natoaktual.cz

Summit NATO 2024

Speciální příloha
k summitu ve Washingtonu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Brazilské letectvo nakoupí švédské Gripeny

  19. prosince 2013  23:02

  Letoun švédské výroby Jas-39 Gripen. | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

  Brazilské letectvo nakoupí švédské Gripeny

  Vítězem tendru na nákup šestatřiceti stíhaček v hodnotě pěti miliard dolarů pro brazilské letectvo se stal švédský Saab. Se svými nejmodernějšími Gripeny porazil francouzské stroje Rafale a americké F-18. Rozhodnutí o nákupu přišlo po deseti letech diskuzí a prodlev zejména kvůli rozpočtovým omezením.

  „Vítězem zakázky na šestatřicet bojových letounů pro brazilské letectvo se stal švédský Gripen NG,“ oznámil ministr obrany Celso Amorim. Gripen byl zároveň nejlevnějším z navrhovaných strojů. V současné době ho používají letectva Švédska, Jihoafrické republiky, České republiky, Thajska a Maďarska.

  Kam dál?
  Analýza: Typhoon, Rafale, Gripen: Jaké jsou šance evropských bojových letounů (28.5. 2012)

  Zdroj: Defense News (USA)

  ---

  Velká Británie nepodpoří vývoj evropských dronů

  Britský premiér David Cameron se nechal slyšet, že o bezpečnost Evropy by se měla primárně postarat Severoatlantická aliance, nikoliv Evropská unie, a že Velká Británie se nehodlá podílet na vývoji evropských bezpilotních letadel. Premiér Cameron se chystá představit své plány na nadcházejícím summitu Evropské unie.

  „Základem naší kolektivní obrany je Severoatlantická aliance. Jakákoliv evropská akce by ji měla pouze doplňovat, a ne ji duplikovat,“ vzkazuje Cameron do Bruselu. „Tak například drony – nepřichází v úvahu, aby Evropská komise dublovala vojenské schopnosti, jakými jsou právě bezpilotní letouny,“ dodal premiér.

  Kam dál?
  Analýza: Geopolitické otazníky a souvislosti "Brixitu" (5.2. 2013)

  Zdroj: Mirror (Velká Británie)

  ---

  Putin: Rakety v Kaliningradu ještě nejsou

  Podle slov ruského prezidenta Vladimira Putina Moskva zatím o rozmístění raket Iskander v Kaliningradské oblasti nerozhodla. Země Severoatlantické aliance přitom zprávy o raketách s doletem až 400 kilometrů, které měly být rozmístěny nedaleko hranic s Polskem a Litvou, velmi znervózněly.

  Na výroční tiskové konferenci Putin zopakoval stanovisko Moskvy, že plánovaný protiraketový systém NATO budovaný v Evropě představuje pro Rusko hrozbu, na kterou je nutné reagovat. „Jednou z možností by bylo rozmístit rakety Iskander v Kaliningradské oblasti. Chci vás ale upozornit, že zatím jsme o této možnosti nerozhodli,“ uvedl prezident.

  Kam dál?
  Rusko rozmístilo rakety u hranic s NATO, dostřelí i do Česka (16.12. 2013)

  Zdroj: Chicago Tribune (USA)

  ---

  Srbsko se členem NATO nestane

  Srbsko se nestane členem Severoatlantické aliance, ale zůstane jí spolehlivým a zodpovědným partnerem, prohlásil srbský ministr zahraničí Ivan Mrkic na setkání velvyslanců členských zemí NATO v Srbsku. Zároveň uvedl, že existuje prostor pro zlepšení spolupráce v rámci programu Partnerství pro mír.

  Mrkic na setkání dále zmínil bezpečnostní aspekty kosovské otázky. Podle něj je přítomnost mezinárodních sil KFOR i nadále nutná jako garance bezpečnosti pro srbské a albánské obyvatele provincie a důležitá pro implementaci Bruselské dohody. Mrkic se s velvyslanci sešel na půdě slovenského velvyslanectví, které bylo určeno jako kontaktní místo pro spolupráci mezi NATO a Srbskem.

  Kam dál?
  Švýcarský diplomat: Srbové NATO vůbec nepotřebují (26.11. 2013)

  Zdroj: inSerbia (Srbsko)

  ---

  Útoky na afghánské hranici si vyžádaly čtyři oběti

  Útoky na hlavní přepravní uzel dodávek Severoatlantické aliance na afghánsko-pákistánské hranici si vyžádaly čtyři oběti na životech. V přestřelce na hraničním přechodu Torkham Gate zemřel jeden příslušník afghánské policie, další tři mrtví byli útočníci. K odpovědnosti za útoky se přihlásilo povstalecké hnutí Tálibán.

  Mluvčí provincie Nangarhar Ahmad Zia Abdulzai uvedl, že boj s ozbrojenci probíhal déle než dvě hodiny. „V přestřelce, která následovala po výbuchu cisteren plných paliva, zemřel jeden policista a pět dalších bylo zraněno,“ informoval Abdulzai. V řadách příslušníků mise ISAF nebyly žádné oběti na životech, uvedla podplukovnice Latondra Kinley. Hraniční přechod Torkham patří u sebevražedných atentátníků mezi velmi oblíbená místa pro útoky.

  Kam dál?
  Tálibán zaútočil na cisterny NATO (18.12. 2013)

  Zdroj: CNN (USA)

  zuk; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media