulem, reprezentuje moderní a umírněný Afghánistán.

  Kam dál?
  Děti v afghánských školách jsou ohroženy vojenskými misemi, uvádí HRW (18.8. 2016)

  Zdroj: CNN (USA)

  ---

  Rusové by mohli vzlétat proti IS z turecké základny, kde sídlí NATO

  Turecko se momentálně rozhoduje, jestli neposkytne Rusku možnost využívat leteckou základnu Incirlik, kterou v současné době využívají Spojené státy i Severoatlantická aliance. Rusové na organizaci Islámský stát podnikali nálety z íránské základny Hamadán, tam nicméně kvůli „vychloubačnému a nedžentlmenskému“ chování museli skončit.

  Turecký ministerský předseda by v budoucnu mohl nabídnout Rusku pomoc, pokud to bude nezbytně nutné. Právo rozhodnout se leží čistě v tureckých rukou, protože letecká základna Incirlik patří Turkům, ne Alianci.

  Kam dál?
  Bundeswehr zvyšuje bezpečnostní opatření na základně Incirlik (3.8. 2016)

  Zdroj: Business Insider (USA)

  ---

  Tajný úřad Pentagonu podroben kritice

  Komentář

  Přečtěte si k tématu také komentář Luďka Jiráčka Změní umělá inteligence bezpečnostní politiku států a mezinárodní vztahy? (8.8. 2016)

  Nedostatečný počet kvalitních analýz, to je hlavní kritika jednotlivců z armády či kongresu na konto speciálního úřadu Office of Net Assessment spadajícího pod Pentagon, který vypracovává přísně tajné strategické zprávy. Ředitel tohoto úřadu přímo podléhá ministru obrany Ashtonu Carterovi a jeho lidé vypracovávají hloubkové analýzy, které například porovnávají americké zbraně a síly s vybavením a schopnostmi protivníků a snaží se předpovídat vojensko-strategické trendy.

  Na rozdíl od zpravodajských zpráv nicméně pracují s přísně tajnými detaily o slabostech a zranitelných místech Spojených států, velmi málo z jejich dokumentů se dostane na veřejnost.

  Zdroj: The Washington Times (USA)

  ---

  Expert: Indická armáda by měla mít možnost cvičit v Austrálii

  Australská vláda by měla Indii nabídnout přístup ke klíčovým výcvikovým centrům na severu Austrálie, měla by tím posílit a prohloubit spolupráci s perspektivním partnerem, a balancovat tak vzrůstající vliv Číny, myslí si přední bezpečnostní odborník David Brewster. Podle něj je vojenské letiště na Kokosových ostrovech ideálním místem na zvýšení „interoperability“ mezi oběma armádami v oblasti námořního dozoru a průzkumu. Brewster připomíná, že při strategickém sbližování Washingtonu a Nového Dillí je nutné, aby Austrálie byla aktivním partnerem a součástí těchto vztahů.

  Kam dál?
  Čína s Ruskem uspořádá společné cvičení v Jihočínském moři (29.7. 2016)

  Zdroj: The Sydney Morning Herald (Austrálie)

  mad; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media