natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Britští poslanci varují před rozdělením Evropy kvůli raketové obraně

  26. listopadu 2007  12:26

  Britští poslanci varují před rozdělením Evropy kvůli raketové obraně
  Výbor britského parlamentu se shodl na tom, že ruský odpor vůči budování protiraketové obrany ve střední Evropě bude obtížné překonat. Vyzývá proto k větší mezinárodní spolupráci. Vybudování součástí protiraketové obrany v Polsku a České republice je od skončení studené války tou nejkontroverznější záležitostí ve vztazích mezi USA a Ruskem.

  „Ruský odpor k americké protiraketové obraně ve střední Evropě silně odráží citlivost Moskvy na přítomnost infrastruktury Severoatlantické aliance v jejích bývalých satelitních státech,“ tvrdí výbor pro zahraniční záležitosti ve své zprávě.

  Poslanci vítají to, že do rozhovorů o protiraketové obraně je zapojeno i Rusko a spojenci NATO. „Doporučujeme, aby americká vláda hledala cesty k vybudování spolupráce v této věci, a to jak v rámci NATO tak i s Ruskem, aby se tato záležitost nemohla stát zdrojem pro další rozdělení Evropy,“ uvádí zpráva.

  Čtěte také:
  Polsko chce jednat s Ruskem o protiraketovém štítu
  USA předložily Rusku návrh spolupráce

  Zdroj: RIA Novosti (Rusko)

  ---

  NATO chce Srbsko ve svých řadách
  Současná situace v Kosovu neodpovídá představám Severoatlantické aliance. „Zůstaneme tam tak dlouho, jak bude potřeba, aby byl  zajištěn mír,“ řekla Barbara Maronková z odboru veřejné diplomacie v ústředí NATO. Do vyjednávání o budoucím statusu Kosova se však NATO nechce zapojovat. „Čekáme na rozhodnutí, potom se uvidí, jaká opatření bude nutné podniknout,“ řekla.

  NATO je znepokojeno negativní reakcí srbské veřejnosti na možné členství Srbska v Alianci. NATO by při tom rádo vidělo Srbsko jako klíčový členský stát, který by mohl zajišťovat stabilitu na Balkáně, dodala Maronková.

  Čtěte také:
  Většina Srbů vstup do NATO odmítá

  Zdroj: B 92 (Srbsko)

  ---

  Chorvatské volby rozhodnou i o EU a NATO
  Nedělní volby v Chorvatsku se stanou referendem o budoucnosti Chorvatského demokratického společenství (HDZ), které zemi vládlo šestnáct let. Vládě současného premiéra Iva Sanadera se však vyčítá vysoká míra korupce a nízký výkon hospodářství.

  Jak vládní HDZ tak i opoziční Sociální demokraté (SDP) vedení Zoranem Milanovičem slibují, že se Chorvatsko stane členem EU a NATO. Chorvatsko by do EU rádo vstoupilo do roku 2010 a pozvánku do NATO očekává v dubnu 2008.

  Čtěte také:
  Albánie, Chorvatsko a Makedonie očekávají pozvánku do NATO v roce 2008
  Chorvatsko horkým kandidátem na členství v NATO

  Zdroj: AHN (USA)

  ---

  NATO prosazuje obrannou spolupráci s Emiráty
  Pro NATO je důležitá spolupráce se Spojenými arabskými emiráty v rámci Středomořského dialogu a Istanbulské iniciativy pro spolupráci (ICI), zopakoval arabským novinářům Předseda vojenského výboru NATO generál Raymond Henault.

  Spojené arabské emiráty hrají významnou úlohu při ochraně míru a bezpečnosti v oblasti Perského zálivu a na Středním východě díky své vyvážené a rozumné politice, řekl Henault.

  Čtěte také:
  Saudská Arábie zváží bližší spolupráci s NATO
  Spolupráce NATO s Blízkým východem přinese stabilitu

  Zdroj: Gulfnews (Spojené arabské emiráty)

  ---

  V Afghánistánu zabito 65 Talibanců
  Podle afghánských úřadů zabily síly NATO nejméně šedesát pět povstalců při leteckých útocích při hranicích s Pákistánem. Jednotky ISAF zatím počty zabitých nepotvrdily.

  Spojenecké jednotky zpozorovaly povstalce při pašování zbraní na koních a v autech v provincii Paktia. Proti povstalcům pak byly přivolány vzdušné síly.

  Zdroj: Voice of America (USA)

   

   

   

  tku natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media