Povýšení Keni na hlavního spojence mimo NATO značně zvyšuje její roli v regionální a mezinárodní bezpečnosti, zároveň se stane teprve první zemí v subsaharské Africe s tímto statusem.
Ruto s Bidenem mimo jiné také diskutovali o očekávaném nasazení keňských sil na Haiti a dalších bilaterálních otázkách.
Washington přislíbil 200 milionů dolarů na podporu keňské mise na Haiti, uznávaje úspěšnost předešlých mírových operací Keni v regionech jako Etiopie, DR Kongo a Somálsko.
Status „MNNA“ poskytuje Keni přístup k pokročilému vojenskému vybavení, výcviku a finančním prostředkům, aniž by USA zavazoval k přímé vojenské pomoci.
Keňská armáda je aktivní v boji proti Aš-Šabábu v Somálsku a při zvládání vnitřních bezpečnostních problémů, včetně častých útoků útoků militantních skupin. Navzdory těmto hrozbám zůstávají keňské výdaje na obranu poměrně nízké.
Prezident Ruto má obdržet americké vrtulníky a obrněná vozidla, což posílí schopnosti Keni v mírových misích. Nadcházející operace na Haiti představuje novou výzvu, protože gangy změnily hlavní město Port-au-Prince v bojiště.
Zdroj: BBC (Velká Británie)