Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Biden varoval před zánikem NATO, kdyby Trump znovu zvítězil

8. července 2019  14:48
Bývalý viceprezident USA Joe Biden. | foto: Ministerstvo obrany USA

Biden varoval před zánikem NATO, kdyby Trump znovu zvítězil

Bývalý viceprezident Spojených států amerických Joe Biden prohlásil, že Severoatlantická aliance zanikne, pokud bude prezident USA Donald Trump znovu zvolen. „Pokud opět vyhraje volby, slibuji vám, že za 4 až 5 let nebude žádné NATO,“ prohlásil Biden, který sám chce v roce 2020 kandidovat na prezidenta.

Podle expertů však není příliš pravděpodobné, že by se Bidenova vize vyplnila. Je sice možné, že prezident Trump by byl v dalším období k NATO tvrdší, nicméně Aliance má velkou podporu v kongresu i u americké veřejnosti.

Kam dál?
Demokratičtí kandidáti na prezidenta USA by zlepšili vztahy s NATO i Čínou (28.6. 2019)

Zdroj: Vox (USA)

---

Němečtí a čínští vojenští zdravotníci společně cvičí v Bavorsku

Čínští vojenští zdravotníci spolu s německými kolegy cvičí v rámci mise OSN v Bavorsku. Operace Combined Aid 2019 má za cíl připravit týmy zdravotníků na vypuknutí nemoci ve velkém rozsahu. Vojáci konkrétně nacvičují vypuknutí epidemie cholery v několika uprchlických táborech současně. Jedná se o první cvičení tohoto typu s čínskými vojáky v Evropě.

„Combined Aid je extrémně relevantní pro prevenci nemocí, jelikož ochrana populace před epidemiemi a pandemiemi je globálním úkolem,“ uvedl v prohlášení bundeswehr.

Kam dál?
Německo a Nizozemsko vytvoří první společný vojenský internet (1.7. 2019)

Zdroj: Deutsche Welle (Německo)

---

Egypt a Francie uspořádaly rozsáhlé vojenské cvičení

Egyptská a francouzská armáda minulý týden pořádaly rozsáhlé vojenské cvičení ve Středozemním moři. Během cvičení Ramses 2019 probíhaly společné letecké a námořní operace, cvičení dělostřelectva i nácvik boje proti netradičním hrozbám. Cvičení „odráží posílené vojenské partnerství a spolupráci mezi Káhirou a Paříží“, říká prohlášení egyptské armády.

„Cvičení posiluje spolupráci na základě nových technik a moderních metod boje,“ uvedl egyptský vojenský expert Mamduh Hamed. Ramses 2019 proběhlo v rámci snah Egypta o posílení vojenských vztahů s různými zeměmi. Cvičení se mimo jiné účastnila francouzská letadlová loď Charles de Gaulle.

Kam dál?
Saúdové loni nakoupili o 50 % více francouzských zbraní (7.6. 2019)

Zdroj: Israel Hayom (Izrael)

---

Írán zřídil novou komunikační jednotku, kvůli americkým kyberútokům

Írán oznámil založení nové komunikační jednotky, jejímž cílem je odrážet kybernetické útoky USA na íránskou infrastrukturu. Nová jednotka by měla „zrušit monopol velkých mocností na poli pokročilých komunikačních technologií“, uvedl íránský velitel Hosejn Salámí. Státní média poté přišla s informací, že „íránský systém je nezranitelný vůči hackerům“.

Vznik nové jednotky přichází měsíc po kybernetických útocích z USA, které měly vyřadit z provozu íránské systémy kontrolující rakety. USA tento krok provedly namísto raketového úderu.

Kam dál?
Analytik: USA mají vojenskou moc, Írán by při konfrontaci spoléhal na milice a zástupné střety (20.5. 2019)

Zdroj: Forbes (USA)

---

Trump chválil americkou armádu v proslovu na Den nezávislosti

Americký prezident Donald Trump chválil armádu USA ve svém proslovu u příležitosti Dne nezávislosti. „Slavíme naši historii, náš lid a hrdiny, kteří hrdě brání naši vlajku – odvážné muže a ženy ozbrojených sil Spojených států,“ prohlásil Trump. Prezident v proslovu zdůrazňoval sílu armády a vyzval občany USA, aby se do ní přidali.

Součástí oslav Dne nezávislosti byla i přehlídka vojenské techniky, včetně přeletu armádních stíhaček a helikoptér. Trumpovi oponenti prezidenta kritizují za přílišnou politizaci oslav i armády.

Kam dál?
Vojenští velitelé se obávají, že Trump využije oslavy 4. července k vlastní propagaci (4.7. 2019)

Zdroj: Al-Džazíra (Katar)

kpa; natoaktual.cz

Barista i záchranář u kanónu

Říjen 2019

Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

Dny NATO v Ostravě

Září 2019

Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

Továrna na instruktory

Červenec 2019

Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

Mraky prachu, vedro a léčky

Červen 2019

Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.