Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Britský NGŠ: covid-19 by mohl zažehnout 3. světovou válku

Vydáno 09.11.2020
Pandemie koronaviru vytváří „vážné riziko“ propuknutí třetí světové války, varuje britský náčelník generálního štábu generál Nick Carter.  

Britští armádní zdravotníci | foto: defenceimagery.mod.uk

Pandemie koronaviru vytváří „vážné riziko“ propuknutí třetí světové války, varuje britský náčelník generálního štábu generál Nick Carter. Ekonomická devastace způsobená pandemií již zažehla několik regionálních konfliktů, které zrcadlí podobné konflikty, jež předcházely předešlým světovým válkám, řekl Carter pro televizi Sky News.

„S ohledem na velké množství probíhajících regionálních konfliktů tu je riziko, že kvůli nesprávné kalkulaci může dojít k eskalaci a vést k otevřené válce mezi velmocemi. Před těmito situacemi se musíme mít na pozoru,“ upozornil britský generál.

„Musíme mít na paměti, že historie se opakovat nemusí, ale má rytmus. Když se podíváte zpět do minulého století, na období před oběma světovými válkami, domnívám se, že je nesporné, že došlo k eskalaci, která nakonec vedla k válce v měřítku, které bychom už nikdy nechtěli zažít,“ vysvětluje své obavy britský generál Nick Carter.

Zdroj: New York Post (USA)

jan; natoaktual.cz