natoaktual.cz

SPECIÁL: Útok na Ukrajinu

Zpravodajský souhrn
k ruské invazi na Ukrajinu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Britské stíhačky zachytily ruské letouny nad Pobaltím

  19. června 2014  16:20

  Eurofighter Typhoon britského Královského letectva. Ilustrační foto. | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

  Britské stíhačky zachytily ruské letouny nad Pobaltím

  Britské stíhačky vzlétly kvůli ruským letadlům narušujícím vzdušný prostor Pobaltí. Stroje typu Typhoon vzlétly, když alianční systémy zachytily několik ruských letadel v mezinárodním vzdušném prostoru nad Pobaltím.

  Podle britského ministerstva obrany byla ruská letadla na běžné tréninkové misi a stíhačky RAF je doprovázely během letu nad pobaltskými zeměmi. 

  Zdroj: The Huffington Post (Velká Británie)

  ---

  Jamie Shea: Internet mění formu konfliktů

  Podle náměstka generálního tajemníka NATO pro nové bezpečnostní výzvy Jamieho Shey změnil internet formu a průběh současných konfliktů a krizí. „Ukrajina je více bitvou informační než opravdovou, fyzickou bitvou,“ uvedl Shea a dodal, že v době globalizace jsou moderní komunikační možnosti velmi důležité jak v politickém, tak v ekonomickém měřítku.

  Jamie Shea navštíví začátkem července Deutsche Welle Global Media Forum, kde bude mluvit o kyberbezpečnosti. Vytvořit bezpečný internet tak, aby zvýšil důvěru veřejnosti, bude podle něj jednou z největších výzev dvacátého prvního století.

  Zdroj: Deutsche Welle (Německo)

  ---

  Finský ministr obrany prosazuje vstup Finska do NATO

  Finsko by mělo vážně uvažovat o vstupu do Severoatlantické aliance kvůli ruskému agresivnímu jednání na Ukrajině a mohlo by o této otázce uspořádat referendum po volbách v roce 2015, uvedl finský ministr obrany Carl Haglund.

  Průzkumy ukazují, že pouze jedna pětina Finů je pro vstup do NATO. To by se podle Haglunda, bývalého poslance Evropského parlamentu, změnilo, pokud by ve Finsku probíhala otevřená debata o členství v Alianci. „Přestože Rusko momentálně není pro Finsko hrozbou, je nepředvídatelné,“ zdůraznil Haglund.

  Kam dál?
  Finsko a Švédsko: Členství v NATO není na pořadu dne (13.1. 2014)
  Územní obrana Finska není překážkou pro vstup do NATO (13.2. 2014)

  Zdroj:
  Reuters (USA)

  ---

  Sebevražední atentátníci zaútočili na východě Afghánistánu

  Afghánští představitelé informovali, že tři sebevražední atentátníci zaútočili na základnu Severoatlantické aliance na východě Afghánistánu. Podle afghánské policie se útok odehrál v provincii Nangarhár na hranicích s Pákistánem. Všichni tři atentátníci byli zabiti při střetu s policií, ale desítky aliančních cisteren byly zničeny při explozích během boje. Podle mluvčího Tálibánu Zabiullaha Mujahida stojí za tímto útokem jeho lidé.

  Zdroj: Rádio Svobodná Evropa (USA/ČR)

  ---

  NATO možná neakredituje centrum krizového řízení v Bulharsku

  Rozhodnutí bulharského ministerstva obrany by mohlo dát podnět Severoatlantické alianci k odmítnutí akreditovat Centrum pro krizové řízení a reakce na katastrofy sídlící v Sofii. Centrum, jež je financováno Polskem a Bulharskem, stále ještě nezačalo fungovat a pravděpodobně ani nebude uvedeno do provozu, protože Aliance ho neshledává „nezávislým".

  Velitelství NATO pro transformaci, jež alianční akreditace uděluje, požaduje, aby instituce ucházející se o akreditaci byly samostatnými strukturami. Rozhodnutí bulharského ministerstva obrany integrovat centrum do Rakovského vojenské akademie tak udělení akreditace brání.

  Zdroj: Novinite (Bulharsko)

  ist; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media