natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Brzezinski varuje před členstvím Ukrajiny v NATO

  11. prosince 2014  18:14

  Ikona americké zahraniční politiky Zbigniew Brzezinski. | foto: GLOBSEC 2013

  Brzezinski varuje před členstvím Ukrajiny v NATO

  Bývalý americký poradce pro národní bezpečnost Zbigniew Brzezinski tvrdí, že přijetí Ukrajiny do struktur Severoatlantické aliance by zhoršilo současnou krizi na Ukrajině. Brzezinski si pokládá otázku: „Co by za těchto podmínek mohlo členství v NATO Ukrajině poskytnout a jaký přínos by mělo pro nás?“ Upozorňuje, že rozhodování o takovýchto záležitostech by nemělo být ovlivňováno sympatiemi s Ukrajinou, přestože sám má pro tento stát od dětství slabost.

  Rusko již dříve svůj postoj na toto téma jasně vyjádřilo, když mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov koncem listopadu uvedl, že Moskva požaduje „stoprocentní záruky, že nikdo ani nepomyslí na ukrajinské členství v NATO.“

  Kam dál?
  Diskuse v Alianci: Steinmeier je proti členství Ukrajiny v NATO (24.11. 2014)
  Rusko požaduje záruky, že Ukrajina nevstoupí do NATO (19.11. 2014)

  Zdroj: Radio Poland (Polsko)

  ---

  USA předaly poslední afghánská vězení do správy Afghánců

  Spojené státy propustily své poslední vězně v Afghánistánu, a stáhly se tak po více než desetiletí z afghánských věznic. Dva ze tří posledních vězňů byli předáni do vazby Afgháncům a čeká je možné trestní stíhání. Třetí z vězněných není považován za hrozbu a byl propuštěn na svobodu. Američané tak již nespravují žádné vězeňské zařízení v Afghánistánu.

  Jméno jednoho z vězněných, Redha al Najar, který působil jako bodyguard Usámy bin Ládina, se objevilo ve zprávě amerického senátu o používání mučení v rámci boje proti terorismu. Podle zprávy výslech Najara zahrnoval „izolaci v úplné tmě, snižování kvality jídla, jeho zadržování v nepříjemných (chladných) podmínkách, přehrávání hudby dvacet čtyři hodin denně“ a další.

  Kam dál?
  Afghánistán: NATO má v zemi nezákonná vězení (29.4. 2014)

  Zdroj: Deutsche Welle (Německo)

  ---

  Ruský NGŠ: Situace v Afghánistánu se po stažení vojsk NATO výrazně zhorší

  Situace v Afghánistánu se pravděpodobně zhorší po stažení vojsk Severoatlantické aliance ze země a s pozorností NATO upnutou k boji proti Islámskému státu, tvrdí generál Valerij Gerasimov, náčelník generálního štábu Ruska. Vybízí tedy k obnovení mezinárodní spolupráce v regionu. Spolupráce s Ruskem byla přerušena ze strany Západu v reakci na krizi na Ukrajině.

  „S přihlédnutím k rozhodnutí politického vedení Spojených států stáhnout svůj kontingent z Afghánistánu před koncem roku 2014, očekáváme (s velkou pravděpodobností) výrazné zhoršení situace v zemi, včetně možnosti, že v některých regionech se chopí moci teroristé,“ prohlásil Gerasimov s tím, že takový scénář by mohl destabilizovat celou střední Asii.

  Zdroj: RT (Rusko)

  ---

  LANDCOM dosáhl své plné operační kapacity

  Velitelství pozemních sil Severoatlantické aliance (Allied Land Command, LANDCOM) dosáhlo své plné operační kapacity, informoval velitel LANDCOM generál John Nicholson poté, co skončilo největší cvičení Aliance od konce studené války s názvem Trident Lance. Scénářem tohoto cvičení byla hypotetická invaze do Estonska, člena NATO, který má hranice s Ruskem. Úkolem LANDOM je zvýšit efektivitu a zlepšit reakční čas aliančních pozemních jednotek.

  Zdroj: Stars and Stripes (USA)

  ---

  Slovensko vyšle příští rok do Afghánistánu 66 vojáků

  Slovensko vyšle na novou misi do Afghánistánu vedenou Severoatlantickou aliancí šedesát šest vojáků. Operace se nazývá Rozhodná podpora (Resolute Support) a začne příští rok. Slovenský tým se bude skládat z příslušníků speciálních jednotek, zdravotníků a specialistů na komunikaci. Jejich působení v Afghánistánu vyjde Slovensko na 10,4 milionů Eur, ale vše musí ještě schválit parlament.

  Zdroj: Khaama Press (Afghánistán)

   

  ist; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media