Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Británie a USA pošlou letouny a vojáky na východní křídlo NATO, aby odstrašily Rusko

27. října 2016  23:29
Expozice britské vojenské techniky, konkrétně letoun Eurofighter Typhoon, před místem konání summitu NATO ve velšském Newportu | foto: NATO Photos

Británie a USA pošlou letouny a vojáky na východní křídlo NATO, aby odstrašily Rusko

V rámci největšího vojenského posilování Severoatlantické aliance na hranicích s Ruskem od konce studené války oznámila Británie, že v příštím roce vyšle do Rumunska své stíhací letouny. Spojené státy slíbily poslat své vojáky, tanky a dělostřelectvo do Polska.

„Bojeschopný prapor o síle okolo 900 vojáků bude vyslán do východního Polska spolu s tanky a další těžkou technikou,“ uvedl americký ministr obrany Ash Carter. „USA tím demonstrují svůj závazek posílit odstrašení v této oblasti,“ dodal Carter.

Kromě toho, že Británie vyšle do Estonska prapor o síle 800 vojáků podporovaný francouzskými a dánskými jednotkami, nasadí také své letouny Eurofighter Typhoon do Rumunska, aby hlídkovaly okolo Černého moře, řekl britský ministr obrany Michael Fallon. „Přestože opouštíme Evropskou unii, budeme se více snažit zabezpečit východní a jižní křídlo NATO,“ dodal Fallon.

Kam dál?
Britové povedou alianční prapor v Estonsku, Kanada možná v Lotyšsku (15.6. 2016)
Stoltenberg: NATO rozmístí v Polsku a Pobaltí čtyři vojenské prapory (14.6. 2016)
Šéfové obrany potvrdí rozmístění vojáků na východě, Moskvě navzdory (13.6. 2016)

Zdroj: Reuters (USA)

---

Carter: Bitva o syrské město Rakká by mohla začít během několika týdnů

Američany podporovaná operace zaměřená na znovudobytí syrského města Rakká, které má nyní pod kontrolou organizace Islámský stát (IS), by mohla začít během několika týdnů, tvrdí americký ministr obrany Ash Carter. Vzhledem k tomu, že v Iráku v bitvě o Mosul jsou vidět značné pokroky, je třeba se připravit na další cíl. Tím má být právě město Rakká, bašta IS v Sýrii. „Je to naším plánem již dlouhou dobu. Po zahájení bojů v Mosulu jsme počítali s tím, že operace v Rakce bude brzy následovat,“ prohlásil Carter.

Podle vysokého vojenského představitele by však měla být vojenská kampaň v Rakce odložena, dokud Iráčané nezaznamenají v Mosulu ještě více úspěchů. Vedení takto velkých operací ve dvou městech zároveň by bylo pro mezinárodní koalici náročné. Velká zátěž by to byla zejména pro stíhací letouny a průzkumná letadla.

Kam dál?
Bitva o Mosul přitvrzuje, Islámský stát útočí po celém Iráku (25.10. 2016)
Koaliční útoky na pozice IS v Iráku a Sýrii jsou v plném proudu (24.10. 2016)
Bitva o Mosul: Irácké jednotky jsou oproti svému plánu napřed (18.10. 2016)

Zdroj: The Independent (Velká Británie)

---

Američané provedli nálet dronem na vůdce al-Káidy

Spojené státy pomocí bezpilotního letounu zaútočily v provincii Kunar v Afghánistánu na dva z nejvyšších vůdců al-Káidy, uvedl Pentagon. Zatímco americká armáda stále vyhodnocuje výsledky náletů, představitelé v Pentagonu věří, že byly úspěšné. Podle svědků v Kunaru bylo zabito patnáct vzbouřenců včetně dvou Arabů a několika pákistánských bojovníků Tálibánu. Hlavním cílem však byli Farúk Katání a Bilál Utabí, kteří měli v Afghánistánu pro al-Káidu zajistit „bezpečné útočiště“.

„Pokud se ukáže, že tyto nálety byly úspěšné, omezí to schopnosti al-Káidy plánovat útoky proti Spojeným státům a našim spojencům po celém světě včetně Afghánistánu,“ uvedl mluvčí Pentagonu Peter Cook.

Kam dál?
Terčem USA se v Sýrii stal člen „jádra“ organizace al-Káida (5.10. 2016)

Zdroj: Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (ČR/USA)

---

Švédsko: Ruské vojenské lodě s raketami v Baltském moři nás znepokojují

Přítomnost ruských vojenských lodí vezoucích rakety dlouhého doletu v Baltském moři je znepokojující, prohlásil švédský ministr obrany Peter Hultqvist. Lodě pravděpodobně míří do ruské enklávy Kaliningradu. Rakety převážené na těchto lodích však mají mnohem větší dosah než rakety Iskander, které Moskva nedávno přesunula do Kaliningradu.

„Je to znepokojující a rozhodně to nepomáhá ke snížení napětí v oblasti. Má to vliv na všechny země kolem Baltského moře,“ řekl švédský ministr obrany.

„Tento krok lze vnímat jako politický tah. Putin si je velmi dobře vědom, že tím získá pozornost. Je to demonstrace síly,“ uvedl švédský vojenský expert Tomas Ries. „Z vojenského hlediska to znamená, že Rusko může zasáhnout cíle po celé Skandinávii,“ dodal Ries.

Kam dál?
Španělsko čelí kritice za dotankování ruských vojenských lodí ve Středozemním moři (26.10. 2016)
Britské námořnictvo bude sledovat ruskou flotilu mířící do Sýrie (21.10. 2016)
Ruská flotila s letadlovou lodí v čele obkrouží Evropu, míří k Sýrii (20.10. 2016)

Zdroj: The Local (Švédsko)

---

Čína a Saúdská Arábie ukončily společné protiteroristické cvičení

Speciální jednotky z Číny a ze Saúdské Arábie se zúčastnily prvního společného cvičení zaměřeného na boj proti terorismu. Dvoutýdenní výcvik se konal v oblasti čínského města Čchung-čching a přijelo na něj dohromady zhruba padesát čínských a saúdských vojáků. „Toto společné protiteroristické cvičení je zaměřené na zvyšování schopností obou armád bojovat proti terorismu a netradičním bezpečnostním hrozbám,“ stálo v oficiálním deníku Čínské lidové osvobozenecké armády.

Čínský prezident Si Ťin-pching již dříve v tomto roce navštívil Saúdskou Arábii a slíbil rozšířit bezpečnostní spolupráci a posílit boj proti terorismu.

Kam dál?
Americký Senát odmítl zablokovat prodej zbraní do Saúdské Arábie za 1,15 miliard dolarů (27.9. 2016)
Čína s Ruskem uspořádá společné cvičení v Jihočínském moři (29.7. 2016)

Zdroj: Al-Džazíra (Katar)

kko; natoaktual.cz

Barista i záchranář u kanónu

Říjen 2019

Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

Dny NATO v Ostravě

Září 2019

Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

Továrna na instruktory

Červenec 2019

Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

Mraky prachu, vedro a léčky

Červen 2019

Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.