natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Bez jaderných zbraní se Skotsko členem NATO nestane, ozývá se z Bruselu

  15. srpna 2013  15:32

  Severoatlantická aliance | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

  Bez jaderných zbraní se Skotsko členem NATO nestane, ozývá se z Bruselu

  Vysocí představitelé Severoatlantické aliance upozornili vládu Alexe Salmonda, že Skotsku nebude umožněno stát se členem NATO, pokud se objeví neshody ohledně základny Faslane, kde jsou rozmístěny jaderné zbraně. Podle britského listu The Guardian skupinka skotských úředníků přicestovala do sídla NATO v Bruselu, kde se snažila vyjednat zvláštní zacházení pro členství Skotska v Alianci poté, kdyby příští rok vyhlásilo nezávislost.

  Zástupci Severoatlantické aliance připustili, že by členství Skotska mohlo být vyřízeno ve zrychleném režimu, ale v otázce uzavření jaderné základny odmítli skotské požadavky  s odůvodněním, že žádná země Aliance nesmí mít spory s ostatními členy. S odstraněním raket Trident ze základny Faslane totiž nesouhlasí ze strategických a bezpečnostních důvodů ani Londýn, ani země NATO.

  Kam dál?
  Skotskou nezávislostí utrpí britská bezpečnost (16.7. 2013)

  Zdroj: The Guardian (Velká Británie)

  ---

  Rozhovory NATO-Rusko o protiraketovém deštníku se ocitly ve slepé uličce

  Jednání mezi zástupci Ruska a Severoatlantické aliance o systému protiraketové obrany se po deseti dnech znovu ocitly ve slepé uličce, oznámil náměstek ruského ministra obrany Anatolij Antonov. „Problém ohledně protiraketového deštníku jsme probírali deset dnů, řešení je ale stále v nedohlednu,“ nechal se slyšet Antonov po sérii jednání s německým ministrem obrany Thomasem de Maizierem, zástupci italského ministerstva obrany a šéfem Pentagonu Chuckem Hagelem.

  Podle Antonova Rusko bedlivě sleduje, jak NATO pokračuje v budování svého systému protiraketové obrany v Evropě a v regionu Asie a Pacifiku; probíhají také studie, jak připravenost systému ohrozí ruský jaderný zastrašovací potenciál.

  Kam dál?
  USA mění plány na výstavbu protiraketové obrany v Evropě (18.3. 2013)

  Zdroj: RIA Novosti (Rusko)

  ---

  USA o krok blíže dronům schopným startovat z lodí

  Americké námořnictvo podle očekávání zadalo celkem čtyři kontrakty na vývoj nového palubního bezpilotního letounu v rámci programu UCLASS. Zakázky, každá v hodnotě patnácti milionů dolarů v rámci prvotního konstrukčního návrhu, jdou do Boeingu, General Atomics Aeronautical Systems, Lockheed Martin a Northrop Grumman Systems.

  Bezpilotní letoun z programu UCLASS bude schopný po startu z letadlové lodi vykonávat zpravodajské, průzkumné, pátrací, zaměřovací a útočné operace až do doletové vzdálenosti dvou tisíc námořních mil. Základní technologii pro palubní bezpilotní s označením X-47B už úspěšně otestovala společnost Northrop Grumman.

  Kam dál?
  Analýza: Bezpilotní letadla: futuristické, ale kontroverzní zbraně (22.7. 2013)

  Zdroj: Defense News (USA)

  ---

  Šéfa NATO znepokojen událostmi v Egyptě

  Generální tajemník Severoatlantické aliance Anders Fogh Rasmussen je znepokojen krvavými událostmi v Egyptě, které mají na svědomí stále více životů. „Odsuzuji takové maření lidských životů,“ prohlásil Rasmussen. Podle něj je Egypt důležitým partnerem NATO prostřednictvím Středomořského dialogu a zároveň vyzval všechny strany, aby se zdržely násilí a obnovily politický proces.

  Mezitím byl v Egyptě vyhlášen výjimečný stav. Ministerstvo zdravotnictví oznámilo, že při střetech zatím zahynulo přibližně sto padesát lidí. Zástupci Muslimského bratrstva však tvrdí, že mrtvých je mnohem více. Výjimečný stav byl vyhlášen ve čtvrtek ve čtyři hodiny odpoledne místního času a potrvá jeden měsíc.

  Kam dál?
  Analýza: O co běží dnes v Egyptě? (16.7. 2013)

  Zdroj: Kuwait News Agency (Kuvajt), Al-Džazíra (Katar)

  ---

  OSN: Sýrie souhlasí s prošetřením údajného použití chemických zbraní

  Syrská vláda souhlasila se základními podmínkami, za jakých inspektoři Organizace spojených národů prozkoumají, zda byly v zemi použity chemické zbraně. Do Sýrie tak velmi brzy přicestují bezpečnostní experti záležitost prošetřit. „Jak jsme se se syrskou vládou dohodli, experti zůstanou v zemi dva týdny, po vzájemném souhlasu možná déle,“ oznámil generální tajemník OSN Pan Ki-mun.

  Pan Ki-mun rovněž vyjádřil potěšení, že syrská vláda souhlasila s prošetřením celé situace. Ve svém prohlášení kromě toho zdůraznil, že použití chemických zbraní „kteroukoli stranou za jakýchkoli okolností“ je „hanebný zločin“.

  Kam dál?
  Do Sýrie musí kvůli chemickým zbraním inspektoři OSN, naléhá šéf NATO (14.6. 2013)

  Zdroj: Russia Today (Rusko)

  zuk; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media