natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Britskou pomoc Somálsku ukradli islámští ozbrojenci

  14. srpna 2013  22:13

  Transportní letoun C-17 Globemaster britského letectva (ilustrační foto). | foto: Armée de l’Air

  Britskou pomoc Somálsku ukradli islámští ozbrojenci

  Členové islamistické skupiny al-Šabáb ukradli během zimy 2011/2012 humanitární materiály a zásoby, které Somálsku věnovala Velká Británie skrze ministerstvo pro mezinárodní rozvoj (DFID). Zásoby byly ukradeny ze skladů a kanceláří partnerských organizací, které britské ministerstvo finančně podporuje. Celková hodnota ukradených zásob je více než půl milionu eur.

  Mluvčí ministerstva řekl, že při práci v nestabilních státech vždycky existuje jisté riziko, ale ministerstvo udělalo všechno, co mohlo, aby podobným krádežím předešlo. „DFID pracuje v nejnebezpečnějších zemích na světě, včetně Somálska, aby se dokázalo vypořádat s kořeny chudoby a nestability, čímž vytváří bezpečnější svět a bezpečnější Británii.“

  Zákonodárce z vládnoucí strany premiéra Davida Camerona k celé záležitosti dodal, že „veřejnost je znepokojena stoupajícími výdaji na zahraniční pomoc. Podobné incidenty, kdy se peníze daňových poplatníků dostanou do rukou strany, proti které bojujeme, jsou neakceptovatelné“.

  Zdroj: France 24 (Francie)

  ---

  Německo a USA budou jednat o protišpionážní dohodě

  Ve světle nedávného úniku informací o rozsáhlé špionážní činnosti americké zpravodajské služby (NSA) nabídly USA Německu jednání o dohodě, která by vzájemnému sledování mezi oběma zeměmi zamezila.

  „Tato nabídka by nikdy nebyla na stole, pokud by Američané své sliby ohledně toho,  že se v Německu podřídí německým zákonům, nemysleli vážně,“ řekl ředitel německé kancléřské kanceláře Ronald Pofalla, který má na starosti koordinaci německých tajných služeb.

  Pofalla dále uvedl, že britští i američtí zpravodajci ujistili německou vládu, že v Německu nepodnikli žádné komplexní odposlouchávání ani špionáž. „Naproti mnoha nepravdivým výrokům nebyla základní práva milionů Němců porušena,“ dodal Pofalla.

  Američtí představitelé činnosti NSA obhajovali jako nezbytnou k prevenci teroristických útoků, včetně těch v Evropě.

  Kam dál?
  Německo přestalo sdílet informace s USA a Velkou Británií (5.8. 2013)

  Zdroj: Deutsche Welle (Německo)

  ---

  NATO: Budoucnost afghánské armády závisí na vládních reformách

  Afghánské bezpečnostní složky nebudou dlouhodobě schopné čelit Tálibánu, pokud afghánská vláda neprosadí významné reformy, uvedl zástupce velitele jednotek ISAF John Lorimer a zároveň dodal: „Afghánské bezpečnostní složky tvoří téměř 352 tisíc lidí, jak bylo plánováno. Nyní se však musíme zaměřit na kvalitu, jelikož současný stav není udržitelný (...). Musíme pomoci afghánským ministerstvům obrany a vnitra s adaptací, restrukturalizací a rozvojem kapacit.“

  Severoatlantická aliance podle Lorimera musí pomoci afghánské vládě naučit se nakládat s rozpočtem, plánovat a organizovat, aby země byla schopná udržet své bezpečnostní složky v boji. V současnosti každý týden klesne počet vojáků NATO v Afghánistánu o přibližně dva tisíce lidí, a mnoho Afghánců se proto obává návratu násilí a chaosu díky snaze Tálibánu získat své postavení z doby před rokem 2001.

  Kam dál?
  Pentagon i SACEUR varují před úplným stažením z Afghánistánu (31.7. 2013)
  Afghánské bezpečnostní složky dokážou čelit Tálibánu (19.7. 2013)

  Zdroj: FOX News (USA)

  ---

  Spor o Gibraltar se vyhrocuje

  Řidiči přijíždějící na Gibraltar z území Španělska musejí absolvovat kontroly, které prodlužují odbavení o několik hodin. Gibraltarská policie uvedla, že lidé čekají více než tři hodiny, protože španělská pohraniční policie důkladně kontroluje všechny doklady. Spor mezi Velkou Británií a Španělskem tak dále roste. Londýn se navíc nechal slyšet, že zvažuje žalobu proti Španělsku kvůli těmto přísným kontrolám na hranici s Gibraltarem a také vyslání válečných lodí do středomoří, protože Madrid zamítl zrušení přísných hraničních kontrol. „Kontroly nejsou naše právo, ale povinnost,“ reagoval zástupce španělských úřadů.

  Britský premiér David Cameron již dříve řekl, že vláda v Londýně věří, že přísnější kontroly na hranicích se Španělskem jsou „politicky motivované a velmi nepřiměřené“. Rozpory kvůli Gibraltaru se zintenzivnily poté, co britské zámořské území oznámilo plány na vybudování umělého útesu. Ten by však podle Španělska překážel v pohybu španělských rybářů.

  Kam dál?
  Britská vojenská loď míří v rámci cvičení do Gibraltaru (9.8. 2013)

  Zdroj: B92 (Srbsko)

  ---

  NATO chce harmonizovat na dálku ovládané roboty

  Od prohledávání budov před vstupem vojáků až po odstraňování podomácku vyrobených výbušnin (IED). To jsou úkoly, které v posledním desetiletí vykonávaly na dálku ovládaní roboti (UGV). USA a Severoatlantická aliance se díky významu těchto robotů rozhodly, že budou spolupracovat na jejich vývoji. Zástupci Spojených států, Německa, Turecka a NATO se proto sešli, aby společně otestovali interoperabilitu několika na dálku ovládaných pozemních systémů.

  Všechny strany se shodly, že vytvoření společné kontroly a sdílení informací o UGV je klíčové, řekl ředitel z vývojového centra v Michiganu Jim Parker. Ačkoli testování probíhá již třetím rokem, poprvé se ho zúčastnili také vojenští představitelé ze zahraničí.

  Zdroj: National Defense (USA)

  koc; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media