natoaktual.cz

Summit NATO 2024

Speciální příloha
k summitu ve Washingtonu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Britové byli znovu nasazeni v afghánském Sanginu

  29. července 2013  15:25

  Společná britsko-afghánská hlídka v Kábulu (ilustrační foto) | foto: Ministerstvo obrany Velké Británie

  Britové byli znovu nasazeni v afghánském Sanginu

  Přibližně osmdesát britských vojáků se tajně vrátilo do města Sangin v afghánské provincii Hílmand. Na vyžádání afghánské národní armády tak pomáhají Afgháncům při bojích proti tamním ozbrojencům. Vyslání vojáků do Sanginu musel schválit britský ministr obrany Philip Hammond.

  Podle prohlášení britského ministerstva obrany byli vojáci vysláni v souladu s pozorovací rolí Británie v Afghánistánu. „Kvůli podpoře afghánských sil, které nyní zodpovídají za bezpečnost v celé zemi, občas britští vojáci zasahují i mimo běžné oblasti operací v Hílmandu.“ Tyto operace jsou dle prohlášení „dlouhodobým elementem britské mise v Afghánistánu“.

  Afghánský prezident Hamíd Karzáí přitom minulý měsíc oznámil, že ve zbylých 91 distriktech, které jsou stále pod ochranou Severoatlantické aliance, odstartoval proces předávání odpovědnosti za bezpečnost do rukou afghánských ozbrojených složek.

  Kam dál?
  Britové v Hílmandu zhoršili situaci, tvrdí zpráva (12.7. 2013)

  Zdroj: The Independent (Velká Británie)

  ---

  USA kritizují vměšování Ruska do debaty mezi Finskem a NATO

  Spojené státy kritizovaly Rusko za jeho výhružky, že v případě přijetí Finska mezi členské státy Severoatlantické aliance, zavede nutná protiopatření. „V dnešní době je zklamáním toto slyšet od ruských představitelů,“ řekl vysoký představitel amerického ministerstva zahraničí James Townsend, který je zodpovědný za politiku USA vůči NATO a Evropě. „Nyní je doba, kdy by se národy měly svobodně rozhodovat, k jaké instituci se připojí, protože je pro ně důležitá,“ řekl Townsend na návštěvě Finska.

  Během své cesty zároveň požádal tamní vládu o pokračování podpory v Afghánistánu, ze kterého bude v příštím roce stažena většina zahraničních vojáků. „Doufáme, že mezinárodní společenství, Finsko, členové a partneři NATO, tito všichni budou i nadále podporovat afghánskou vládu.“

  Kam dál?
  Rusko není hrozba, vysvětloval Rasmussen ve Finsku (16.11. 2012)
  Putin: Pokud se Finsko připojí k NATO, ztratí svou suverenitu (25.6. 2012)

  Zdroj: YLE (Finsko)

  ---

  Polsko urychluje program modernizace námořnictva

  Polsko nadále pokračuje ve své snaze modernizovat námořnictvo, do něhož hodlá v příštích letech investovat 3,1 miliardy dolarů. Ačkoli polská vláda nedávno oznámila, že dojde k rozpočtovým škrtům, ty by nemusely mít dopad na technologickou modernizaci námořnictva.

  „Mnoho politiků vidí [v nákupu nového vojenského vybavení] cestu, jak stimulovat ekonomiku,“ říká politolog z Varšavské univerzity Marek Jablonowski. Podle něj právě polské loděnice a celý námořní sektor takovou stimulaci potřebují. Polské ministerstvo obrany ve svém prohlášení taktéž uvedlo, že počítá se zapojením polských výrobců do modernizačního procesu. Ve skutečnosti již odstartovaly první akviziční programy a polská armáda v současnosti rozšiřuje počet položek, které by měly být pořízeny.

  Kam dál?
  Polská armáda nakoupí sedmdesát helikoptér (18.7. 2013)
  Polsko chce vydávat 5 % obranného rozpočtu na protiraketovou obranu (12.4. 2013)

  Zdroj: Defense News (USA)

  ---

  Británie zrušila licence na vývoz vybavení pro egyptskou armádu

  Velká Británie zrušila pětici licencí na vývoz vybavení pro egyptskou armádu. Britská vláda tak učinila jen několik dní poté, co obdržela zprávu od britských zákonodárců, kteří ji vyzvali, aby byla opatrnější při schvalování žádostí o vývoz zbraní do zemí s autoritářským režimem. Británie tímto opatřením implicitně kritizuje vojenská opatření v Egyptě, která byla zavedena po vlně nepokojů, při nichž již zemřely desítky lidí.

  Ministr obchodu Vince Cable řekl, že „dlouhodobá pozice Velké Británie je jasná: nebudeme udělovat vývozní licence, pokud usoudíme, že existuje podezření, že by zboží mohlo být použito k vnitřním represím“. Pětice zrušených licencí se týkala vývozu komponentů pro obrněné transportéry, kulomety, pěchotní vozidla nebo vybavení pro komunikaci.

  K danému kroku se Británie uchýlila přesto, že nemá žádné důkazy, podle nichž by zboží dovezené z Británie bylo využito při nepokojích v Egyptě.

  Kam dál?
  Pentagon kvůli nepokojům v Egyptě odložil dodávku stíhaček (25.7. 2013)

  Zdroj: Boston.com/AP (USA)

  ---

  Francie a Německo požadují bližší evropskou obrannou spolupráci

  Ministři zahraničí a obrany Německa a Francie ve společném dopise adresovaném vysoké představitelce EU pro zahraničí a bezpečnost Catherine Ashton požadují, aby Evropská unie inovovala možnosti pro obrannou spolupráci svých členských zemí. „Musíme hledat inovativní cesty, abychom byli schopni využít našich limitovaných zdrojů v maximální možné míře, a tím posílit Evropskou unii a její společnou obrannou a bezpečnostní politiku,“ stojí v dopise.

  Berlín a Paříž chtějí, aby evropské státy kvůli rozpočtovým škrtům více sdílely své zdroje a informace. Podle dopisu mohou při potřebě reakcí na krize hrát významnou roli tzv. EU Battlegroups (multinárodní vojenské jednotky) za podmínky, že členové zlepší svou připravenost a operační efektivnost. Dopis obě země vytvořily před důležitým prosincovým setkáním, na němž se bude společná evropská obranná politika probírat.

  Kam dál?
  EU by se měla více zaměřit na obrannou politiku, tvrdí italský premiér (26.7. 2013)

  Zdroj: The Telegraph (Velká Británie)

  koc; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media