Britské ministerstvo obrany má provést rozsáhlé škrty v rozpočtu
Britské ministerstvo obrany bylo vládou požádáno o snížení svých letošních výdajů o miliardu liber. Analytici varují, že takové škrty mohou snížit schopnost Velké Británie plnit své závazky v NATO. Podle zdroje z ministerstva se takové opatření promítne v zastavení mnoha činností resortu.
Mluvčí ministerstva obrany uvedla, že vláda letos přesto očekává splnění závazku vydávatna výdaje nejnejméně 2 % HDP na obranu. Podle informací z ministerstva financí mají resorty zatím pouze „identifikovat možnosti,“ pro letošní rok dosud nebyly stanoveny „žádné cíle úspor.“
Kam dál?
Šéf NATO tlačí na britského premiéra kvůli výdajům na obranu (13.3. 2015)
Zdroj: The Independent (Velká Británie)
---
Stoltenberg kárá Rusko, Evropě slibuje ochranu NATO
Generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg slíbil, že NATO bude hájit „územní celistvost“ Evropy. Současné chování Ruska popsal jako „hluboce znepokojující.“ Ve svém proslovu zmínil zvláště Gruzii, Moldávii a Ukrajinu, které sice nejsou členy NATO, ale jsou členy Rady pro euroatlantické partnerství. Podle Stoltenberga tyto suverénní státy nemají sloužit jako nárazníkové pásmo, naopak mají právo vybrat si svou vlastní cestu.
Stoltenberga hluboce znepokojují především ruské operace, cvičení a aktuálně také využívání jaderné rétoriky. Bývalý norský premiér Stoltenberg dále připomněl, že Rusko během posledního roku výrazně zvýšilo počet a rozsah letů bombardérů schopných nést jaderné zbraně. Takové harašení zbraněmi je podle Stoltenberga neoprávněné, nebezpečné a narušuje stabilitu.
Kam dál?
Ruské výhrůžky jadernými zbraněmi ohrožují bezpečnost v Evropě, upozorňuje šéf NATO (27.5. 2015)
Zdroj: Deutsche Welle (Německo)
---
Pokud NATO vytvoří základny v Pobaltí, Kanada zváží vyslání svých vojáků
V případě rozmístění vojenské brigády NATO v jednom ze tří pobaltských států Kanada zváží vyslání svých vojáků k takovému útvaru, uvedl kanadský ministr obrany Jason Kenney. Ministr předpokládá otevření tohoto tématu na příštím setkání ministrů obrany NATO v Bruselu. Nad tímto krokem v Alianci stále visí otazník, Německo a několik dalších členů jej neschvaluje. V případě schválení by se pravděpodobně jednalo o jednotku velikosti praporu, tedy 600 až 1 000 vojáků, kteří by se střídali po šesti měsících.
Kanada vnímá rostoucí potřebu pro rozšíření své role v Evropě, je jediným členem NATO, který zde nemá trvale umístěné jednotky. Nutno ovšem dodat, že Kanada dosud reagovala na hrozby organizace Islámský stát a Ruska odlišně. Ve východní Evropě a na Blízkém východě má sice pouze 1 000 vojáků, ale vojensky zde udělala víc, než kdokoliv jiný ze spojenců (vyjma USA).
Kam dál?
Kanada pomohla zablokovat plán OSN na zbavení světa atomových zbraní (26.5. 2015)
Kanada posílá na Ukrajinu 200 vojenských instruktorů (15.4. 2015)
Zdroj: National Post (Kanada)
---
Litva chce prapor vojáků NATO jako „bezpečnostní záruku“
Litevský ministr zahraničí Linas Linkevicius řekl, že jeho vláda chce na svém území trvale umístěný prapor jednotek NATO. Tento má sloužit jako „bezpečnostní záruka,“ nikoliv jako provokace proti Rusku, které v baltské oblasti stupňuje své vojenské akce. Ministr hovořil o vztazích mezi oběma zeměmi jako o „nejednoduchých,“ v budoucnu však doufá v jejich „normalizaci.“
Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg uvedl, že žádost Litvy bude „pečlivě vyhodnocena.“ Pokud by Aliance umístila do Litvy prapor svých vojáků, bude nedaleko ruské nejzápadnější enklávy Kaliningradu, která je uzavřena mezi Polsko a Litvu. V této oblasti se nachází důležité ruské vojenské základny, kam byly během prosincových cvičení dovezeny rakety Iskander, které jsou schopné nést jaderné hlavice. Ty byly později staženy.
Kam dál?
Litva chce koupit německá děla (16.4. 2015)
V Litvě začíná cvičení 450 vojáků NATO (14.4. 2015)
Zdroj: ABC News (USA)
---
USA posílí obranu Izraele kvůli jeho obavám z dohody s Íránem
Spojené státy americké po roce 2017 zvýší svou pomoc na obranu Izraele. Zdroje z obou stran tento krok potvrdily, možnou souvislost vidí v úsilí Washingtonu mírnit obavy svého spojence z jaderné dohody s Íránem. Zatímco balíček současné pomoci v hodnotě 3 miliard dolarů ročně bude v roce 2017 ukončen, podle anonymního představitele USA bude roční hodnota nového balíčku dosahovat průměrně 3,6 až 3,7 miliardy dolarů. Většina těchto prostředků je podmíněna nákupem amerických technologií.
Izraelský premiér Benjamin Netanyahu upozorňuje, že Izrael výměnou neschválí jadernou dohodu s Íránem – nadále ji považuje za nedostatečnou a bude proti dohodě protestovat. Minulý rok při rozhovorech o přípravě nového balíčku pomoci chtěla administrativa prezidenta Obamy zvýšit poskytnutou částku maximálně o úroveň inflace. Od té doby ovšem vyjednávání mocností s Íránem pokročila a do 30. června by mělo dojít k podpisu konečné dohody.
Kam dál?
Íránská dohoda o jaderném programu je zároveň kritizována i chválena (3.4. 2015)
Zdroj: France 24 (Francie)