natoaktual.cz

Summit NATO 2024

Speciální příloha
k summitu ve Washingtonu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Buď jste s námi, nebo s Putinem, vzkázal McCain Evropě

  9. června 2014  17:03

  Americký senátor John McCain. | foto: Ministerstvo obrany USA

  Buď jste s námi, nebo s Putinem, vzkázal McCain Evropě

  Bývalý republikánský kandidát na amerického prezidenta John McCain je přesvědčen, že Spojené státy a Evropa by měly na Moskvu vystupňovat nátlak, aby krize na Ukrajině mohla skončit. „Pokud bych byl v Bílém domě, dal bych Evropě na vybranou: jste buď s námi, nebo jste s Putinem,“ nebral si servítky McCain.

  „Na hrstku lidí v Rusku jsou uvaleny sankce, ale různé sektory ruské ekonomiky fungují bez omezení. Francie posílá Rusku válečné lodě Mistral. Všechno zůstalo při starém a Putin se vyhýbá zodpovědnosti za své zločiny,“ soudí senátor McCain.

  Kam dál?
  USA chtějí zabránit prodeji francouzských lodí Rusku (30.5. 2014)

  Zdroj:
  Polskie Radio (Polsko)

  ---

  Ruské operace na Ukrajině: „mistrovská práce“

  Zástupci Severoatlantické aliance v souvislosti s krizí na Ukrajině obviňují Rusko ze studenoválečného přemýšlení. Zatímco strategické myšlení Ruska může připomínat bezohlednou geopolitiku minulého století, taktické provedení operací na Ukrajině by mohlo být modelem pro válečnictví 21. století. Rusko proti Ukrajině válčilo pomocí široké škály prostředků včetně malých skupin neidentifikovatelných specialistů a kyberválky.

  Takticky Rusko vedlo velmi obratnou a komplexní kampaň, bylo vždy o krok napřed. Operace Kremlu přímo na místě - mistrovská práce, uvedli zástupci západních zpravodajských služeb.

  Kam dál?
  Moskva dál destabilizuje východ Ukrajiny, tvrdí velitel NATO (4.6. 2014)

  Zdroj:
  Financial Times (Velká Británie)
  ---

  NATO neuzná volby v Jižní Osetii

  Severoatlantická aliance neuznává volby, které se konaly v gruzínském regionu Jižní Osetie, stojí v prohlášení generálního tajemníka NATO Anderse Fogh Rasmussena. „Tyto volby nepřispívají mírovému a trvalému urovnání situace v Gruzii. Spojenci NATO neuznávají gruzín-ské regiony Abcházie a Jižní Osetie jako nezávislé státy,“ poznamenal Rasmussen.

  Ministři obrany zemí Severoatlantické aliance na své schůzce v Bruselu znovu zopakovali plnou podporu teritoriální integritě Gruzie v rámci mezinárodně uznaných hranic, dodal Rasmussen.

  Kam dál?
  Parlamentní shromáždění NATO chce Gruzii v Alianci (2.6. 2014)

  Zdroj:
  Kuwait News Agency (Kuvajt)

  ---

  Litevský generál: Naše zálohy jsou „prakticky k ničemu“

  Litva by měla zapracovat na organizaci v armádních rezervách, aby vůbec byly schopny v případě potenciální hrozby mobilizovat, soudí bývalý náčelník generálního štábu Jonas Kronkaitis. „Zálohy by měly cvičit alespoň jednou za pět let, aby se naučily zacházet s novým vybavením a seznámily se s novými veliteli a strukturou,“ doporučuje generál Kronkaitis.

  „Máme 70 tisíc lidí, kteří prošli základním ročním vojenským výcvikem a pak se stali součástí záloh. Těmto zálohám ale chybí jakákoli organizace. Jsou prakticky k ničemu,“ nešetří kritikou Kronkaitis.

  Zdroj: Lithuania Tribune (Litva)

  ---

  Putinův poradce varuje Finsko před vstupem do NATO

  Rusko nedoporučuje Finsku případný vstup do Severoatlantické aliance. „Chce snad Finsko začít třetí světovou válku?“ ptá se Putinův vyslanec Sergej Markov. „Antisemitismus rozpoutal druhou světovou válku, rusofobie může rozpoutat třetí,“ uvedl Markov.

  Ostrá slova se ozývají z Kremlu nedlouho poté, co finský prezident Sauli Niinistö přišel s nutností uspořádat o vstupu do NATO referendum. „Rusko nedoporučuje Finsku vstupovat do NATO. Pokud Finsko do této vojenské aliance, která už dávno ztratila svůj smysl, nakonec vstoupí, bezpečnosti v Evropě tím nijak nepřispěje,“ dodal Markov.

  Kam dál?
  Finsko o členství v NATO uspořádá referendum (6.6. 2014)

  Zdroj:
  Barents Observer (Norsko)

  zuk; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media