Británie odmítla vojenského velitelství EU
Velká Británie vetovala plán baronky Catherine Ashton, ministryně zahraničí Evropské unie, na vytvoření "operačního vojenského velitelství" EU. Britský ministr zahraničí William Hague se tak dostal do sporu se všemi ostatními členskými zeměmi EU, které vznik stálého vojenského velitelství EU podpořily.
Britům vadí fakt, že by jejich vojáci působící ve vojenských operacích EU spadali pod společné velení EU a že by posílení vojenských schopností Evropské unie zmenšilo význam Severoatlantické aliance. Jde o zatím nejvážnější spor mezi britským ministerstvem zahraničí a šéfkou evropské diplomacie Ashton, členkou Sněmovny lordů za Labouristickou stranu.
"Jsme proti návrhu baronky Ashton, protože se domníváme, že duplikuje struktury NATO a trvale odděluje evropské plánování od aliančního," uvedl ministr Hague.
Čtěte také:
Rasmussen vyzdvihl význam nového sídla NATO
Zdroj: The Daily Telegraph (Velká Británie)
Clinton vyzvala Turecko k ochraně lidských práv
Americká ministryně zahraničí Hillary Clinton prohlásila, že Turecko, které je důležitým spojencem USA v NATO, musí zlepšit dodržování lidských práv a držet se svých sekulárních tradic. Podle Clinton nejsou nedávná uvěznění několika novinářů a omezení náboženských svobod v souladu s tureckým ekonomickým a politickým pokrokem.
"Turecko by se mělo znovu vydat na cestu modernizace a vytvořit demokratické státní instituce. Tak by mohlo sloužit jako model pro arabské země, které se nyní nacházejí uprostřed revolty nebo přechodu mezi dvěma vládami. Lidé na Blízkém východě a v severní Africe se chtějí poučit z tureckých zkušeností a ty ukazují, že demokratický rozvoj závisí také na odpovědných vládcích," uvedla Clinton a vyzvala Turky k větší ochraně práv menšin a odstranění omezení svobody slova a vyznání.
Zdroj: AP (USA)
Maďarsko od USA převzalo vozy Humvee
Maďarská armáda převzala od Spojených států amerických čtrnáct vojenských vozidel Humvee. Stalo se tak na vojenské základně Szolnok zhruba sto kilometrů od Budapešti. Dodávka vozů v hodnotě deseti milionů dolarů byla uskutečněna v rámci Koaličního fondu podpory.
"Vozy nám pomohou chránit naši zem, mohou být použity jak pro výcvik, tak i pro nasazení v operacích NATO," uvedl maďarský ministr obrany Csaba Hende. Během oficiální ceremonie předávání vozů americká velvyslankyně v Maďarsku Eleni Tsakopoulos Kounalakis zdůraznila, že jde o "důležitou událost v bilaterálních bezpečnostních vztazích Maďarska a USA".
Během této dvacet let trvající bezpečnostní spolupráce již Američané investovali padesát milionů dolarů do vybavení, výcviku a vzdělávání maďarských bezpečnostních sil.
Čtěte také:
Maďaři budou učit Afghánce obsluhovat vrtulníky
Zdroj: Budapest Business Journal (Maďarsko)
Kaddáfího vláda potvrdila schůzku s Američany
Zástupci Kaddáfího vlády v sousedním Tunisku zasedli k přímým rozhovorům s americkými představiteli. Podle jednoho z představitelů libyjské vlády jde o první krok k otevření vzájemného dialogu.
Podle americké strany však nešlo o vyjednávání, ani o naplánování dalších setkání, pouze o předání zprávy, že Kaddáfí musí odstoupit. Ke schůzce došlo poté, co Spojené státy americké a dalších třicet zemí uznalo libyjské rebely bojující s Kaddáfího jednotkami za legitimní představitele Libye.
Čtěte také:
Libyjští povstalci získali uznání a možná i peníze
Zdroj: The Sydney Morning Herald (Austrálie)
NATO možná poradí, jak zabezpečit Euro 2012
Generální tajemník NATO Anders Fogh Ramussen a ukrajinský ministr zahraničí Konstantin Hryščenko v Bruselu jednali o možnostech využití alianční pomoci k eliminaci radioaktivního zamoření bývalých sovětských vojenských areálů a o využití aliančních zkušeností při zajištění bezpečnosti evropského fotbalového šampionátu Euro 2012, které pořádá Ukrajina spolu s Polskem.
Ukrajina by alianční pomoc ráda využila také při likvidaci lehkých zbraní a konvenční munice.
Čtěte také:
Ukrajina s NATO spolupracuje, o vstup ale nestojí
Zdroj: Interfax-Ukraine (Ukrajina)